Třiačtyřicetiletá paní Radana z Příbrami šla včera podpořit svého syna na příbramský úřad práce, kde se v prvních dnech nového roku tvoří velké fronty nezaměstnaných. Její syn totiž k poslednímu prosinci přišel o práci.
,,Je to tu na dlouho. Nedá se nic dělat, syn se musí přihlásit včas,“ posteskla si matka propuštěného mladíka. Podle zákona se musí nezaměstnaný přihlásit na úřadu práce do tří dnů po ukončení pracovního poměru.
Vedle ve frontě trpělivě vyčkával i pětačtyřicetiletý Příbramák Pavel, profesí truhlář. ,,Firma, u které jsem pracoval, zanikla už na podzim. Hledám práci už přes tři měsíce a stále nic,“ svěřil se.
Podle předpokladů mluvčího úřadu práce v Příbrami Jaroslava Minaříka se situace s propouštěním lidí na Příbramsku ještě neustálila.
„Začaly se tu tvořit fronty už 2. ledna a lepší to hned tak nebude,“ doplnil k situaci Minařík, který letos očekává větší nárůst uchazečů o práci, protože nezaměstnanost v okrese prý ještě poroste.
Koncem roku se míra nezaměstnanosti pohybovala okolo 5,5 procenta, koncem ledna se podle něj může vyšplhat až na sedm procent. V lednu loňského roku byla nezaměstnanost nejvýše na šesti procentech.
„Zatím máme přesné informace pouze k prosinci, který nebyl v nárůstu nezaměstnanosti ještě nijak razantní, ale jak to bude vypadat v lednu, to vyplyne ze statistik příští měsíc,“ pokračoval Minařík.
Nejvíce ohrožené obory jsou ve strojírenském a automobilovém průmyslu, které jsou svázány s ekonomickou krizí. Kvůli ní se bojí o práci i Jarmila z Příbrami. Montuje těsnění do aut v jedné čenkovské firmě.
„Jsem zaměstnaná už osm let. Doslechla jsem se, že chce firma v lednu propouštět. Modlím se, abych to po těch letech nebyla zrovna já,“ doufá Jarmila. Firmy na Příbramsku své plány se snižováním stavu zaměstnanců stále tají. Pokud mají pracovní odbory, nemusí podle Minaříka propouštění předem na úřad hlásit. „Nemám informace, že by se některé firmy k něčemu takovému chystaly,“ doplnil mluvčí úřadu práce v Příbrami Jaroslav Minařík.