Změny se měly dotknout osmi obcí na Příbramsku: Chraštic, Korkyně, Milešova, Nechvalic, Starosedlského Hrádku, dále obcí Svatý Jan, Štětkovic a Velké Lečice.

Česká pošta v té době jednala se starosty obcí o finančním podílení na nákladech stávajících poštovních poboček.

Podnik také navrhoval obcím, že pokud obecní úřad odmítne úřadovnu finančně podpořit, nabídne obci možnost poskytovat vybrané poštovní služby jiným subjektem, který by měl zajistit kvalitní servis zákazníkům.

Zda pošta v navrhovaných místech zůstane v kamenné budově, záleželo na dohodě s místní samosprávou. K té ale ve většině případů nedošlo a celá věc utichla. Teď se o rušení poboček znovu hovoří.

Postoj starostů dotčených obcí k hrozícímu uzavření poboček České pošty se ale příliš nezměnil. Vzhledem k tomu, že se jedná o obce s poměrně nízkým počtem obyvatel (do 320), bývají místní samosprávy zpravidla neuvolněné.

Podle starostky Chraštic Marie Dvořákové by bylo uzavření pobočky v obci krokem zpět.

„Zhruba před čtyřmi lety jsem se zúčastnila jednání, kde nám Česká pošta slíbila, že se nic uzavírat nebude. Obsluhuje tady jedna úřednice a tu práci dělá doslova na koleni. I u nás pošta nalákala lidi na spoustu produktů. A to nemluvím o starých babičkách, které si poštu jiným způsobem nezajistí. Připadá mi to dost neseriózní,“ míní Marie Dvořáková.

Zatím ji prý aktuálně vedení České pošty o vyjádření nežádalo. Přesto je starostka Chraštic už dopředu rozhodnutá: „Nejsme ochotni poštovní pobočku převzít.“

Podle Dana Jiránka, místopředsedy Svazu měst a obcí České republiky, se svaz problematikou rušení pošt, ale i policejních stanic zabýval na jednání v lednu. Zatím však podle Jiránka platí dohoda, že pošta nebude rušit žádné pobočky bez domluvy s dotčenými obcemi.

Další jednání svazu by měla pokračovat na zasedání v úterý.