VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Gandalovič na Příbramsku: Letošní úroda je o něco lepší než loňská

Příbramsko/ Zemědělci mohou očekávat v letošním roce lepší sklizeň než vloni. Žně jsou zhruba v polovině a podle aktuálních informací je průměrný hektarový výnos vyšší prakticky u všech druhů obilovin. Ministr zemědělství Petr Gandalovič to uvedl v průběhu dnešní návštěvy Příbramska, kde si prohlédl průběh sklizně.

6.8.2008
SDÍLEJ:

Ministr Gandalovič v Krásné HořeFoto: Deník/Markéta Jankovská

„V tuto chvíli probíhají žně naplno ve všech regionech České republiky a zatím lze hovořit o mírném optimismu. Zejména u komodit jarní pšenice a jarní ječmen došlo k výraznějšímu nárůstu hektarových výnosů. Neměli bychom ale chválit úrodu, dokud není zrno ve stodole. “ řekl ministr Gandalovič, když seskočil z kombajnu, ve kterém se nechal svézt.


Podle aktuálních informací je v současné době sklizeno zhruba 43 procent celkových osetých ploch obilí. K velmi mírnému poklesu výnosu došlo naopak u řepky, z loňského průměru 3,06 t/ha na letošních 2,99 t/ha. "Na prognózy je ještě brzy, bude ještě záležet na počasí. Je trochu obtížnější sklidit poléhané plochy, ale nové kombajny si s tím poradí," řekl předseda ZD Krásná Hora nad Vltavou Jiří Zelenka. Družstvo má v současné době sklizeno asi 78 procent plochy z 1350 hektarů obilovin. Krásnohorské družstvo hospodaří na rozloze 5150 hektarů zemědělské půdy, z čehož 1100 hektarů je přímo u Příbrami, kde družstvo převzalo podnik, který se dostal do konkurzu. Postupně přebíralo podniky ve Svatém Jánu, Vysokém Chlumci a před třemi lety začalo spolupracovat s Petrovicemi. Řadí se tak mezi největší zemědělské podniky ve středočeském kraji.


Výnosy u obilovin jsou letos podle Zelenky zhruba o 10 procent vyšší než loni, u řepky je to už horší z důvodu velkého množství lehlých ploch. "Jarní ječmeny letos stouply z loňských tří a půl tuny zhruba na pět tun, trochu horší budou žita a řepky, s pšenicí to také vypadá nadějně. Kvalita zrna je zatím dobrá," dodal Zelenka. Nad rostlinnou výrobou prý ale rozhodně převažuje živočišná výroba se zaměřením na dojnice, které mají v současné době z evropských peněz zrekonstruovanou farmu. "V krásnohorském družstvu je ustájeno 750 kusů a v petrovickém je kolem 600 krav. Celková kvóta mléka je přes deset milionů. Denně dodáváme do mlékáren asi 31 tisíc litrů mléka. Cena mléka výrazně padá, ale náklady rostou kvůli velkému zdražení hnojiv. Toto bych chtěl projednat s ministrem Gandalovičem," doplnil předseda družstva Krásná Hora Jiří Zelenka.


Ministr Gandalovič dnes navštívil ZD Krásná Hora nad Vltavou a mimo jiné si prohlédl novou bioplynovou stanici, která byla postavena s podporou z Programu rozvoje venkova prostřednictvím EAFRD. Celkové náklady výstavby dosáhly 55 miliónů korun, z toho byla 40 procenty hrazena státem. Ministr navštívil také zrekonstruovanou farmu dojnic v Petrovicích.

Autor: Markéta Lišková

6.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení