VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plány s haldami má Diamo, musí vypilovat koncepci

Milín /FOTO, VIDEO/ - Zástupci státního podniku Diamo opět potvrdili, že smlouva 
s firmou Ekototalbau nehrozí. Nepopírají ale, že má podnik 
s haldami do budoucna svoje plány.

21.7.2016
SDÍLEJ:

Schůzka v Milíně kvůli haldě č. 15 u Brodu. Ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo v Příbrami Zbyněk Skála.Foto: Markéta Jankovská

Záměr likvidace kameniva z odvalu č. 15 u Brodu opět zvířil emoce mezi obyvateli okolních obcí.
Ministerstvo životního prostředí totiž zaslalo městu Příbram po jeho nesouhlasném vyjádření k věci před necelým rokem, i dotčeným obcím posudek, který těžbu doporučuje. Znovu se tudíž zvedla vlna protestu.

SETKÁNÍ V MILÍNĚ KVŮLI ODVALU U BRODU

Na toto téma se proto 
v úterý odpoledne v Milíně na radnici uskutečnila schůzka starostů dotčených obcí, zástupců občanských sdružení, osadních výborů, zástupců Středočeského kraje, státního podniku Diamo a firmy Ekoinvest, která mokrou metodou už roky likviduje například odval č. 16 u Bytízu (o hlučnosti tohoto provozu by mohli vyprávět obyvatelé Hájů…)

Nyní se ale nejvíce jedná o „patnáctce" mezi Brodem a Lešeticemi, kde o kamenivo usiluje firma Ekototalbau. Ta podle názorů všech protestujících nemá zájem na ničem jiném, než na zisku. Její metoda těžení se jeví jako neekologická, prašná, z celkového pohledu zdravotně závadná.

Se záměrem firmy Ekototalbau těžit z odvalu č. 15 hlušinový materiál po hornické uranové činnosti pro výrobu tříděného kameniva Rada města Příbrami nesouhlasila již v srpnu loňského roku, kdy k záměru město vzneslo zásadní výhrady. „S vypořádáním našich námitek nesouhlasíme. Jsme toho názoru, že nebyl dostatečně posouzen vliv záměru na pohodu bydlení, na dopravní zátěž dotčených komunikací, nebyl doplněn a vyhodnocen zoologický průzkum tak, jak město Příbram požadovalo a nebyla navržena žádná opatření k ochraně cyklostezky," zopakoval při schůzce důvody nesouhlasu radních starosta Jindřich Vařeka.

Ze zákona musí být k záležitosti ohledně plánované těžby a úpravy kameniva 
z odvalu šachty č. 15 Ministerstvem životního prostředí ČR uspořádáno veřejné projednávání. Bližší informace o jeho konání ale radnice ještě nezná.

POSUDEK SI PŘÍZNIVCE NEZÍSKAL

Starosta Milína Pavel Nekl na schůzce připomněl, že 25. července uplyne měsíční lhůta, kdy se všichni zúčastnění mohou vyjádřit 
k odbornému posudku 
o odtěžení šachty č. 15. „Měli bychom dát prostor odborníkům, máme tady zástupce Diama, kteří nám jistě sdělí svoje stanovisko," uvádí schůzku milínský starosta a předává slovo zastupitelce Lešetic Radce Buchové. Ta opakuje, že se na nesouhlasném stanovisku obce oproti minulosti nic nemění. „Lešetice a Brod jsou haldě č. 15 velmi blízko. V okolí je spousta jiných hald, které by se daly využít. Nesouhlasíme s vypořádáním podmínek, které zpracovatelka posudku paní Žídková uvádí. Nejsou dobře vykomunikovány. Těžba by nás zasáhla víc, než je v posudku napsáno," je přesvědčená zastupitelka Lešetic.

Účastníci setkání připomínkují kvalitu posudku. „Těžko můžeme věřit posudku, který obsahuje chyby a odpovědi na naše konkrétní otázky jsou vyhýbavé a nejednoznačné," podotýká Petr Štěpánek z Osadního výboru Brod, jehož přišel podpořit i obyvatel osady Josef Hovorka. Poukazují nejen na ohroženou kvalitu života, ale i na výskyt vzácných druhů živočichů. 


„V katastru Brod u Příbramě byl zjištěn zvláště chráněný druh slepýše křehkého a ještěrky obecné. Dále 
z údajů ve zjišťovacím řízení se v dané lokalitě může vyskytovat také zvláště chráněný krkavec velký. Výskyt chráněných druhů je zjištěn i v projektovém záměru, těžko se můžeme ztotožnit 
s závěry odborníka, kdy hlavním zájmem všech je ekonomický zisk, který
v tomto projektu není popsán. Dále na jižní patě suťového kužele odvalu č. 15, 
u obce Lešetice, byl prokázán reprodukční výskyt skokana hnědého, skokana štíhlého a čolka obecného. Je tedy absolutně nerelevantní tvrdit, že daná činnost nezničí zmíněné živočichy a zmíněné lokální biocentrum," argumentují proti posudku.

Nutno dodat, že zoologický průzkum nebyl uskutečněn.

KONCEPCE ZOHLEDNÍ 
I ZÁJMY LIDÍ

Zásadní nyní je postoj Diama. Ředitel příbramského odštěpného závodu Zbyněk Skála zopakoval, že smlouva s Ekototalbau nehrozí, i když zájemce o kamenivo už do své snahy investoval několik set tisíc korun. „Nicméně jsme tady za státní podnik, tedy za strategii státu. Ten má zpracovanou nějakou surovinovou koncepci a my jako hospodáři počítáme do budoucna s ekonomickým a ekologickým využitím zdrojů. Počítáme s přepočítáním zásob, počítáme s tím, že materiál, který tady je, budeme nadále zpracovávat," říká Zbyněk Skála a tím rozsvítil další otazník, zda vůbec obavy lidí a protesty mají do budoucna nějaký smysl. Jak chce Diamo přesvědčit obyvatele o neškodnosti těžby?

„Máme připravenou strategii, jejíž součástí bude 
v neposlední řadě také bilance společenských zájmů, nejen hospodářských. Snažíme se hledat argumentaci, na základě které bude možné kamenivo z hald odtěžit. Víme, že některé odvaly nebude možné využít, jako například u Památníku Vojna, který dokresluje atmosféru místa, některé by zas mohly být zajímavé z hlediska přírodovědného. Na základě všech potřebných informací, které ještě nemáme sebrány, předpokládáme, že první varianta koncepce, z níž vyplyne, 
o které haldy je do budoucna zájem a z jakých důvodů, by měla být vyhotovena ke konci roku," dodává vedoucí vývojových programů Diama Pavel Rychtařík.

VEŘEJNOST SE MŮŽE 
ZEPTAT ODBORNÍKŮ

Otázky na tělo odborníkům ohledně technologií zpracování kameniva může veřejnost pokládat při projednání v příbramské sokolovně, které se koná 26. července od 15 hodin.

Autor: Markéta Lišková

21.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení