VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodej polikliniky: nedůvěra, nejistota a podpisy na petici

Příbram /AKTUALIZOVÁNO/ – Diskutovaný a kritizovaný prodej I. polikliniky provázejí dohady a nejasnosti. O existenci se bojí lékaři z polikliniky. Sepsali petici, kde vyjádřili nesouhlas s prodejem budov č. 102 a 103, které jsou v majetku města od roku 1874. V ordinacích mohou petiční archy podepisovat všichni občané.

25.10.2011 8
SDÍLEJ:

Budova I. polikliniky v Příbrami.Foto: Markéta Jankovská

„Pacienti jsou rozhořčeni, přicházejí i sami pouze za účelem podpisu,“ říká praktická lékařka MUDr. Soňa Lukovicsová s tím, že se o záměru prodeje dověděla stejně jako její kolegové až z vývěsky na radnici. „Vůbec se mi chování města nelíbí a ta nejistota do budoucna je navíc velice unavující,“ dodala lékařka.

Lékaři mají obavy ze ztráty prostor, v nichž mnozí z nich pracují desítky let. Shodují se, že se s nimi o záměru prodeje radnice nebavila, cítí se podvedeni. Navíc se jim nezdá důvěryhodná ani vítězná plzeňská firma Triticum, která městu nabízí za obě budovy pro mnohé nepochopitelných 20 milionů korun.

„Nevadí nám jen samotný prodej, ale i výběr společnosti, která má budovy získat. Podle nás je krajně podezřelá, o čemž svědčí informace na veřejném serveru, ve správní radě jsou ruští občané a základní majetek má milion korun,“ vyjádřil se Deníku k záměru prodeje gynekolog MUDr. Vlastislav Páca.

Firma má navíc ve výpisu dlouhý seznam předmětu podnikání. Předsedou představenstva firmy je Jan Oulický, kterým se stal teprve 31. srpna letošního roku. Oulický je také společníkem kromě jiných firem v Asavetu, který se zabývá likvidací uhynulých zvířat a živočišných odpadů, především z jatek.

Plánovaný prodej I. polikliniky a sousední budovy, kde sídlí záchytka a ubytovna pro lidi bez přístřeší v Příbrami provázejí rozsáhlé diskuze a nejasnosti. Prodej budov město v začátku nekonzultovalo ani se zastupiteli ani s lékaři. Do výběrového řízení se přihlásily čtyři firmy. Hodnotící komise otevřela obálky bez přítomnosti účastníků výběrového řízení a vybrala plzeňskou firmu Triticum, která za budovy nabízí 20 milionů korun.

Jedním ze zájemců byla i společnost Ravak, která nabízela 19,5 milionu korun. Kvůli údajné neprůhlednosti z výběrového řízení odstoupila.

Minulý týden hovořil o prodeji v České televizi místostarosta Příbrami Ivan Šedivý: „Poliklinika je zralá k prodeji, protože město nemá finanční prostředky, které by do toho investovalo a ta budova by chátrala,“ vysvětlil záměr města pro ČT Šedivý. “Je zajímavé, že u jiných prodejů nikdo nikdy nepožadoval přítomnost notáře, a my těm, kteří otvírali obálky, věříme,“ dodal pro televizi Šedivý.

Lékaři z polikliniky se minulý týden dohodli, že budou proti prodeji bojovat peticí. Tu mohou lidé podepisovat nejen v ordinacích, ale i na několika dalších místech v centru města.

Částka, kterou firma Triticum městu nabízí, mnoha lidem přijde nehorázně nízká. Proto se začali o věrohodnost tohoto zájemce informovat na internetu. Na serveru vítězné firmy si každý může přečíst, že její základní kapitál je milion korun a správní rada se skládá z ruských občanů, kteří u nás v republice nemají bydliště. Předmět její činnosti je hodně pestrý, ale se zdravotnictvím nemá zřejmě vůbec nic společného. Nabízí se otázka, zda si město Příbram vůbec dalo do podmínek prodeje zachování účelu těchto budov.

„Město si dalo do podmínek, že ordinace na poliklinice musí zůstat tři roky a záchytka s ubytovnou deset let,“ informoval v pondělíDeník mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.

Tři roky zaručené existence polikliniky osmnácti lékařům nestačí. Pro některé může být konec zdravotnického střediska, kam se sjíždějí tisíce lidí z Příbrami a okolí, likvidační záležitostí.

„Velmi doufáme, že petice pomůže. Stěhování si neumím představit. Měla jsem v plánu koupit si rentgen, který musí splňovat parametry a místnost se musí upravit. Plány musím škrtnout, nevím, jak to dopadne,“ říká stomatoložka MUDr. Hana Dvořáková.

Ostatní lékaři také mají k prodeji budov co říci: „Jezdí k nám také spousta hodně starých lidí, kteří si tu mohou odbýt několik prohlídek najednou. Často nemají možnost cestovat za námi případně do nových prostor na druhém konci města,“ namítá MUDr. Vlastislav Páca.

Osmnáct lékařů na I. poliklinice pečuje o několik tisíc pacientů z Příbrami a přilehlých obcí. Město budovy nabídlo k prodeji s tím, že už je nepotřebuje. Na rekonstrukci budov by prý muselo vynaložit desítky milionů, které nemá a na chod polikliniky roky doplácí, protože lékaři platí velmi nízký nájem.

„Velice rádi bychom platili vyšší nájem. Místo zvýšení nám město před lety nájem snížilo a nakonec se dozvíme, že na nás všichni obyvatelé Příbrami a ostatní lékaři doplácejí. V tom nevidím žádnou logiku,“ míní praktická lékařka MUDr. Soňa Lukovicsová.

„Lékaři chtějí zvýšit nájem až teď, když se budovy prodávají,“ reagoval mluvčí Kubík.

O samotném prodeji mají rozhodnout zastupitelé na prosincovém zasedání.

Autor: Markéta Lišková

25.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení