VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petera: Zpřístupnění Brd považuji za zkoušku, jak si umíme vážit přírody

Příbram /ROZHOVOR/ – Střední Brdy, největší pohoří ve Středočeském kraji co do rozlohy i nadmořské výšky, čeká od příštího roku několik zásadních změn. K 1. lednu 2016 bude zrušen Vojenský újezd Brdy, který existoval od roku 1926 a sloužil především k výcviku dělostřelců.

9.7.2015 2
SDÍLEJ:

Středočeský hejtman Miloš Petera.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Vojenský újezd Brdy má rozlohu přes 260 kilometrů čtverečních a je třetím největším českým vojenským újezdem. Žije zde 34 obyvatel a 90 procent území tvoří les. Na zbytku jsou cílové odlesněné plochy. Současně se zrušením vojenského újezdu by měla na území vzniknout Chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy," říká hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který Příbramskému deníku poskytl rozhovor.

Středočeský hejtman Miloš PeteraJak v současné době pokračuje proces vyhlášení CHKO Brdy?

Vojenský újezd Brdy už byl zákonem zrušen. Dne 20. ledna 2015 jej podepsal prezident Miloš Zeman a zákon vyšel pod číslem 15/2015 ve Sbírce zákonů ČR. Ke zrušení újezdu tak dojde 1. ledna 2016. Tento den bude území újezdu rozděleno mezi okolní obce, část území přejde do Plzeňského kraje. Mimochodem, rozloha okresu Příbram se tímto administrativním krokem zmenší o pět procent. CHKO Brdy bude zřízena nařízením Vlády České republiky. Mělo by se tak stát pravděpodobně letos v září.

Už se ví, kde bude sídlo správy nové CHKO Brdy?

O tom v současné době stále není rozhodnuto. CHKO Brdy bude stejně jako ostatní chráněné krajinné oblasti v ČR spravovat Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR. Její pracovníci nyní o sídle CHKO Brdy intenzivně jednají. V úvahu přicházejí ze středočeských měst Příbram, Jince a Rožmitál pod Třemšínem. Z Plzeňska se o sídlo ucházejí například Spálené Poříčí a Strašice. Myslím si, že logicky by správa CHKO Brdy měla sídlit ve středních Čechách v místě, které je co nejblíže Brdům, nebo přímo na jejich území.

Kdo bude vedoucím správy nové CHKO Brdy?

Místo vedoucího bude po zřízení nové CHKO obsazováno podle služebního zákona. To znamená na základě výběrového řízení. Stejně by měla být postupně obsazena i další místa ve správě budoucí CHKO Brdy. Správa CHKO Brdy bude součástí regionálního pracoviště AOPK ČR pro střední Čechy.

Letos v létě do Brd na houby a na borůvky všude ještě legálně nepůjdeme. A co příští rok? Jak se změní režim pod správou CHKO?

Změní se velmi podstatně. Brdy budou podobně jako ostatní CHKO v Čechách a na Moravě pro veřejnost volně přístupné. To znamená, že na houby a na borůvky sem pěšky a na kole budete moci jít prakticky kamkoliv. Musím ale upozornit, že část území Brd bude Armáda ČR i nadále využívat jako vojenské cvičiště. A tam bude platit obdobný režim, jako platí nyní na území vojenského újezdu. Část bude oplocena a střežena. Sem bude vstup zcela zakázán. Do neoplocených částí bude vstup možný jen na zvláštní povolení a v době, kdy zde nebude probíhat výcvik vojenských jednotek.
Změní se také dopravní režim na území Brd. Chtěli bychom, aby do Brd lidé co nejméně zajížděli auty.

Rádi bychom, aby v obcích a městech na okraji Brd vznikla nová parkoviště a nástupní plochy pro pěší a cykloturisty.


Jednáme nyní s Klubem českých turistů a s Vojenskými lesy a statky o vytýčení a označení nových turistických tras a cyklostezek. Naším cílem je oddělit od sebe pěší a cyklisty. Podobně to funguje na Šumavě. Tam se také pěší turisté a cyklisté na naprosté většině tras nepotkávají.

Už víte, které území si Armáda ČR ponechá pro svoji posádkovou střelnici a jak velká bude část budoucí CHKO, která bude pro veřejnost přístupná?

Rozloha budoucího vojenského cvičiště v Brdech zatím ještě není známá.

Území Brd je oficiálně již dlouho pro zvídavé turisty uzavřeno. Předpokládám, že o jeho návštěvu bude velký zájem. Jak se připravujte na tento nápor turistů?

Vedle již zmíněných nástupních ploch pro turisty v obcích bychom chtěli zavést také nové turistické autobusové linky. Ty by byly jednak napojeny na stávající vlakové spoje a rovněž by vedly do Brd z okolních měst a větších obcí. Chceme také rozšířit službu stávajících infocenter či zřídit nová. Jednáme v této souvislosti například s městem Hořovice, kde mají zájem zřídit na zdejším zámku nové infocentrum CHKO Brdy. Všechny konkrétní projekty se budou odvíjet ve spolupráci s budoucí správou CHKO Brdy. Předpokládám, že pro příští turistickou sezonu v létě 2016 budou Brdy na nápor turistů připraveny.

Západ slunce nad jižními Brdy.V současné době jsou Brdy téměř liduprázdné, myšleno tak, že jsou nezastavěné a ani po vzniku CHKO Brdy se nějaký zásadní stavební boom nejspíš neodehraje. Jak bude zajištěno, aby turisté na území Brd obrazně řečeno neumírali hladem a žízní?

Moc bych si přál, aby území středních Brd i po zrušení vojenského újezdu zůstalo oázou čisté přírody. Ubytovací centra, restaurační zařízení, relaxační centra – to vše by mělo vznikat jen na okrajích budoucí CHKO. Uvnitř Brd si představuji, že budou jen malé stánky s občerstvením, které budou mobilní a v provozu jen během letní turistické sezony. To, jak se zachováme k Brdům poté, co odtud odejdou vojáci, považuji za zkoušku, zda si umíme vážit čisté, zdravé přírody. Věřím, že touto zkouškou projdeme se ctí a zachováme krásnou, lidskou činností nezničenou přírodu Brd i pro budoucí generace.

Je již odstraněna nebezpečná munice z území Brd?

Pyrotechnická očista míst, která budou veřejnosti přístupná, má být podle aktuálních informací od vojáků dokončena do konce roku 2017. Turistické stezky a cyklotrasy budou vytyčeny v místech, která budou bezpečná. Zbytky munice se na nich vyskytovat nebudou.

Jakým způsobem se bude Středočeský kraj podílet na probuzení Brd po devadesáti letech?

I nadále budeme spolupracovat s AOPK ČR, jejíž součástí se má stát i správa CHKO Brdy. Kraj se bude podílet především na zajištění přístupnosti území veřejnou dopravou, a to jak vlakovou, tak i autobusovou. Budeme také území Brd propagovat při našich účastech na veletrzích turistiky a cestovního ruchu v České republice i v zahraničí.

Autor: Redakce

9.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení