VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbram chce ve městě sídlo CHKO Brdy, v březnu bude konference o brdské přírodě

Příbram - Na konci ledna se podpisem prezidenta republiky Miloše Zemana završil proces, kterým se Brdy po dlouhých 90 letech existence „na zapřenou" vracejí veřejnosti. Zákon o zrušení Vojenského újezdu Brdy začne platit od roku 2016 s tím, že 1. ledna 2016 bude v Brdech vyhlášena chráněná krajinná oblast (CHKO).

20.2.2015
SDÍLEJ:

Zima na vrchu Praha.Foto: Karel Hutr

Ve zrušení vojenského újezdu, vyhlášení CHKO a zpřístupnění Brd veřejnosti se nabízí jedinečná a neopakovatelná příležitost k výraznému rozvoji cestovního ruchu v našem regionu a tím i cesta z hluboké ekonomické recese, v níž se Příbramsko už delší čas nachází. Pro obce, kterých se bude vyhlášení CHKO týkat - ať už budou mít katastry na jejím území, nebo s ní budou „jen" sousedit - bude mimořádně důležité získat co nejvíce informací. „S velkoplošnou zvláštní ochranou přírody na Příbramsku nemáme žádné zkušenosti a především menší obce v oblasti Brd si s budoucí CHKO v podstatě neví rady. Proto jsme se rozhodli uspořádat v našem městě reprezentativně obsazenou konferenci o budoucnosti našeho regionu," vysvětluje účel dvoudenní konference starosta města Příbrami Jindřich Vařeka.

Představitelé obcí se prostřednictvím konference setkají s odborníky z Ministerstva životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Ministerstva obrany, Ministerstva pro místní rozvoj, z Krajských úřadů, se subjekty pověřenými hospodařením v lesích, se specialisty z vysokých škol a výzkumných institucí atd. a s jejich pomocí pak snáze porozumí povaze nastávajících změn a přizpůsobí jim své další záměry a opatření.

Předpokládáme rovněž, že zmíněná konference by se měla stát základem následné meziobecní spolupráce – a to nejen obcí ze středočeského regionu, ale z celé oblasti Brd," uvádí dále starosta města Příbrami Jindřich Vařeka s tím, že konference by měla zástupcům zúčastněných obcí poskytnout také odpovědi na většinu zásadních otázek, spojených s koexistencí s CHKO a naznačit řešení pravděpodobných problémů.

Vyhlášení nové CHKO je nepochybně i významným počinem celostátního významu, nedochází k němu každý rok a zasluhuje si proto určitě mimořádnou pozornost. „Mrzí nás samozřejmě, že minulé vedení našeho města zejména v letech 2011 a 2012, kdy probíhala jednání o budoucím administrativně správním členění rušeného vojenského újezdu, zřejmě poněkud podcenilo význam, dosah a vážnost nastartovaných změn a včas na ně razantně nereagovalo a tím bohužel i ono nese část viny na tom, že se v této věci území Středočeského kraje se zmenší ve prospěch kraje Plzeňského o 86 km2, přičemž samo území ORP a okresu Příbram ztratí dokonce celých 127 km2," pokračuje starosta Vařeka a dodává, že i tak ale zůstane z budoucí CHKO Brdy (345 km2) většina ve Středočeském kraji (a v rámci ORP a okresu Příbram přibližně 170km2 území CHKO). Tedy i po tak významném zmenšení katastrální rozlohy ORP Příbram zůstane v jeho správním obvodu většina z rozlohy zrušeného újezdu (133 km2) a Město Příbram se stane přirozeným východiskem pro nové návštěvníky tohoto území.

Město Příbram na západě bezprostředně sousedí s rušeným vojenským újezdem a vyhlašovanou CHKO Brdy a tato skutečnost velmi podstatně ovlivní život v našem městě. „Jsme přesvědčeni, že je třeba se na novou situaci důkladně a zodpovědně připravit. V té souvislosti jsme také v minulých dnech oficiálně požádali Ministerstvo životního prostředí o umístění sídla Správy budoucí CHKO do našeho města, které je největším a nejvýznamnějším administrativním, sídelním i hospodářským centrem oblasti Brd," uvádí dále starosta města Příbrami Jindřich Vařeka.

Všechna zásadní jednání o budoucnosti Brd se doposud uskutečnila v Jincích, ve Strašicích a v Křešíně. V jednom případě také ve Spáleném Poříčí. Příbram na podobné aktivity v minulosti rezignovala, ovšem s výjimkou setkání starostů se zástupci Ministerstva obrany a Ministerstva životního prostředí z popudu nového starosty města Příbrami Jindřicha Vařeky na sklonku roku 2014.

„Konference - prostřednictvím přizvaných odborníků - vysvětlí obcím z okolí budoucí CHKO její možnosti, ale i limity, a nyní už na základě konkrétní situace poskytne obcím a městům na Podbrdsku, tedy i Příbrami, určitý návod, jak dále postupovat," vysvětluje Jindřich Vařeka.

Chystaná březnová konference se v pěti pracovních skupinách hodlá zabývat jak navrženou formou zvláštní ochrany přírody a otázkami s tím spojenými, tak i specifickým fenoménem Brd a problematikou jeho zachování, jakým je neobydlenost a nezastavěnost tohoto pohoří. Dále chce konference také pomoci při zlepšení informovanosti obcí, jichž se bude vyhlášení CHKO dotýkat. Za tím účelem se bude zabývat otázkami budování a rozvoje turistické a dopravní infrastruktury v obcích, samotnou meziobecní spoluprací a v neposlední řadě by také chtěla vytvořit dobrý základ pro spolupráci jednotlivých obcí v regionu se Správou CHKO.

Vzhledem k programu bude konference pro zhruba 250 účastníků dvoudenní, hlavní jednání bude probíhat ve Velkém sále Úřadu práce, paralelně také v 5 workshopech. Jejich jednání se uskuteční v Malém sále Úřadu práce, ve velké zasedací místnosti Městského úřadu v budově Rudných dolů a v zasedací místnosti města na radnici. V rámci programu bude také probíhat výstava fotografií Brd a lidové tvořivosti, prezentace lokálních spolků, sdružení a svazků obcí a kulturních organizací a samozřejmě proběhne tisková konference s možností následné exkurze zájemců do budoucí CHKO. Výstupem z konference bude také tištěný i elektronický sborník. Některé části jednání budou moci občané sledovat v on-line přenosu. Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

Autor: Redakce

20.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení