VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce změnit placení zdravotnických poplatků

Příbram - S plošným proplácením regulačních poplatků za pacienty v krajských nemocnicích hodlá od 1. srpna skončit vedení Středočeského kraje. Hodlá přejít na takzvaný plzeňský model. Jeho podstatou je, je pacienti musejí všechny požadované poplatky uhradit – jedou ročně ale mají možnost požádat o proplacení částek, jejich vynaložení jsou schopni doložit potvrzením o zaplacení. Následně rozhodne krajské zastupitelstvo, zda konkrétnímu občanovi bude dar poskytnut.

13.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/František Žán

Nárok na dar nikdo nemá

Nikdo nicméně nezaručí předem, že se tak skutečně stane. Prozatím se nemá uplatňovat původně zvažovaný příjmový limit, který počítal s tím, že poplatky budou hrazeny pouze za chudší žadatele; podat si žádost tak má možnost kdokoli. Může se ovšem stát, že vystoupí některý z členů krajského zastupitelstva s tím, že daného občana zná – a dotyčný je dost bohatý na to, aby si poplatky platil sám. Jestliže onen zastupitel přesvědčí dostatek kolegů, aby hlasovali společně s ním, peníze poskytnuty nebudou. Jasně stanovený nárok na jejich získání neexistuje; podstatné bude rozhodnutí krajských zastupitelů.

Srazit výdaje zhruba na desetinu

Administrativa hejtmana Davida Ratha (ČSSD) hodlá změnou v proplácení zdravotnických poplatků reagovat na výhrady ministerstva vnitra, které plošné hrazení poplatků z krajského rozpočtu považuje za nezákonné, a současně jde i o odezvu na informace týmů vyjednávajících o nové vládní koalici, podle nichž se chystá navýšení těchto poplatků. „Vláda je chce skoro zdvojnásobit – a to už bychom nevystačili s 80 miliony, které máme v rozpočtu, ale dostali bychom se zhruba na 140 milionů korun. Dosavadní způsob hrazení poplatků tak nejsme schopni udržet – zvláště za situace, kdy vláda krátí kraji příjmy,“ prohlásil hejtman. Středočeský kraj i tak oznámil, že dosavadní způsob plošného hrazení zdravotnických poplatků skončí, až jako poslední.

Nyní Rath předpokládá, že krajský rozpočet bude na hrazení poplatků vynakládat ročně kolem sedmi milionů korun. Očekává totiž, že o zpětné proplacení poplatků bude žádat jen minimum pacientů. „Doporučený dopis se žádostí, za který dá na poštovném 26 Kč, asi nebude posílat ten, kdo by chtěl uhradit 30 Kč,“ prohlásil hejtman. Podle jeho představ se tato možnost vyplatí lidem, u nichž se souhrnné částky na poplatcích vyšplhají k vyšší sumě. „A věříme, že občané uplatní princip solidarity,“ doplnil náměstek hejtmana Zdeněk Seidl (ČSSD), jenž doufá, že své žádosti budou posílat skutečně jen sociálně slabší občané.

Všechny poplatky kraj neproplatí

Možnost žádat kraj o proplacení regulačního poplatku se podobně jako dosud má vztahovat pouze na částky uhrazené ve zdravotnických zařízeních Středočeského kraje. Za předložené účty z jiných nemocnic či ordinací nedostane pacient nic.

Bude tomu tak navzdory přípisu Evropské komise, která vydala doporučení, podle něhož by měly být poplatky propláceny buď vždy – bez ohledu na to, jaké zdravotnické zařízení bylo navštíveno – nebo by se od jejich úhrady pacientům mělo ve všech případech upustit. Stejné stanovisko dlouhodobě uplatňují Rathovi kritici z řad ODS. „Ze strany Evropské unie je to jen doporučení, kterým se řídit nebudeme,“ prohlásil hejtman.

V lékárnách krajských se zatím žádná změna nechystá. V platnosti zůstává systém slevových kuponů. Ty by zhruba do půl roku měl nahradit připravovaný model věrnostních slevových karet.

Kroky k proplacení zdravotnických poplatků

- Pacient zaplatí požadovanou částku a vyžádá si potvrzení.
- Na jednotném formuláři (ty mají být dostupné v informačních centrech či vrátnicích nemocnic a také na webu) pacient vyplní jméno, adresu a bankovní spojení; formulář doplněný daňovými doklady potvrzujícími uhrazení poplatků pošle pak na krajský úřad (zda budou též zřízeny sběrny žádostí v krajských nemocnicích, je zatím předmětem debat).
- Předložené žádosti zpracuje krajský úřad, posoudí je radní – a následně o nich budou jednotlivě rozhodovat zastupitelé kraje. Stát by se tak mělo zřejmě vždy v listopadu nebo v prosinci.

Změna ve způsobu úhrad regulačních poplatků má ve středních Čechách platit od počátku srpna. V pondělí se na tom shodli krajští radní. Nepřijali ale žádný konkrétní dokument, který by nový postup upravoval. Ten má náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Zdeněk Seidl připravit a předložit za týden. Podle zjištění Deníku by se pak ale mohla objevit kolize v termínech. I v případě, že by se změna nestihla k ohlášenému datu, nicméně nelze očekávat nic jiného než drobný časový posun. Podle Seidla se totiž všichni radní na zamýšleném postupu shodli. A politické debaty o případných změnách v dohodnutém modelu nelze očekávat, jelikož jednobarevná krajská vláda ČSSD má ve středočeském zastupitelstvu většinovou podporu.

Autor: Milan Holakovský

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem
76

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Dobříšský sportovec Jan Tománek si vylepšil osobní rekord v polovičním Ironmanovi a pojede na mistrovství světa.
45

Tománek si vylepšil osobní rekord a získal nominaci na MS

OBRAZEM: Olympijský běh se letos pořádal i v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy - Ve středu se na mnoha místech v České republice konal T-mobil Olympijský běh. Část výtěžku z akce putuje České olympijské nadaci. Ta pomáhá sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, které nemohou sportovat právě kvůli nedostatku finančních prostředků. Celkově se běhu účastnilo kolem sedmdesáti tisíc běžců.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Násilník pokousal strážníka a nešetřil kopanci do hlavy

Březnice – Až čtyři roky ve vězení hrozí osmadvacetiletému muži, který v týdnu vyhrožoval ženě v Březnici podřezáním. Trochu pomohlo, když násilníka policie vyzvala, aby toho nechal, ale dal se na útěk.

OBRAZEM: Příbram uspořádala Podvečer pro Antonína Dvořáka III.

Příbram /FOTOGALERIE/ - Koncem května zemřel ve věku 88 let Antonín Dvořák III., vnuk slavného českého hudebního skladatele. Město Příbram proto ve středu v podvečer uspořádalo v Galerii Františka Drtikola za účasti zástupců města, rodiny a blízkých přátel Antonína Dvořáka III. a veřejnosti Podvečer pro Antonína Dvořáka III.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies