VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při balneoterapii budete jako v lázních, když bolí záda

Příbram /LÉKAŘ RADÍ, ROZHOVOR/ – Mnozí z nás si pod pojmem rehabilitace představí nejrůznější cvičení nebo třeba léčbu magnetem. Patří sem však široké spektrum léčebných metod. Jednou z nich je i balneoterapie. Na otázky ohledně této léčebné metody odpovídá primářka Centra komplexní rehabilitační péče Oblastní nemocnice Příbram Barbora Daňhová.

6.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv lázní

Co je to rehabilitace?
Předpona re- znamená znovu, slovo habilis znamená schopný, snadný. Takže význam rehabilitace je usnadnění, znovu nabytí schopností. Skvělé, viďte? Opět vrátit schopnosti, které již člověk měl. Jde o soubor opatření, které vedou ideálně k navrácení klienta do šťastného života, do rodiny, do práce. Jde o klienty po nemoci, po úrazech, nebo klienti mají vrozené vady, nemoci a souborem opatření a technik se jim snažíme přiblížit život k tomu, aby byli soběstační, samostatní a schopni si života užívat. Jde také někdy o převýchovu celého pohybového chování pokud není v souladu s dobrými návyky, a také i vnímání bolesti. Úroveň rehabilitace je měřítkem vyspělosti společnosti a je to pohled, obrázek na naše bližní, jak se o ně umíme postarat a na kolik se jim umíme věnovat.

Budeme – li konkrétně hovořit o balneoterapii, o jakou metodu se jedná a co se k ní používá?
Balneologie se zabývá vznikem, jímáním, analýzou, úpravou a využitím přírodních léčivých zdrojů k léčebným účelům. Balneoterapie léčí pomocí přírodních léčivých zdrojů. Jsou to minerální vody, jejich sedimenty, léčivé plyny, peloidy, bahna, léčivé záření, klima lázeňského prostředí. Dále je součástí lázeňské léčby cvičení, masáže, vodoléčba, elektroléčba, dieta, akupunktura, vliv režimu a psychoterapie.

Lékařka Barbora DaňhováMají lázně dlouhou historii?
Historie sahá daleko, mají velkou tradici a historii, na www stránkách každých lázní se můžeme dozvědět, kdo je založil, kdo jel nebo šel kolem pramene a pomohl mu zázračně se uzdravit a pak se tam vybudovaly postupně lázně. Jako vzpomínku na našeho skvělého krále a císaře Karla IV. připomínám, že již kolem roku 1350 uspořádal císař při svém pobytu v Lokti výpravu do loketských lesů, kde nechal na místě údajného pramene založit lázně nazvané Horké Lázně u Lokte, které byly později přejmenované na Karlovy Vary. Následně Karel IV. udělil lázním městská práva stejná jako v Lokti. Později vyšla odborná kniha o Karlových Varech a jejich léčebných vlastnostech od lékaře Václava Payera… Tak bych mohla uvést další lázně, které mají také svou tradici a historii, ale zmínila jsem se jen o nejznámějších.

Jaké léčebné výsledky tyto procedury mají a na jaká onemocnění jsou nejvhodnější?
Jde o vyléčení či zlepšení zdravotního stavu u onemocnění pohybového systému /páteře, kloubů/, stavy po úrazech a operacích – ortopedických /totální endoprotézy/, neurochirurgických operacích, léčba neurologických onemocnění, zlepšení celkové kondice po interních a chirurgických onemocněních, prevence a léčba častých a společensky závažných onemocnění – ateroskleroza, cukrovka, vysoký tlak, dna, gynekologické a ledvinové onemocnění léčba ledvinových kamenů. Léčba lupénky, obezity a jistě i další podle toho, na co jsou jednotlivé lázně zaměřeny.

Jak se jednotlivé druhy balneoterapie aplikují na lidský organismus?
Minerální vody se užívají jako pitné kůry, ale také ke koupeli nebo k inhalaci. Je příjemné se koupat v minerální vodě. Má léčivé účinky nejen díky solím v ní rozpuštěných, ale také kvůli oxidu uhličitému, který je léčivý a zlepšuje prokrvení ledvin, cév, snižuje krevní tlak. Oxid uhličitý se používá i k plynovým injekcím, kdy se aplikuje podkožně plyn k relaxaci a léčivému působení. Dále je možné naplnit plynem pytel a dát takzvané suché koupele plynové a ty mají podobný účinek jako uhličité koupele ve vaně. Tuto proceduru máme k dispozici i v našem pracovišti v RHB centru v Příbrami. Bahna, peloidy a parafin se užívají k teplým obkladům na nemocná místa, také se užívají ke koupelím. Využívá se opět vstřebání léčivých látek z nich. Léčivé záření se dává do koupelí nebo se na tělo umísťují krabičky nad bolestivé klouby a s těmi klienti v lázních chodí. Je samozřejmě měřeno množství záření, aby zůstalo jen v léčebném režimu. Dále dieta, cvičení, klima, jak již jsem se zmiňovala výše. A jsou i nové metody jako je kryoterapie – léčba chladem. Léčba ve tmě – jako psychoterapie.

Mohou se vyskytnout překážky, které brání v balneoterapii?
Ano, v lázních by neměli být klienti s těmito potížemi: přenosné nemoci, bacilonosičství, positivita HIV, akutní onemocnění zhoršení chronických obtíží, hluboká žilní trombóza do 3 měsíců, oběhová nedostatečnost, závažné opakující se krvácení, kachexie, epilepsie, psychóza, inkontinence moči, stolice, nehojící se kožní defekty, kouření, těhotenství.

Je možné si balneoterapii „naordinovat" samostatně nebo je vždy nutné navštívit lékaře?
Je to možné, pokud jsou v nabídce tzv. balíčky welness /máme je i my v RHB centru v Příbrami/ Pokud ale máme nějaké chronické onemocnění, je vhodnější se poradit s lékařem, zda jsou tyto lázně a procedury vhodné. Některé procedury v lázních nejsou u některých klientů vhodné. Zveme vás k nám do RHB centra v Příbrami, kde se můžete cítit také jako v lázních, odpočinout si, relaxovat a nabrat mnoho sil.

Autor: Markéta Lišková

6.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení