VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počty automatů v Příbrami bude regulovat nová vyhláška

Příbram/ Pokud bude chtít někdo zřídit v Příbrami novou hernu, jeho požadavek budou muset nejdřív schválit městští zastupitelé.

28.11.2008 3
SDÍLEJ:

Další nově otevřená herna v Příbrami Foto: Deník/Markéta Jankovská

V Příbrami v ulici 28. října byla v říjnu otevřena další herna. Nachází se poblíž mateřské školy a volejbalového hřiště a její vybudování provázela řada stížností místních obyvatel, kteří sepsali také petici. Proti stavbě bylo i město Příbram, nicméně konečné rozhodnutí a povolení stavby nakonec vydal krajský úřad a radnice zůstala bezmocná. V budoucnu pomůže takový problém vyřešit nová vyhláška města, která reguluje počet míst v Příbrami, kde je možné výherní automaty provozovat.


„Město Příbram souhlasí s tím, že zařízení tohoto typu není v dané lokalitě vhodné a v zákonných mezích se pokusilo realizaci herny zabránit. Je třeba si ale uvědomit, že povolování staveb je výkonem státní správy a město jako samospráva nemá právo veta,“ odpověděl před časem Vojtěch Vaverka z Odboru koncepce a rozvoje města Příbram na stížnost Jany Mickové, která vystoupila proti zřízení nové herny v blízkosti školky.


Při přípravě obecně závazné vyhlášky se tvůrci nechali inspirovat i jinými městy, kde již podobné nařízení funguje v praxi. V návrhu vyhlášky, který bude na prosincovém zasedání schvalovat příbramské zastupitelstvo, jsou uvedena stávající místa, kde jsou výherní automaty. V seznamu je 69 podniků, jež budou moci i nadále hrací automaty provozovat. „Bude záležet na členech zastupitelstva, zda bude tento seznam nějak upraven, nebo ne,“ doplnil příbramský starosta Josef Řihák.


Pokud bude chtít nějaký investor v Příbrami zřídit novou hernu, jeho požadavek budou muset nejprve schválit zastupitelé, jinak nedostane stavební povolení. To je zásadní rozdíl oproti současnosti, kdy město v praxi nemohlo účinně zabránit vzniku nových heren, i když bylo zásadně proti.
„Provoz hracích a výherních přístrojů přináší řadu problémů. Vzniká herní závislost, s provozem přístrojů souvisí i rušení nočního klidu a zejména pak nárůst drobné kriminality. Příbram je město s největším počtem trestných činů na deset tisíc obyvatel v České republice. Naše město je velmi zatíženo majetkovou trestnou činností, a to především krádežemi věcí z automobilů. Odborníci z Odboru prevence kriminality ministerstva vnitra ČR se domnívají, že tento jev může souviset mimo jiné i s gamblerstvím,“ upozornil starosta Josef Řihák.


Pro regulování počtu heren se vyjádřila řada Příbramáků v různých anketách, včetně bezpečnostního dotazníku radnice. Celých 95 procent respondentů se vyslovilo pro vyhlášku. Spousta dotázaných také uvedla, že z hlediska kriminality považují právě okolí heren za jedna z nejnebezpečnějších míst.
Na druhé straně z provozování heren jde nemalá částka do městského rozpočtu. Minulý rok bylo na poplatcích z automatů vybráno necelých 19 milionů korun.


Podle starosty Josefa Řiháka byly tyto peníze použity na podporu sportovních, kulturních a společenských organizací, na pořádání kulturních a sportovních akcí a na výstavbu dětských hřišť a sportovišť.

Autor: Zbyšek Seifert

28.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení