VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PREZIDENTSKÉ VOLBY: Volební místnosti se uzavřely, bude se čekat na výsledky

Příbram /FOTOGALERIE, AKTUALIZUJEME/ – Dveře volebních místností se uzavřely. Žádné návaly voličů na poslední chvíli se nekonaly. Největší nápor komisaři zaznamenali v pátek. 

12.1.2013
SDÍLEJ:

Prezidentské volby v sobotu na Příbramsku. Volební místnost v Brodské ulici v Příbrami.Foto: Markéta Jankovská

Sobota 12.1.:

14:00 - Stejně jako všude, tak i volební místnost v Brodské ulici v domě s pečovatelskou službou, se zavírají. Komisař rozdává kolegům, s nimiž strávil čtrnáct hodin v jedné místnosti, poslední bombóny a všichni se chystají k vysypání volební urny. Nyní následuje počítání hlasů. O výsledcích voleb na Příbramsku budeme informovat.

13:40 - Sedlčany hlásí, že k 13. hodině byla na 13 okrscích zhruba 60 procentní volební účast. Volby proběhly podle úřednic bez problémů.

12:30 - Bez problémů pokračují prezidentské volby také v Jincích. Z 1715 oprávněných voličů přišlo vhodit obálku do urny 896, což je přes 52 procent. Údaje platí k poledni. "Největší účast zatím byla v Rejkovicích, kde zatím odvolilo 68 procent lidí. V Beříně to byl 62 procent," informoval Deník starosta Jinců Josef Hála. 

12:10 - V Sedlčanech zatím znají pouze procenta týkající se páteční volební účasti, která k 22. hodině činila 43 procent z 6183 oprávněných voličů. Sobotní výsledky budou podle úřednic ze sedlčanské radnice známy kolem 13. hodiny. 

11:35 – V Dobříši v okrsku číslo 1 je 1300 oprávněných voličů, v 11 hodin odvolilo 750 lidí, což je 55 procent. I v Dobříši se komisaři shodují, že je o prezidentské volby větší zájem, než o ty předchozí.

11:33Rožmitál hlásí v 11 hodin účast ze všech jedenácti okrsků 57 procent. „To překonalo můj osobní odhad, tipoval jsem 55 procent. Dokonce ve třech okrscích v Rožmitále, ale také ve Strýčkovech a Voltuši mělo v 11 hodin odvoleno přes 60 procent lidí," komentoval sobotní účast starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.

11:05 – V sobotu dopoledne ve Hvožďanech byla celková volební účast asi 61 procent. „Nyní jsem se vrátila z volební místnosti ve Vacíkově, kde je se-dmdesátiprocentní účast," řekla Deníku starostka Hvožďan Markéta Balková a dodala, že lidé před polednem asi přestanou více chodit a ti poslední dora-zí po obědě.

11.00 - Do volebních místností už neproudí takové zástupy lidí s obálkami, jako v pátek odpoledne. Přesto komisařka z okrsku v Brodské ulici Jarmila Potůčková hlásí po 10. hodině celkovou 54 procentní účast. "To je mnohem víc, než při předešlých volbách. Obvykle to bývá kolem třiceti procent," hodnotí komisařka. Lidé jsou prý tentokrát upovídanější a povznesené náladě. "Lidé teď víc doufají, že by se mohla situace v republice zlepšit," říká komisařka a příbramská zastupitelka Potůčková. Volební místnosti se uzavřou přesně ve 14 hodin. Do 13.30 hodin je ještě možnost zažádat si na příbramském městském odboru o vydání krátkodobého občanského průkazu kvůli odvolení. 

08:30 - První den přímé volby prezidenta v Česku v pátek po osmi hodinách hlasování skončil. Provázel jej podle očekávání poměrně vysoký zájem voli-čů. Hlasovat jich přišlo podle odhadu volebních komisařů kolem dvou pětin. Celková účast by tak mohla dosáhnout až 70 procent. Zatím nejsou hlášeny žádné větší problémy. Volební místnosti se uzavřely ve 22:00. Po noční pře-stávce budou moci lidé hlasovat také v sobotu od 08:00 do 14:00.

V hlavním městě hlásili komisaři více než čtyřicetiprocentní účast. Například do volební místnosti na Pražském hradě zavítala i více než stovka lidí s volebním průkazem. Na vysoké účasti se shodují také středočeští komisaři. V Čakovicích na Benešovsku, kde má chalupu prezidentský kandidát Jan Fischer, přišla volit již dokonce celá polovina z tamních oprávněných voličů. Více než polovinu voličů zatím přilákaly prezidentské volby v Novém Veselí na Žďársku na Vysočině, kde má chalupu další z favorizovaných kandidátů Miloš Zeman. (čtk)

Pátek 11.1.:

14:00 - Začala historicky první volba prezidenta České republiky. Podle ohlasů se očekává větší volební účast než v jiných volbách. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 28.05. – 29.05. 2010 měly volební účast 62,60 procenta. V okrese Příbram to bylo 64,56 procenta. Poslední volby byly na podzim do krajských zastupitelstev (12.10. – 13.10.2012) a účast byla ve Středočeském kraji 36,45 procenta, celkem pak v celé České republice 36,89 procenta.

15:20 - Jak se dalo předpokládat, podle prvních poznatků z dnešní volby prezidenta, je zájem lidí značný.

15:55 - Ve volební místnosti v budově základní školy v ulici 28. října v Příbrami už v začátku odvolil starosta Pavel Pikrt. Volební účast tam je velká a k urnám chodí doslova davy lidí. "Podle množství lidí to vypadá, že bude větší účast než kdykoli předtím," řekla Deníku jedna z komisařek, která už zapisuje patnáct roků u voleb.

16:10 – Velký zájem o volby potvrzují i z Hvožďan. Podle starostky Markéta Balkové dokonce před otevřením volební místnosti ve Hvožďanech byla fronta čekajících voličů. „Očekáváme fakt vysokou účast, teď odvolilo 66 lidí z celkem 403 oprávněných voličů v okrsku číslo 1. Tipujeme, že budeme mít účast mezi 70 až 80 procenty," doplnila Balková.

17:10 – Ve všech jedenácti volebních okrscích v Rožmitále odvolilo k 17. hodině 25 procent oprávněných voličů.

18:45 - Přímá volba prezidenta se podle předpokladů těší velkému zájmu voličů. Do dnešních 17:00 podle odhadu volebních komisařů přišla v průměru hlasovat více než pětina z nich, zjistili zpravodajové ČTK. Celková účast by tak při zachování dosavadních trendů měla přesáhnout 60 procent.Podobně při posledních dvou sněmovních volbách přišla do volebních místností za první tři hodiny zhruba pětina voličů. V roce 2010 pak celková účast dosáhla téměř 63 procent, o čtyři roky dříve přesáhla 64 procent. V porovnání s loňskými krajskými a senátními volbami byl zájem o výběr hlavy státu zhruba dvojnásobný, usuzovali volební komisaři.
Volby zatím neprovázejí žádné incidenty. "Nemám žádnou informaci o tom, že by se něco dělo," řekl ČTK v 17:30 mluvčí pražské policie Jan Daněk. Obdobně se vyjádřil i mluvčí policejního prezidia Tomáš Hulan.
„Účast je poměrně vysoká, určitě jsme už přesáhli 20 procent," řekl ČTK například David Kučera z mělnické radnice. V osadě Čakovice na Benešovsku, kde chalupaří prezidentský kandidát Jan Fischer, už hlasovala třetina místních. V Novém Veselí na Žďársku, kde má chalupu další z prezidentských adeptů Miloš Zeman (SPOZ), do 16:00 odvolilo asi 17 procent lidí. Celkem na Vysočině hlasovalo zhruba 18 procent, v Jihlavě se podobně jako jinde místy tvořily fronty. Týkalo se to i volební místnosti v areálu jihlavské psychiatrické léčebny.
Mimořádný byl podle volebních komisařů zájem na jižní Moravě, byť tam za první dvě hodiny odvolilo v průměru jen 15 procent voličů. V jednom z okrsků Hodonína, kde se narodil prezident Tomáš Garrigue Masaryk, už ale hlasovalo přes 30 procent lidí.
Asi pětinová byla účast v Olomouckém, Libereckém nebo Karlovarském kraji, v Jihočeském a Plzeňském místy dosahovala až na jednu čtvrtinu. V Kožlanech na severním Plzeňsku, rodišti prezidenta Edvarda Beneše, za první dvě hodiny odvolilo 17 procent lidí.
Největší zájem hlásili volební komisaři krátce po zahájení hlasování. Před některými volebními místnostmi se lidé dokonce tísnili. Pár z nich se dokonce dožadovalo toho, aby mohli hlasovat ještě před 14:00.(čtk)

21:27 – Rožmitál hlásí v 21 hodin ve všech volebních okrscích volební účast 42 procent. „Je to zatím podobné asi jako u krajských voleb. Téměř nechodí bezdomovci, kteří mají jako trvalé místo pobytu uvedenou adresu městského úřadu. Těch máme v současné době 131," konstatoval po 21. hodině starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.

Markéta Jankovská, Karel Hutr

Autor: Redakce

12.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z představení muzikálu Postřižiny v podání známých herců a ochotníků.
3

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení