VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Platíte lidem očkování? Znělo z davu na besedě v Bělé pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem/ Jezová - Tři stovky lidí přišli diskutovat se zástupci ministerstva vnitra, cizinecké policie, Policie ČR i s vedením městem. Na co se  nejvíce ptali?

10.8.2015
SDÍLEJ:

Lidé, kteří ve čtvrtek večer přišli diskutovat se starostou, zástupci ministerstva vnitra i cizinecké policie o zařízení v JezovéFoto: Lucie Růžková

O kolik posílíte civilní zaměstnance? Mám informace, že jich tam zůstalo pouze patnáct. Někteří odešli například kvůli tomu, že se cizinců bojí.
V zařízení pracuje 69 zaměstnanců. Z nich chodí 29 na směny, 40 pak chodí do práce každý den.Výpověď z důvodu, že by měl někdo strach z uprchlíků, neevidujeme. Je pravdou, že jsou lidé ve výpovědních lhůtách, ale to je z jiných důvodů.

Když do utečeneckého tábora nastoupí nový zaměstnanec, jak je s ním nakládáno ze zdravotního hlediska? Jsou například očkovaní? Domnívám se, že sem přichází migranti z různých lokalit a mohou si s sebou přinést i různé druhy chorob.
Zaměstnanec navštíví našeho závodního lékaře, který ho prohlédne a udělá vstupní prohlídku. Už při nástupu je nový zaměstnanec upozorněn na možná rizika a zároveň je mu nabídnuto očkování.

Jak nám zaručíte, že běženci nebudou roznášet nemoci?
Máme seznam zdravotnických úkonů, které provádíme s každým cizincem. Jsou tam detailně popsány diagnozy i vyšetření. Zdravotnické zařízení je v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví. Pokud by se objevila nemoc, která na seznamu ještě není uvedena, jsme připraveni ji doplnit.

Co všechno se dělá pro běžence, aby byli schopní po propuštění jet do cílové země. Jedná se o otázku finančního zajištění a o otázku jídla.
V momentě, kdy je propuštěn z našeho zařízení, je vozíme na bělské vlakové nádraží. Snažíme se dodržovat i hodinu, kdy jede vlak. Dnes má 99 procent běženců své finanční prostředky. Co se týče jídla, dostávají svačinový balíček, kde mají jídlo a pití minimálně na 24 hodin. Pokud peníze nemá, žádné od nás zatím nedostane. Tato věc je ale stále v řešení, aby nehrozilo, že si cizinci budou chtít peníze obstarat trestnou činností. Uvažujeme o stravenkách či zakoupení lístku na vlak. Jasno by mělo být do dvou týdnů.

Proč dochází ke zvyšování kapacity v Bělé Jezové? Existují i jiné lokality.
Protože nárůst byl extrémní a byl ve velmi krátkém čase a zařízení, která jsou připravena a k dispozici, není tolik. Když jsme viděli, co se děje v Rakousku a v Maďarsku, začali jsme jednat s ministerstvem spravedlnosti a opatřili objekt ve Vyšních Lhotách. Máme vytypované i další dva objekty a spolupracujeme také s armádou.

Nebylo by lepší, kdyby policie kontrolovala průjezd a cizince zbytečně nezadržovala?
Česká republika je právní stát a daří se jí dodržovat zákony i mezinárodní předpisy. Snažíme se předejít tomu, aby se migrační systém u nás nezhroutil, jako tomu bylo v Maďarsku, Řecku nebo Itálii. Není možné, abychom začali porušovat vlastní zákony nebo mezinárodní smlouvy.

Jakým způsobem funguje prověřování imigrantů. Všichni jsme si vědomi hrozby islámského státu. Existuje nějaká evidence těchto uprchlíků?
Pokud cizinec nemá při kontrole u sebe žádný doklad, tak se cizinecká policie snaží spolupracovat s ambasádami v České republice a zjistit prostřednictvím dotazníku jeho totožnost země původu. Je to vše o spolupráci mezi cizincem a policií. Ve chvíli kdy víme, o koho se jedná, tak mu ambasáda vystavuje náhradní cestovní doklad, s nímž může vycestovat.

Jaké jsou bezpečnostní záruky pro občany Bělé.
Ve spolupráci s cizineckou policií máme přehled o tom, kdy je který běženec propouštěn z areálu v Jezové. Stejnou informaci získá i radnice. Policie pak monitoruje jeho pohyb v okolí Bělé.

Co má město z navyšování počtu utečenců?
Zatím diskutujeme nad tím, o co bychom si měli zažádat. Zatím máme příslib z kraje a uvažujeme i o zažádání z fondu ministerstva vnitra. Rádi bychom dobudovali kamerový systém. Další možností jsou kapitační platby, kdy bychom se přidali k Vyšním Lhotám.

Z jakých peněz budou placeny opravy zdemolovaného zařízení, které uprchlíci poničili minulý týden při vzpouře? Nebudou tyto peníze chybět jinde?
Pokud tato potřeba vznikne, zaplatí se náhrada z rozpočtu ministerstva vnitra.

Běženci, tady být nechtějí, chtějí odejít do Německa. Co když je tam nebudou chtít? Až je pustíme z tábora, Němci nám je vrátí zpátky a co tady s nimi budeme dělat, zase je zavřeme do tábora?
Pokud jde o cizince, kteří jdou do Německa z České republiky, a jedná se o žadatele o azyl, respektive o mezinárodní ochranu v jiném členském státě než je Česká republika, tak Německo nám tyto osoby vracet nemůže. Musí se primárně obrátit na členský stát, který je odpovědný za vyřízení žádosti o mezinárodní ochranu.

Jak je v schengenském prostoru možné, že si Maďaři mohou postavit plot? Proč my nepošleme na hranice armádu?
Nelegální migrace jako taková není důvod ke znovuzavedení kontrol na státní hranici. Policie má ale připravené plány na migrační vlnu, která by mohla nastat. Takové problémy jaké jsou v Německu, Rakousku či Maďarsku u nás zatím nemáme.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
10.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z krajského finále starších přípravek v Čáslavi.
137

Gólové dostihy v krajském finále starších přípravek Spartak Příbram nezvládl

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

V hornickém muzeu zpřístupní nové prostory v podzemí

Příbram /FOTOGALRIE/ - Už v neděli se uskuteční 28. ročník historické hornické Prokopské pouti. Návštěvníky čeká průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše a doprovodný program.

Bezpečno? Kamery by musely být všude

Příbram /FOTOGALERIE/- Aby bylo v Příbrami bezpečno, kamery by musely být všude, diskutují lidé na sociálních sítích pod články o nedávno otevřeném centru pro bezdomovce na Rynečku. Jedna z kamer sice oblast sleduje, ale ne celou.

KrimiMix: Muž házel po policistech kameny a rozbil jim auto

Příbramsko - Až šest let vězení hrozí dvacetiletému mladíkovi, který v neděli napadl několik lidí a dokonce i policisty. Ti projížděli v noci přes vesnici nedaleko Příbrami a jejich pozornosti neuniklo, jak tři osoby přelézají plot u rodinného domu. Rozhodli se, že je zkontrolují.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies