VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Příbramsku už lidé šetří vodou na zalévání

Příbramsko – Extrémní teploty způsobily úbytek povrchové i podzemní vody. Vláhy se nedostává i vegetaci, která začíná zasychat. Mizí voda z řek, potoků, rybníků a také ze studen. Nedostatek vody už přináší problémy zejména tam, kde je jí velká spotřeba. Například ve stájích pro hospodářská zvířata.

15.7.2010
SDÍLEJ:

Studna. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Petr Holubář

Místostarosta Hvožďan Vladimír Malý Deníku sdělil, že před pěti lety obec přešla na obecní vodovod a od té doby mají díky vrtům pitné vody dost.

„Nepostřehl jsem zatím, že by si někdo z občanů stěžoval na nedostatek vody. Pouze obec Pozdyně u nás jede na obecní studnu a tam je prý vody dost. Pamětníci říkají, že snad nikdy nevyschla. Musí se ale s vodou i tak hospodařit, kdyby někdo chtěl například naplnit bazén, tak je to znát. Myslím, že žádná krize zatím není, ovšem voda z potoku, který vtéká do koupaliště, se skoro ztratila. Teče odhadem tak z dvaceti procent. Takže s povrchovou vodou je to horší, je sucho. Když ale přijde bouřka, tak máme vody, až nás to mrzí,“ doplnil místostarosta Vladimír Malý.

K situaci s vodou se vyjádřil i Josef Kovář, obyvatel Tisové u Bohutína: „Ve studni mám vody dost a sousedé také. Co vím, tak si nikdo nestěžuje. Je sice sucho, ale týká se to hlavně povrchové vody. Podzemní vody bylo letos dost."

Všeobecně se dá říci, že obce, které mají zavedený vodovod, úbytek vody ve studnách řešit zatím nemusí.

„V celé vesnici máme vodovod, takže žádné problémy nepociťujeme. Navíc je u nás pouze minimum občanů, kteří mají vrtanou studnu a od těch také žádné zprávy nemáme,“ řekl starosta Bohutína Ladislav Turek.

Pavel Hroch, starosta obce Kovářov nám řekl, že začátkem tohoto týdne dělali kontrolu, kolik mají vody a zjistili, že je jí dostatek. Lidé ale musí kvůli suchu s vodou šetřit. Ačkoliv mají ve studnách vody dostatek, už zvažují, zda mohou zalévat zahrádky, aby se mohli třeba večer vykoupat. Problémy mohou brzy postihnout chovatele hospodářských zvířat. Například ve stájích s dojnicemi je obrovská spotřeba vody. To potvrdil i předseda Zemědělského družstva Kovářov Jaroslav Dvořák.

„Zatím problémy nemáme, protože jsme vloni udělali nový vydatný vrt a to nás drží. Je ovšem možné, že pokud budou horka pokračovat, s vodou to bude horší. Žádný krizový plán nemáme. Vodu bychom museli dovážet, ale kde ji brát? Nejspíše z nějakých starých studen,“ řekl Jaroslav Dvořák.
V Petrovicích se už s vysychající studnou potýkali. „Jedna paní měla ve studně málo vody. Hasiči jí tam navezli. Mám ale strach, pokud horka neustoupí, že voda nebude,“ řekl starosta Petrovic Petr Štěpánek.

Autor: Robert Nusl

15.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení