VYBRAT REGION
Zavřít mapu

René Peták: Největší kriminalita je v Příbrami a v Dobříši

Příbram – Jaký bude pro policii na Příbramsku rok 2012 s avizovanými úspornými škrty? Zůstane v tomto roce zachováno všech sedm obvodních oddělení policie? Kde je na Příbramsku nejnebezpečněji a kde se naopak nemusí lidé bát? O tom jsme si povídali s René Petákem, vedoucím územního odboru příbramské policie.

4.1.2012 11
SDÍLEJ:

Policie. Ilustrační snímekFoto: Archiv Deník

Bude se policie v tomto roce potýkat s nedostatkem policistů? Všude se říká, jak houfně odcházejí policisté, jak je to na Příbramsku?
Na podzim odešlo devět policistů. Byli to převážně zkušení lidé, kteří měli odslouženo více jak patnáct let. V celém okrese je cílový stav 259 policistů, v současné době máme o deset lidí měně. Někde se to může projevit v přímém výkonu služby, protože na rozložení policistů začínáme mít podstavy na obvodních odděleních v souvislosti s tím, jak ti zkušenější odcházejí třeba ke kriminálce.

Nechystáte tedy v souvislosti s tím nějaké změny? Třeba zrušení některého z obvodních oddělení?
V současné době je sedm obvodních oddělení – Příbram-město, Příbram-venkov, Dobříš, Milín, Sedlčany, Březnice a Rožmitál. Dokonce jsme personálně posílili obvodní oddělení v Březnici a v Rožmitále, kde je jedenáct a dvanáct policistů. V Jincích nám vyšli vstříc, a i když tam přímo není sídlo policie, máme tam služebnu v prostorách městyse, kterou využíváme v případě, když je služba plánována do této oblasti. Výhoda je v tom, že hlídka neopouští teritorium a je schopna na místě zpracovat oznámené události. Je to vstřícný krok pro veřejnost, protože lidé nemusejí se vším jezdit do Příbrami.
Jinak v rámci změn nechystáme žádné rušení kteréhokoliv z obvodních oddělení. V rámci sil a prostředků k výkonu přímé služby budeme přehodnocovat zatížení jednotlivých útvarů ve vztahu k počtu policistů. Myslím, že velmi důležité je rozložení sil v rámci konkrétního celku, tedy územního odboru. Musíme zkrátka nastavit parametry, aby odpovídaly zatíženosti, nelze totiž předpokládat, že v blízké době dojde k navyšování počtu lidí.

Jaký druh kriminality vás nejvíce trápí a zaměstnává?
Majetková trestná činnost. Nejvíce je krádeží vloupáním. K dnešnímu datu (pozn. redakce: všechny statistické údaje o kriminalitě v článku jsou k datu 19.12.2011) je evidováno v okrese 852 trestných činů vloupáním. Objasněnost je 16 procent. Je to poměrně vysoké číslo, ale k 19. prosinci 2010 to bylo 1018 nahlášených případů s 11 procenty objasněnosti. Majetková trestná činnost představuje přes polovinu celkového nápadu trestné činnosti na Příbramsku.

Kolik se stalo loupeží vloni a předloni za stejné období?
V roce 2011 bylo k 19. prosinci 23 loupeží, předloni za stejné období 24 loupeží. Objasněnost je 40 procent.

Domníváte se, že projekt prevence kriminality v Příbrami má takový úspěch, že by se to odrazilo na snížení počtu trestných činů?
To není jen o prevenci. Faktorů, které mají nebo mohou mít vliv na snížení kriminality je několik – vždy platilo a platí, že musí být úzké sepětí prevence a represe (pozn. red.: represe – potlačování, útisk, násilí, odveta). Jenom s prevencí nevyjdeme. Měli bychom ctít zásadu prevence a represe. Osobně se domnívám, že velkou měrou je kriminalita snižována i velmi dobrou činností kriminální služby. Zvláště v roce 2011 se jí podařilo rozkrýt několik větších majetkových trestných činů a další závažné případy. Například se podařilo objasnit případ, kdy pachatel měl na svědomí řadu závažných majetkových trestných činů, kde škoda přesahovala částku 1,5 milionu korun.

Jak se vám spolupracuje s Městskou policií Příbram?
Spolupráce je stále lepší a v poslední době policie se strážníky ještě lépe spolupracuje konkrétně v terénu na místech, kde se jedná o ztotožnění osob a podobně a při jakékoliv práci na místě činu. Díky tomu se jde, jak se říká, včas po horké stopě. Musím také pochválit práci kriminálky, která odvádí velmi dobrou práci.

Když jste byl naposledy u nás v redakci na rozhovoru, říkal jste, že v rámci úsporných opatření nebude problém snížit například spotřebu pohonných hmot na polovinu. Podařilo se to?
Žádné limity územní odbor nemá. Samozřejmě, cílem krajského ředitelství a i vedení územního odboru policie v Příbrami je snížit náklady na pohonné hmoty. A to se nám daří efektivnějším plánováním výkonu služby. Hlídky musí mít k dispozici služební vozidlo, ale výkon služby je vždy kombinován s pěší obchůzkou v problémových lokalitách a kontrolních stanovištích v určitých místech. Omezili jsme spotřebu PHM na různých servisních činnostech a celkově nepřímém výkonu služby, kdy většinu takových jízd spojujeme. Jde například i o doručování spisů a podobně. Úspory se rozhodně netýkají přímého výkonu služby, ale servisních věcí.

Kde se mohou lidé v našem regionu cítit nejbezpečněji?
Z pohledu nápadu trestné činnosti je nejklidnějším místem Rožmitálsko. Vloni jsme evidovali k 19. prosinci 121 trestných činů oproti předloňským 138. Nejbezpečněji je také na Březnicku, kde bylo vloni 66 trestných činů, rok předtím 98. Například na obvodním oddělení v Rožmitále je momentálně padesátiprocentní objasněnost případů oproti předchozím 35 procentům.

A kde je nejvíce trestných činů v rámci okresu?
Tak pochopitelně v Příbrami, ale hned za ní vede Dobříš. V obou městech nejvíce policii zaměstnává majetková trestná činnost, ale i násilné trestné činy související s nočním životem a také s drogami. V obou městech je také pokles kriminality oproti předchozím rokům, ale stále jsou tato města na dvou předních příčkách v počtu spáchaných trestných činů.

Čím se to dá vysvětlit?
Příbram je na hlavním tahu na Prahu, ale i na jih, podobně jako Dobříš. To má souvislost i s distribucí drog. K 19. prosinci 2011 bylo zadrženo 38 pachatelů, kteří měli nějaké dočinění s drogami a týká se to jak distribuce, tak i užívání drog. Opakovaně jsme loni odhalili několik výrobců drog, kteří ale nejsou z Příbramska, ale sem drogy dodávali. Je poměrně vysoký počet distributorů drog oproti držitelům. Z výše uvedeného počtu pachatelů jsou jen tři stíháni za držení drog, zbytek tvoří stíhání pachatelů, kteří s drogami kšeftovali. V současné době se tak více soustředíme na distributory, než na držitele drog.

Celkový počet trestných činů na Příbramsku od 1. ledna 2011 do 30. listopadu 2011

Rok 2011:
Celkem 3360 trestných činů, z toho objasněných 1032, z toho je například šest případů znásilnění, 20 případů vydírání, 11 případů pohlavního zneužívání, úmyslného ublížení na zdraví je 52, stolking řešila policie čtyřikrát, vloupání do obchodů 42, vloupání do restaurací 28, do rodinných domů 91, do bytů 23 a do chat 120. Krádeží věcí z aut je nahlášeno 400, ukradených vozidel je 114. Poškozování cizí věci řešila policie v 225 případech, pytláctví je nahlášeno ve čtyřech případech, podvodů je 62, zanedbání povinné výživy je 182 případů.

Rok 2010 (do 30.11.)
Celkem spácháno 3602 trestných činů, objasněno bylo 1093. Vloni se v okrese staly tři vraždy, 22 loupeží, ukradených aut bylo 112, vykradených vozů 611, zloději vykradli také 131 chat.

Autor: Karel Hutr

4.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení