K vyhledávání osob označovaných jako politicky nespolehlivé byl mezi roky 1950 až1952 vybudován 5. oddělením hlavního štábu (obranné zpravodajství) systém prověřování, na němž se podílely především orgány ministerstva národní bezpečnosti, ministerstva vnitra, národní výbory, organizace KSČ a společenské organizace. Armáda se postupně dostávala do role výkonného orgánu, který jen povolával a zařazoval do PTP vytypované osoby podle směrných čísel odrážejících momentální potřebu pracovních sil. Během vyhledávání politicky nespolehlivých osob docházelo k častým případům udávání a vyřizování si nejrůznějších osobních účtů.

Pomocné technické prapory představovaly pro armádu zdroj velmi levných a v podstatě bezprávných pracovních sil, nasazovaných kromě výstavby vojenských objektů také všude tam, kde v národním hospodářství chyběly pracovní síly.

V Zaječově se při setkání v ranních hodinách členové ústřední rady Svazu PTP ČR, zástupci slovenského Svazu VTNP-PTP a další hosté sešli na obecním úřadě v Zaječově, kde byli přivítáni starostou obce Josefem Hrubým.

Dopoledne se odebrali do chrámu kláštera Zvěstování Panny Marie a svaté Dobrotivé, kde se setkali s ostatními účastníky, kteří přijeli autobusem z Prahy či individuálně z různých míst naší republiky i ze Slovenska.

Mši svatou zahájil velmistr Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou Jiří Kopejsko vzpomínkou na zesnulého emeritního biskupa Mons. ThDr. Koukla, bývalého příslušníka PTP, který mše sloužil v předchozích letech.

Po skončení mše se všichni přesunuli k památníku 52. praporu PTP, který stojí na místě bývalého vojenského tábora. Zde nastoupila čestná jednotka Armády ČR, vojenská hudba a proběhlo slavnostní položení věnců. Jeden z nich pokládala Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů České republiky a další předseda slovenského Svazu VTNP-PTP, Hviezdoslav Breburda. Vladimír Lopaťuk, předseda Svazu PTP ČR, ve svém projevu připomněl „pétépáky“, kteří před šesti desetiletími u 52. praporu nastoupili svoji vojenskou službu a i ty, kteří se dnešních dnů již nedožili.

Po pietním aktu se okolo stovky pamětníků a jejich rodinných příslušníků sešlo v zaječovském Lidovém domě, kde mimo jiného shlédli hudební vystoupení žákyň místní základní školy. Následovala volná zábava a přítomní měli možnost si popovídat s kamarády se kterými byli v padesátých letech minulého století tehdejším komunistickým režimem označeni za politicky nespolehlivé a odveleni ke službě u PTP. Petr Ježek