VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj musí za zkrachovalou firmu vracet miliony z dotace

Příbram - Ministerstvu pro místní rozvoj musí Středočeský kraj uhradit zhruba 8,4 milionů korun za zkrachovanou soukromou společnost. Tou společností je Bierhanzl Group, která provozovala i pilu ve Věšíně.

3.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Osud podniku se podle předsedy představenstva společnosti Bořka Bierhanzla stal pouhým nástrojem Rathova dalšího tažení proti bývalému hejtmanovi Petru Bendlovi.

Je to prý chyba bývalého hejtmana

„Bývalý hejtman Petr Bendl schválil dotaci firmě Bierhanzl Group. Firma tím získala prostřednictvím kraje dotaci z Evropské unie, kterou musí kvůli nedodržení podmínek dotace vrátit,“ řekla mluvčí kraje Berill Mascheková. A jak podle krajského úřadu situace vznikla? Společnost Bierhanzl Group realizovala v rámci grantového schématu SROP Podpora malého a středního podnikání, řízeného ministerstvem pro místní rozvoj, celkem tři akce, na jejichž realizaci získala celkovou dotaci ve výši téměř 12 milionů korun. Konkrétně se jednalo o přibližně 8,4 milionu korun ze strukturálních fondů a zhruba 3,6 milionu korun z rozpočtu kraje.

Projekty byly realizovány postupně v letech 2006 až 2007 a byly zaměřeny na zkvalitnění strojního vybavení provozu pily Věšín u Rožmitálu. „Jejich součástí bylo vytvoření 32 pracovních míst v provozu pily. Na podzim roku 2008 se firma dostala do problémů. Zaměstnanci byli propuštěni a tím došlo k porušení povinnosti udržet pracovní místa po dobu pěti let od podpisu smlouvy. Proto musí dotace SROP, potažmo ministerstvu pro místní rozvoj vrátit. Soukromá firma však nemá finanční prostředky, a tak peníze musí zaplatit Středočeský kraj,“ doplnila Berill Mascheková. Krajský úřad to považuje za chybu bývalého hejtmana Petra Bendla, který prý neuváženě nechával dávat dotace z Evropské unie do soukromých firem bez jakékoli garance, a tak při krachu projektu bude muset dnes vše uhradit kraj.

Firma: Jde o bitku Ratha s Bendlem

Co na to říká předseda představenstva společnosti Bořek Bierhanzl? „Je to naprosto účelové prohlášení pana Ratha. Jde o jeho další bitku a tažení proti panu Bendlovi. Dělá si politiku z něčeho, co s politikou nemá nic společného. Všechny požadované parametry poskytnutí dotace jsme dodržovali a to tři a půl roku beze zbytku, pak došlo během jediného čtvrtletí k propadu trhu výroby palet o 70 procent. Za těch okolností nebylo možné výrobu udržet. Problém je to čistě ekonomický a že z toho někdo dělá politiku, se nezdá být vůči nám korektní,“ řekl Deníku Bierhanzl s tím, že kromě toho kraj od něho dotaci vymáhá. Společnost je v insolventním řízení.

V době, kdy hospodářská krize ovlivňuje objem zakázek stavebních firem, což se zásadním způsobem odráží na tržbách jejich dodavatelů, se společnosti Bierhanzl Group podle vyjádření jejího předsedy představenstva, nepodařilo dohodnout na financování s komerčními bankami. Kvůli tomu byla firma nucena sama na sebe podat insolventní návrh a má přiděleného správce.

Ve společnosti pracovalo přes 300 zaměstnanců. Ovšem ne všichni se objevili na úřadu práce. Všech jedenáct poboček stavebnin jako i ostatní provozy převzaly do pronájmu jiné subjekty. Tyto firmy většině zaměstnanců nabídly nové zaměstnání. Největší smůlu měli zaměstnanci pily Věšín. Tam pracovalo v sezoně i 100 lidí.

„Získání dotace tedy rozhodně nebylo v rozporu s platnými předpisy. Neudrželi jsme podle pravidel po pět let danou zaměstnanost, ale na druhé straně místo 45 zaměstnanců jsme na pile dali na několik let práci sto lidem. Pak udeřila krize,“ dodal Bierhanzl s tím, že se rozhodně nezbavuje zodpovědnosti za vzniklou situaci, nicméně se podle něj nedalo nic jiného dělat.

Aby prý k podobným případů nedocházelo, nové vedení kraje zpřísnilo podmínky pro udělení dotací a bude požadovat doložení záruky udržitelnosti projektu. „Žadatelé jsou často soukromé organizace, u kterých není jistota, že projekt ekonomicky udrží v chodu i v budoucnosti. Tento případ to potvrzuje. Peníze v takových případech musí Evropské unii vracet Česká republika, potažmo Středočeský kraj,“ míní hejtman David Rath.

„S tímto vyjádřením nemůžu souhlasit. Naše společnost po sedmnáct let vykazovala výsledky a plnila všechny své závazky. Před čtyřmi roky nic nenasvědčovalo tomu, jak se hospodářská situace vyvine,“ podotkl k prohlášení hejtmana Ratha Bořek Bierhanzl.

Autor: Karel Hutr

3.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Naprosto neobyčejná česká kapela The Tap Tap loni oslavila plnoletost a sklízí zasloužené úspěchy nejen u nás, ale i za hranicemi. Spolupracuje se známými zpěváky a nebojí se nazývat věci správnými jmény. To potvrzují nejen texty, ale i mluvčí kapely Ladislav Angelovič a kapelník Šimon Ornest, kteří Deníku poskytli rozhovor před koncertem v příbramském letním kině v rámci programu legendární kapely Keks.  

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Strakonice – Na ukazateli svítilo v 15. minutě hrozivé skóre 0:4. Bylo tomu tak v prvním přípravném utkání hokejistů Strakonic doma proti Příbrami. Čtyřgólové manko však Jihočeši v sobotu 19. srpna dokázali vyrovnat, ale v závěru zápasu inkasovali popáté a prohráli nakonec 4:5 (0:4, 3:0, 1:1).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení