VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pošta v Obecnici asi zůstane, vláda není pro rušení poboček

Příbram – Rušení poštovních poboček se konat nebude. Vláda konečně vydala nařízení o jejich nutném počtu. Číslo zůstává stejné.

15.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Menší obce se sice svými argumenty plánům České Pošty ušetřit ubránily, ale jak se zdá, bude to pro obce krok z bláta do louže. Pošta totiž v rámci regulace provozoven přišla s projektem partnerských pošt a ty by si hradily samy obce. O výhodách se proto například podle starosty Obecnice Josefa Karase hovořit nedá. „Obec, která jen tak vyjde s rozpočtem, financuje školu a rekonstrukce, by na poštovní služby musela někoho přijmout a hradit mu mzdu. Proč by službu státního podniku měly platit obce?" vyjádřil se před časem obecnický starosta.

Podle tajemníka Sdružení místních samospráv ČR Tomáše Chmely se přes sto tisíc signatářů petice proti rušení poboček České pošty může radovat. Česká vláda totiž konečně po šesti letech ukončila neustávající hrozby ze strany České pošty na redukci sítě provozoven tím, že 1. července vydala nařízení, kterým stanovuje minimální počet pošt na 3200.

„To je v zásadě současný stav, kdy máme poštami solidně pokryty i menší obce," uvedl Radim Sršeň, místopředseda Sdružení místních samospráv ČR, které iniciovalo petici proti rušení pošt. „Pošta, škola i místní obchod patří k trojúhelníku živé obce. Vláda nám novým nařízením garantuje, že Česká pošta nemůže tisícovku tak zvaně nepovinných pošt kdykoliv zrušit," řekl starosta obce Křižánky Jan Sedláček.

Česká pošta tak musí nadále poskytovat služby na minimálně 3200 pobočkách, a to i přesto, že záměrům snižování počtu klasických pošt nestálo ani Ministerstvo vnitra ani Ministerstvo průmyslu a obchodu, „V této souvislosti je třeba připomenout, že pouze Sdružení místních samospráv ČR spolu s Asociací poštovních služeb odmítaly od počátku jakoukoliv změnu v dostupnosti poštovních služeb, zejména na venkově," připomněl Radim Sršeň a dodal, že nesouhlas se snahou České pošty zrušit ve více než 1100 obcích pobočku vyvrcholil uspořádáním petiční akce v loňském roce, kterou podpořilo podpisem 111 tisíc občanů.

V platnosti ale přesto stále zůstává vyhláška Českého telekomunikačního úřadu, která stanovuje kontroverzní parametry dostupnosti základních poštovních služeb. „Předpokládáme, že ji autoři uvedou do souladu s nařízením vlády a také by bylo správné, aby zástupci České pošty a ČTÚ uvedli na pravou míru argumenty, které používali k prosazení zrušení významného počtu provozoven. Například jde o účelově vytvořené nepravdivé informace typu ztrátové pošty, nejhustší síť pošt v Evropě nebo masivní pokles objemu psaní," uvedl za Asociaci poštovních služeb její místopředseda Petr Angelis.

Nejvíce poboček má Česká pošta právě na Příbramsku, a to 175, oproti Mělnicku, kde má 92 poboček. Jen ve středních Čechách je jich celkem 1 473. Ze zrušení poboček měly příbramském v regionu v minulých letech, kdy se Česká pošta rozhodla snížit náklady, obavy asi devět obcí. Obyvatelé i starostové se tomu bránili z lidských důvodů; autobusové spoje v obcích jsou zregulované na minimum a kdo by na absenci pošty doplatil nejvíc, jsou špatně pohybliví či osamocení senioři.

Autor: Markéta Lišková

15.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení