VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petici proti těžbě zlata mohou podpořit i lidé v Sedlčanech

Sedlčany – Jednání zastupitelstva v Sedlčanech navštívila v pondělí delegace z Chotilska složená ze starosty této obce Jiřího Šťástky a Jiřího Bendla, předsedy občanského sdružení Veselý vrch.

23.11.2013
SDÍLEJ:

Starosta Chotilska Jiří Šťástka, starostka Hvožďan Markéta Balková a předseda sdružení Veselý vrch Jiří Bendl.Foto: Markéta Jankovská

Seznámili nejprve zastupitele s dlouhodobou historií boje proti těžbě zlata v Mokrsku a konstatovali, že těžba není stále zažehnána! Hrozba znovu vyvstala v květnu letošního roku tím, že ministerstvo životního prostředí jednoznačně neodmítlo žádost společnosti Astur Bohemia, jen rozhodnutí oddálilo tím, že si vyžádalo od společnosti další materiály. Neuvedlo ani žádné termíny, do kdy je má předložit.

Zastupitelé Chotilska přečetli petici, v níž občané Chotilska, regionu středního Povltaví a okolí žádají Ministerstvo životního prostředí ČR, aby jakékoliv aktivity, které by mohly vést k povrchové těžbě zlata, zcela jasným způsobem odmítlo.

„Naší povinností je chránit životní prostředí. Dotčené území se nachází v rekreační oblasti v blízkosti Slapské nádrže, povrchová těžba by vedla k narušení přírodního charakteru území. Jsme přesvědčeni, že zlato pod zemí má zůstat příštím generacím," stojí v petici, kterou do současné doby podle slov starosty Šťástky podepsalo 5000 lidí.

„To má již v současné době hodnotu, pro jednání poslanecké sněmovny bychom měli získat 10 tisíc podpisů," poznamenal. K tomu, aby aktivity zlatokopů stát jasně zamítl a nenechával žádný prostor dalším dohadům a pochybnostem, mohou přispět také obyvatelé a návštěvníci Sedlčan. V budově radnice na regionálním informačním středisku jsou k dispozici petiční archy proti těžbě zlata, které mohou podepsat.

Argumenty, proč je nutné říci důrazně: Stop těžbě zlata, jsou jednoduše obsaženy v desateru upozorňujících na nebezpečí, která krajině hrozí. Jiří Bendl podal na zastupitelstvu ke každému bodu ještě podrobnější komentář. Zdůraznil, že mezi ty největší rizika patří to, že v zemi je 9000 tun prudce jedovatého arsenu, které se dostanou na povrch. Hornina by měla být zpracovávána podle společnosti s použitím jedovatého kyanidu. Průzkum a těžba by měla tak trvalý vliv na zásadní změnu a poškození krajiny, na kontaminaci Vltavy a spodních vod, podepsala by se na zemědělství v širokém okolí. Přitom více než 90 procent zlata by při případné těžbě putovalo do zahraničí a rekultivaci by splácely budoucí generace.

„Veselý vrch by úplně zmizel," upozorňoval Jiří Bendl. „Zlatokopové nikdy nepatřili k gentlemanům světa," poznamenal Jiří Bendl. „Jejich argumenty, že průzkum a těžba poskytnou lidem pracovní místa, proti vážnému poškození krajiny neobstojí." Marie Břeňová

Autor: Redakce

23.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení