VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inspektorát práce: Zaměstnanci ze strachu o bezpráví nemluví

Příbram - Nezaměstnanost. Slovo, které se skloňuje ve všech pádech. Na Příbramsku je bez práce téměř šest tisíc lidí, z toho jen v Příbrami je něco kolem dvou tisíc uchazečů o zaměstnání. Ti si už dnes jen těžko mohou vybírat podle svého vzdělání. Taková je realita.

2.10.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radim Tuček

O ohrožení, ztrátě nebo získání pracovního místa si lidé povídají všude. Na zastávkách, v autobusech nebo v obchodech u kasy.
Zhruba před rokem se i na Příbramsku začalo propouštět. Půl roku vládla nejistota a lidé se báli ztráty zaměstnání, někteří o ni přišli.

Nový zaměstnanec, nová dotace

Kdo ale mohl a stále může být relativně v klidu, jsou některé firmy. V krizi mnohé z nich propustily zaměstnance a ulevily si. Byly a jsou oproti řadovému zaměstnanci stále ve výhodě. Na nové lidi firmy totiž dostávají dotace od státu. Na jednotlivce je to kolem deseti tisíc korun.

Nabízí se otázka. Nejsou tyto dotace zneužitelné? Nemůže firma po tříměsíční výpovědní lhůtě člověka prostě propustit a za dalších deset tisíc vzít „na zkoušku“ někoho dalšího, a tak pořád dokola?

Lidé na to poukazují. Ale bojí se uvést konkrétní údaje, natož svoji totožnost. Existuje tedy zneužívání dotací? Na to jsme se zeptali vedoucího inspektora Oblastního inspektorátu práce pro Středočeský kraj Jaromíra Elbela.

„Dnes je možné všechno a lidé vymyslí opravdu kdeco. Funguje to tak, že dotace poskytuje úřad práce a my poté s nimi provádíme koordinované kontroly, protože ke zneužívání pravomocí v této podobě určitě dochází. Ve Středočeském kraji bylo prokázáno hned několik takových případů. Ostatně kdyby šlo o výmysl, ministerstvo by přeci proti tomu nevydalo zvláštní pokyn,“ vysvětlil Jaromír Elbel.

Lidé se bojí mluvit, aby nepřišli o místo

Podle Elbela se případy zneužívání státních dotací dít mohou, ale lidé si často ono bezpráví nechávají pro sebe, protože mají strach. „Myslím, že zrovna na Příbramsku byl případ, kdy zaměstnanec poukázal inspektorátu, že jeho zaměstnavatel nejedná v souladu se zákonem. My jsme se případu pochopitelně věnovali, ale ten zaměstnanec přišel o místo, a navíc potom nemohl najít práci snad v celém okrese,“ uvedl alarmující inforamci Jaromír Elbel.

Podle Elbela nechce nikdo ztratit práci, tak raději přivře oči. A zaměstnavatelům by to mohlo být jedno, protože je dnes na trhu práce uchazečů víc než dost. Pokud ale lidé budou bezpráví zatajovat, bez podnětu nemůže inspektorát zasáhnout.

„Když získáme informaci o tom, že se někde něco děje, provedeme kontrolu a je-li to žádoucí, tak i s úřadem práce. Jestliže provádíme kontrolu sami, stejně má úřad práce k dispozici veškeré informace. A protože dotace poskytuje úřad práce, je oprávněn dělat další kroky. Případně se obrátit na orgány činné v trestním řízení,“ konstatoval Jaromír Elbel.

K situaci se vyjádřil také Libor Bartůněk z Úřadu práce v Příbrami: „Od roku 2005 úřad práce není kompetentní ze zákona k provádění pracovně právních kontrol ani poradenství v této oblasti a tato pravomoc přešla na oblastní inspektoráty práce s krajskou působností.“ Jaromír Elbel k tomu dodává: „Kontrola je v naší kompetenci, ale řešení je společné s úřadem práce.“

Kdo by měl lidem v bezpráví pomoci?

Nabízí se otázka, na koho se v případě potíží obrátit. Každý, kdo by měl v tomto směru problém, může kontaktovat přímo středočeský inspektorát práce na telefonním čísle 221 924 200. Každý inspektor je povinen ze zákona neprozrazovat zdroj informací.

Je možné se také obrátit na příbramský úřad práce, který jednou za 14 dní nabízí poradenské dny. Ten nejbližší bude příští středu 6. října.

Autor: Robert Nusl

2.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Naprosto neobyčejná česká kapela The Tap Tap loni oslavila plnoletost a sklízí zasloužené úspěchy nejen u nás, ale i za hranicemi. Spolupracuje se známými zpěváky a nebojí se nazývat věci správnými jmény. To potvrzují nejen texty, ale i mluvčí kapely Ladislav Angelovič a kapelník Šimon Ornest, kteří Deníku poskytli rozhovor před koncertem v příbramském letním kině v rámci programu legendární kapely Keks.  

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení