VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před patnácti lety udeřila v Čechách povodeň

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Zítra to bude přesně 15 let, co udeřila také na Příbramsku ničivá povodeň. V ten den začala přetékat koruna hráze Vodního díla Orlík. To už ale měly za sebou záplavy jiné obce a města v regionu, kde voda z vytrvalých dešťů zvedla hladiny i menších toků a Vltavou se valila vlna ze Šumavy a Novohradských hor.  

12.8.2017
SDÍLEJ:

Přesně 15 let uplynulo od doby, kdy při katastrofální povodni začala přetékat koruna hráze Vodního díla Orlík.Foto: Deník / Hutr Karel

Už v úterý 6. srpna 2002 meteorologové varují před hrozícími povodněmi. Předpověď se naplňuje a následující den od 13 hodin vodohospodářský dispečink Povodí Vltavy řídí průtok Vltavskou kaskádou bez ohledu na provoz elektráren. Vytrvalý déšť tehdy nasytil toky na jihu a západě země a voda se valila Vltavou směrem na sever přes Příbramsko a později zasáhla Prahu.

První záplavová vlna přichází 8. a 9. srpna do jižních Čech. Následuje evakuace osob v Českém Krumlově, Českých Budějovicích, jsou první oběti na lidských životech ve Varvažově na Písecku.

Přehrada Orlík 8. srpna vypouští vodu z jezera základovou výpustí a pak i třemi přepady. Voda se valí přehradou, na jejíž koruně je plno lidí, projíždějících i parkujících aut. Lidé jsou neukáznění a na mostovce dochází ke střetu vozu s chodkyní. Není ale divu, že tuhle podívanou, která se nenaskytne každý den, si nechtějí nechat ujít. Proud vody valící se přepady strhává s sebou ryby.

Povodňová vlna se 8. srpna valí Vltavskou kaskádou dolů na Prahu. Amury a tolstolobiky, které strhla z přepadů orlické hráze, loví z proudu odvážlivci u mostu na Zavadilce. Omráčené ryby jsou i v místech kolem břehů, kde voda zmírní svůj proud. Kamýcké jezero se plní a nebezpečně stoupá voda v řece pod hrází v Solenicích.

Následující den se k ránu voda vylila z břehů u autobusové zastávky v Solenicích. Nově opravené a natřené lavičky už stojí v ní. Naštěstí se počasí trochu umoudřilo a odtok vody hladinu Vltavy pod Solenicemi snížil.

Přišel ale deštivý víkend. Proudy vody, kterou už půda nevsakuje, plní i malé potoky. Například ten, který stéká z Chlumů na pravém břehu Vltavy, má místy šířku dva metry a v průrvách metrovou hloubku. Neuvěřitelnou silou s sebou hrne kameny, bahno a dříví. Také Líšnický potok nabývá na síle a plní se od svého ústí vltavskou vodou. Ke stavením pod stráněmi v Dolní Líšnici splavuje voda listí, bahno a kamení.

Je 12. srpna a stále prší. Povodí řek v jižních a západních Čechách je znovu zaplavováno. Vláda vyhlašuje stav nouze v postižených oblastech. Přehrada Orlík vypouští 1160 kubíků za vteřinu. V noci se přítok do zdrže zvyšuje na dvojnásobek a očekává se zvýšení na 4000 kubíků, tedy stoletá voda. Obcím pod přehradou a podél celé Vltavy hrozí záplava. Vyhlašují se povodňové stupně podle aktuální situace. Povodňové komise a krizové štáby jsou v pohotovosti a plní své úkoly.

V Solenicích se 13. srpna vyklízí přízemí budov kolem Vltavy. Času je málo. To už si s plechovou zastávkou voda doslova pohrává. Lidé staví hráze z pytlů písku, utěsňují vchody do budov. Pomáhají hasiči, policie i místní obyvatelé. Děti z dětského domova se stěhují do tělocvičny. Obecní úřad a policie do školy. Obyvatelé hledají náhradní ubytování.

Přítok do orlického jezera se zvýšil na 4400 kubíků za vteřinu. Pod přehradou se korytem Vltavy valí zpěněný děsivý proud a v elektrárně se vzedmula spodní voda.

Kolem osmé hodiny ranní vypadla první turbína a postupně další. Všichni, kteří jsou na směně, zachraňují, co se dá. Mostovku do elektrárny jen stěží projíždí zatápějící se silnicí vojenské nákladní auto.

Autor: Karel Hutr

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení