VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO, OHLASY, FOTO, AUDIO, VIDEO: Do druhého kola senátních voleb půjdou Josef Řihák a Jaromír Volný, kraji bude vládnout ČSSD

Příbramsko/OHLASY NA VÝSLEDKY SENÁTNÍCH A KRAJSKÝCH VOLEB/ Je rozhodnuto.ČSSD zvítězila na Příbramsku i v krajských volbách.Do druhého kola senátních voleb postoupili za volební obvod 18 – Příbram dva kandidáti zdevíti. O post senátora se utkají příbramský starosta a poslanec Josef Řihák (ČSSD) a současný senátor Jaromír Volný (ODS). ČSSD zvítězila na Příbramsku i v krajských volbách

18.10.2008 23
SDÍLEJ:

Josef Řihák a Jaromír VolnýFoto: Deník/Jiří Votruba

Josef Řihák získal v prvním kole voleb do Senátu 15 010 hlasů, tedy 35,07 procenta. Jaromír Volný dostal od voličů 9 661 hlasů, což je 22,57 procenta.

Nejhůře z devíti kandidátů dopadl pracovník ministerstva kultury Pavel Jánský, který od voličů dostal pouhých 366 hlasů – 0,85 procenta.

Volební účast v senátních volbách za volební obvod Příbram byla 41,22 procenta.


Poslechněte si, co říkají na výsledky prvního kola senátních voleb oba postupující kandidáti Josef Řihák a Jaromír Volný!
Josef Řihák (ČSSD)

Jaromír Volný (ODS)

Ve volbách do Senátu za volební obvod 18 – Příbram kandidovali:

Josef Řihák (ČSSD) 15 010 hlasů - 35,07 procenta
Pavel Jánský (SDŽ) 366 hlasů – 0,85 procenta
Vladimír Kyselák (Nezávislý kandidát) 2 260 hlasů – 5,28 procenta
Jiřina Humlová (KSČM) 5 943 hlasů – 13,88 procenta
Vladimír Kříž (US-DEU) 2 121 hlasů – 4,95 procenta
Martin Bartoš (SZR) 2 169 hlasů – 5,06 procenta
Jaromír Volný (ODS) 9 661 hlasů – 22,57 procenta
Alena Šálová (SZ) 2 128 hlasů – 4,97 procenta
Josef Vacek (KDU-ČSL) 3 131 hlasů 7,31 procenta

Druhé kolosenátních voleb se koná v pátekod 14 do 22 hodin a v sobotu od8 do 14 hodin.Hlasovací lístky dostanou voliči až ve volebníchmístnostech.

Volby do krajského zastupitelstva

V krajských volbách zvítězila ve středních Čechách ČSSD, za ní je ODS. ČSSD zvítězila také v okrese Příbram. Získala celkem 13 150 hlasů, tedy 35,93 procenta. Druhá je ODS s 9 670 hlasy, což je 26,42 procenta. Třetí skončila KSČM, které lidé na Příbramsku dali 6 101 hlasů, což je 16,67 procenta. Nejhůře dopadla Konzervativní koalice. Ta dostala 81 platných hlasů – 0,22 procenta. V ní nebyl žádný kandidát z Příbramska.

Do krajského pětašedesátičlenného zastupitelstva se dostalo šest kandidátů z Příbramska. Jsou mezi nimi starosta Rožmitálu Josef Vondrášek a podnikatel Jiří Svoboda z Příbrami, kteří byli na kandidátce KSČM. Za ODS usednou v zastupitelstvu starosta Sedlčan Jiří Burian a starosta příbramského Sokola Svatopluk Chrastina. Z kandidátky ČSSD získali mandát místostarosta Příbrami Václav Beneš a starosta Věšína Pavel Hutr.

Seznam všech kandidátůz Příbramska najdeteZDE

Co říkají na výsledek krajských voleb někteří kandidáti za ODS z Příbramska?

Po sečtenívýsledků jsme se dovolali místostarostovi Sedlčan Miroslavu Hölzelovi: "Bez komentáře. Co mohu dělat, výsledky beru takové, jaké jsou," řekl Miroslav Hölzel. Z výsledku krajských voleb bylsmutnýi další kandidát,SvatoplukChrastina, starostaSokola Příbram:"Podle mě to je katastrofa, ale budeme to muset přežít. Výsledky jsou reakcí na určité věci, které nejsou na krátký rozhovor,"uvedl kandidát Svatopluk Chrastina z Příbrami.

***

Další ohlasy z Příbramska na výsledky krajských voleb

„ODS musí projít velkou sebereflexí. Cesta, kterou tato strana zvolila, není zrovna nejlepší,“ řekla k výsledku ODS v krajských volbách příbramská poslankyně Parlamentu z ODS Eva Dundáčková.

***

Josef Vacek (KDU-ČSL), bývalý příbramský starosta a dosavadní náměstek středočeského hejtmana kandidoval do Senátu i do zastupitelstva kraje. Voliči ho ale neposlali do druhého kola senátních voleb, nezískal ani mandát v krajském zastupitelstvu. "Politické kyvadlo se vychýlilo příliš zprudka doleva. Voliči nedocenili práci některých stran. Bude to znamenat velké ztráty. Co se týká Senátu, jsem spokojen," řekl bývalý příbramský starosta a dosavadní náměstek hejtmana Josef Vacek. Na otázku, jak vidí svoji budoucnost, odpověděl: "Jsem stále zaměstnanec ČEZu a bude otázkou tohoto měsíce, jak se situace vyvine. Devatenáct let v politice je dlouhá doba, ale politika je má vášeň, těžko bych bez ní mohl být. Navíc se považuji za velkého znalce příbramské politiky." Středočeský kraj slíbil před volbami Příbramákům, že se do konce roku dočkají stomatologické pohotovosti. Mohou věřit, že to nebyly jen sliby a že k otevření zubní pohotovosti dojde? "Nebyly to plané sliby. Problémy nastaly se sháněním stomatologů. To se nakonec podařilo, takže otevření zubní pohotovosti nic nebrání. Středočeský kraj na to uvolnil pro Příbram dva miliony korun," vysvětlil Josef Vacek. Budoucnost příbramské nemocnice je podle Vacka ohrožená nástupem nového středočeského hejtmana, který má v plánu zrušit všechny akciovky. "Jsem rád, že se dostaví monoblok. Plány jsou také veliké. Nová patologie nebo rehabilitační centrum, to jsou zásadní věci. Jestli do plánů někdo sáhne, bude to veliká škoda," doplnil Josef Vacek.

Novým středočeským hejtmanem bude zřejmě David Rath

Novým středočeským hejtmanem se téměř jistě stane David Rath. Ten prohlásil, že půjde do menšinové vlády. „Uděláme všechno pro to, abychom vládli ve středních Čechách jako jednobarevná vláda sociální demokracie,“ řekl Rath. A pochopitelně existuje možnost, že se spojí s komunisty. Dnes to však vyloučil. ODS se zjevně stáhne do opozice. Rath ale nechce vyjednávat ani s ODS, s kterou se neshodne ve většině otázek řízení kraje a ani s komunisty. „Komunisté se dosud neočistili od své minulosti, je složité s nimi podepsat koaliční dohodu,“ vysvětluje Rath.
Jedním slovem ale Rath nadšený z vítězství dodává, že bude otázkou, do jaké míry budou komunisté vládu ČSSD ve Středočeském kraji tolerovat. O jakési spolupráci tedy řeč přece jen padla.
To bude mít i přímé dopady na středočeská města, radnice zde převážně ovládá ODS v koalici s dalšími stranami. Kraj rozhoduje například o investicích a řízení oblastních nemocnic, o investicích do okresních silnic atd.
Dodal, že Sociální demokracii se voliče podařilo přesvědčit, aby z voleb do krajů udělali referendum na celostátní úrovni. Ti tak krajskou ODS potrestali za poplatky v nemocnicích a další součásti reforem vytvořených vládou. „My jsme v kraji nemohli ovlivňovat to, co vláda bude, nebo nebude dělat,“ řekl Bendl.
Podle Bendla je jasné, že se ODS musí změnit, prohrála totiž ve 13 krajích. Ve středních Čechách sice neprohrála drtivě, ale ve srovnání s minulými volbami je to propastný rozdíl.
Volební účast ve Středočeském kraji byla v průměru 42 procent oprávněných voličů. Celkem tak bylo odevzdáno necelých 392 tisíc platných hlasů.
Celkem se do krajského zastupitelstva ve Středočeském kraji volilo 65 zastupitelů.


Vše o prvním dnu voleb na Příbramsku

Sledujte výsledky voleb na našemwebu


Autor: Markéta Lišková

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení