VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

18.8.2017
SDÍLEJ:

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Foto: archiv města

„Řádění vody odnesli obyvatelé samoty Chalupy, kde byly největší problémy. Znepřístupněnou se stala oblast u Červeného Hrádku, kde také voda úplně podemlela a zničila most. Zrekonstruovat most se musel i u Pejšova mlýna,“ vybavoval si jednotlivé události místostarosta Miroslav Hölzel.

Pod vodu se podle Hölzela také ocitlo autobusové nádraží, fotbalové hřiště, lehkoatletický stadion Taverny, vyplaveny byly v Nádražní ulici někteří obyvatelé a škody se vyšplhaly nejméně na padesát milionů u obecního a o další desítky milionů korun narostla závěrečná bilance po sečtení škod u soukromého majetku. „V té době se projevila u obyvatel velká vlna solidarity a po opadnutí vody pomáhali například odstranit nánosy bahna v Zahradnictví bratří Buzků, v areálu chovatelů a spoustu brigádnických hodin odpracovali na poničených kurtech a dalších sportovištích,“ vzpomíná Hölzel.

Největší nápory vody, které se valily ze Sedleckého potoka, zadržela sedlčanská retenční nádrž. „Voda šla ale až na korunu hráze. Měli jsme velké obavy, kam by se až rozlila, kdyby přehrada neobstála. Určitě by se dostala až na náměstí,“ připustil.

„Na protipovodňové zabezpečení v objemu čtyř milionů korun jsme dostali státní dotaci, která pokryla devadesát procent investovaných nákladů. Důležitá jsou hladinová čidla na potoce Mastník v městské části i na přehradě. Abychom byli v dostatečném předstihu před přívaly vody varováni, je ještě jedno čidlo na Sedleckém potoce u Měšetic a další na lávce u Mastníku v Kosově Hoře. Pokud jde na Sedlčany voda od Kosovy Hory, víme to půl hodiny předem, od Měšetic máme informaci s hodinovým předstihem. Čidlo je také v Nádražní ulici u Pejšova mlýna a na mostě u areálu chovatelů, u přehrady a také Na Chalupách,“ vysvětloval místostarosta.

„SMS zprávy o stavu vody v případě zvýšení hladiny dostávají členové protipovodňové komise a majitelé nemovitostí v zátopové zóně. Na to navazuje varovný systém bezdrátového rozhlasu. Hlášení má na starosti městská policie, aby zprávy byly pro veřejnost srozumitelné,“ podotkl.

„S Povodím Vltavy jsme se dohodli také na úpravě toku potoka, prohlubovali jsme jeho koryto v části od čistírny odpadních vod a také pod jezem Mastníka. Při povodni v roce 2013 se ale ukázalo, že ani tohle není záruka, aby voda dostatečně a bez páchání škod odtekla z města. Samozřejmě se zpracovávaly nové protipovodňové plány, stanovovala se nová záplavová území,“ dodal.

Marie Břeňová

 

Autor: Redakce

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Sedlčanské učiliště oslaví v sobotu 130 let své existence

Sedlčany - Oslavy 130ti let zemědělského školství v Sedlčanech připravilo na celý sobotní den 23. září místní Střední odborné učiliště. Ve formě přátelského setkání a posezení, na které jsou zváni všichni absolventi a bývalí učitelé školy, se uskuteční v areálu učiliště v Bezručově ulici.

Z komínů se začíná kouřit. Kdy je naposledy viděl kominík?

Střední Čechy – Včera bylo pozdě. Jasnou odpověď nabídl v pondělí Petr Dušek z agentury Talk na otázku, která se současným ochlazením vytane na mysli mnohým majitelům domů: nebyl by čas zavolat kominíka? Dušek tak tlumočil poznatky Společenstva kominíků ČR. Ti mohou potvrdit, že zájem o jejich služby je teď enormní. „Topná sezona začala nemilosrdně už na začátku září a řadě domácností to způsobilo nečekané starosti. Většina z nich totiž nestihla objednat servis spalinové cesty během léta – a nyní kominíka marně shání,“ shrnul Dušek aktuální situaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení