VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jednoho policistu připadá v okrese téměř patnáct set lidí

Příbram /FOTO/ - Policie na Příbramsku se zaměřuje na prevenci, letos už klesl nápad trestné činnosti.

24.7.2009
SDÍLEJ:

Areál příbramské policie.Foto: Karel Hutr

Od ledna tohoto roku se u Policie ČR v rámci reorganizace poněkud změnilo její členění. Například neexistují policejní ředitelství, jak jsme doposud byli zvyklí. Na to, jakým způsobem nyní funguje policie, jsme se zeptali vedoucího uniformované policie v Příbrami Jiřího Šilera.

„Od ledna došlo v rámci reorganizace k zániku Správy Středočeského kraje. Vzniklo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje jako samostatný organizační článek státu – samostatná účetní jednotka,“ vysvětluje Šiler. Středočeská policie je pak členěna na 13 územních odborů vnější služby (uniformovaná policie) a 13 územních odborů služby kriminální policie a vyšetřování. Až na územní odbory Praha Venkov - východ, Praha Venkov – západ, Praha Venkov – jih jsou území územních odborů shodná s bývalými okresy.

Ve středočeské policii je celkem 3940 systematizovaných míst policistů a 785 systematizovaných míst občanských pracovníků. Podle statistických údajů zaujímá Středočeský region plochu o rozloze 11 014 kilometrů čtverečních a žije v něm 1 128 674 obyvatel.

„Příbramský okres je s počtem 108 928 obyvatel třetím nejlidnatějším okresem, přičemž na jednoho policistu připadá 1 472 obyvatel. Z hlediska nápadu trestné činnosti na počet obyvatel zaujímá Příbramsko v rámci Středočeského kraje třetí místo,“ přiblížil vedoucí policista.

Územní odbor Příbram sídlí od května 2000 na Zdaboři v areálu bývalých kasáren. Plánovaný početní stav odboru vnější služby je 198 tabulkových míst, do současné doby jich je obsazeno 183. Do územního odboru Příbram patří: Obvodní oddělení Březnice, Dobříš, Milín, Rožmitál p. Třem., Sedlčany, dále OOP Příbram – město, Příbram – venkov a dopravní inspektorát. „V okrese policie zintenzivnila činnosti zaměřené na prevenci. Došlo k organizačním úpravám činnosti se zaměřením především na prevenci trestné činnosti v územním odboru jako celku bez striktního dodržování hranic územní působnosti jednotlivých obvodních oddělení.

Spolu s městskými úřady, zvláště pak v Příbrami, kde je díky vstřícnému přístupu starosty a velitelky městské policie spolupráce na velmi dobré úrovni, došlo k některým vzájemně pozitivním krokům vedoucím k eliminaci rušení veřejného pořádku. Právě zvýšený důraz na prevenci přinesl reorganizaci v plánování jednotlivých akcí a hlídek, kdy v rámci obsazování jednotlivých okrsků za tento okrsek odpovědnými policisty jsou i díky zájmu Městského úřadu Příbram a městské policie o bezpečnost obyvatel, realizovány i společné hlídky obou sborů,“ doplnil Jiří Šiler. Požadovaných kvalit prý dosahuje rovněž spolupráce s Okresním státním zastupitelstvím Příbram, Oblastní nemocnicí Příbram, hasičským záchranným sborem, ale i s dalšími institucemi.

„Okres Příbram má svá specifika - rozlehlé rekreační oblasti, velkou hustotu osídlení a některé druhy akcí, které vyžadují specifická opatření. Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli a podílejí na zajišťování akcí velkého rozsahu, jako jsou fotbalová utkání FK Příbram, rekonstrukce bitvy na Slivici, Bahna, Tunning na letišti Dlouhá Lhota a podobně. Za vstřícnost patří dík i Krajskému ředitelství Středočeského kraje za technické a metodické zabezpečení a řízení při organizování činnosti všeho druhu,“ připomněl Šiler.

Všechna výše uvedená opatření se podle Šilera projevila poklesem nápadu trestné činnosti a dopravní nehodovosti. Těžká zranění utrpělo při nehodách od ledna do 23. července 2009 33 lidí a v roce 2008 jich za stejné období bylo 45. Vloni zemřelo na silnici za toto období osm lidí, letos sedm. Škoda na vozidlech je 39 milionů, v roce 2008 byla 44 milionů. Dopravních nehod pod vlivem alkoholu bylo letos 36, vloni 53.

Od příštího týdne redakce seznámí čtenáře s jednotlivými obvodními odděleními a základními útvary. Každé oddělení představí jeho vedoucí vždy ve čtvrtek. První bude 30. července OOP Březnice. Příslušní vedoucí poté doplní požadované informace k danému útvaru v následujícím pátečním on-line rozhovoru. Čtenáři mohou sdělovat své konkrétní dotazy týkající se obvodního oddělení 30. července, kdy bude vedoucí v redakci a článek vyjde v Deníku následující den, tedy v sobotu.

Autor: Karel Hutr

24.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení