VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2009: srážkově nadnormální, přesto chyběla voda

Rožmitál /POČASÍ V ROCE 2009/ - Letos jsme si už v lednu užili sněhu dosytosti. Na své si přišli i lyžaři. Podobný průběh ale mělo i počasí v lednu 2009. Sníh ležel v našem regionu, tedy alespoň v těch vyšších místech, nepřetržitě od 3. do 31. ledna. Ještě v únoru ležel v Brdech až jeden metr sněhu a v březnu i 70 centimetrů.

30.1.2010
SDÍLEJ:

Správce rožmitálské meteorologické stanice Hubert Hoyer.Foto: DENÍK/Karel Hutr

Jaké vůbec bylo počasí v celém loňském roce? Připomeneme si to s Hubertem Hoyerem, správcem meteorologické stanice v Rožmitále.

Z jeho ročního přehledu počasí vyčteme, že konečně po sušším a velmi teplém roce 2008 přišel na řadu další teplejší, ale srážkově nadnormální rok 2009. Přesto v určitém období chyběla voda. Málo pršelo v srpnu a to až do začátku října.

„Největší zvláštností tohoto roku byl rekordně teplý duben, dokonce nejteplejší od začátku pozorování teplot v Rožmitále od roku 1912. Zvláštností byl i výskyt maximální teploty 36,1ºC naměřené 23. července. Zima 2008/09 byla jako celek normální s dostatkem sněhu především v únoru,“ shrnul Hoyer v úvodu charakter loňského počasí.

Průměrná teplota v roce 2009 byla 7,9°C, což představuje úchylku od normálu plus 1,16°C. Za celý rok spadlo 721 milimetrů srážek, to je 109 procent oproti normálu. Nejvydatnější na srážky byla dlouhá řada měsíců počínaje únorem a konče červnem. Potom hodně napršelo v říjnu a pak v prosinci.

Z pohledu velikostí odchylky od normálu byl relativně nejteplejším měsícem duben s nejvyšší hodnotou +4,4ºC. „Ale absolutně nejteplejším měsícem byl ovšem srpen, když jeho průměr teploty o hodnotě 17,8ºC je ze všech měsíců nejvyšší.

Připomeňme si stručně, jaké počasí vládlo kromě již zmíněného ledna v dalších měsících. Únor byl podle Hoyera teplotně slabě, ale srážkově silně nadnormální. Sníh ležel celý měsíc. „Březen byl teplotně mírně a srážkově silně nadnormální, ale typickým jarním měsícem ještě nebyl. Do 5. března ležela souvislá sněhová pokrývka a sníh ležel také v období od 24. do 26. března,“ připomněl meteorolog. V březnu bylo ještě v Brdech téměř 70 centimetrů sněhu.

Pak přišel po vydatné zimě rekordně teplý duben. Dnů s teplotou 20ºC a vyšší bylo celkem 17, což je na tento měsíc hodně.

Květen byl neobyčejně nestálý s častými dešti a občasnými bouřkami. I červen byl proměnlivý a letní charakter mělo jen několik málo dní. Napršelo 96 milimetrů vody, což je 130 procent normálu.

„Červenec tentokrát nebyl nejteplejším měsícem roku a jako by si v charakteru počasí vyměnil místo s dubnem. Přesto byla 23. 7. zaznamenána nejvyšší teplota v roce 36,1ºC. Tropické dny však byly pouze tři a 15. července nás ráno minula hrozivě vypadající bouřka s krupobitím, která Rožmitálem prošla jen svým okrajem,“ poznamenal Hubert Hoyer a dodal, že srpen pak byl nejteplejším měsícem léta i celého roku, ale srážek spadlo již méně. V druhé polovině měsíce se již projevovalo sucho.

Sucho se prohlubovalo i v září a do desátého dne panovalo letní počasí. Teplo bylo i v druhé polovině měsíce, kdy například 23. září vystoupila teplota ještě na 26,ºC.

Říjen byl teplotně normální a srážkově slabě nadnormální. Zvláštností byl náhlý výskyt sněžení a sněhové pokrývky ve dnech 15. a 16. října, kdy ležely 3 centimetry sněhu a v Brdech mnohde více. Přitom ještě 7. října bylo plus 24,8ºC. poměrně teplo bylo i na konci října.

Nezvykle teplý byl i listopad. Vůbec nesněžilo a 17. listopadu bylo 16,6ºC. Tráva zůstala zelená a mnohde i rostla.

A už se blížíme začátku této zimy, tedy k prosinci loňského roku. Poměrně teplo panovalo do 12. prosince. „Pak postupně přišla zima se sněhem a s nízkými teplotami i přes den. 21. prosince leželo 9 centimetrů sněhu, který o Vánocích roztál. Znovu napadl 30. prosince a to 6 centimetrů,“ píše v závěru hodnocení loňského počasí Hyoer.

Autor: Karel Hutr

30.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení