VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbram se přidala ke kritikům plánované těžby uranové haldy

Příbram - Příbram podobně jako další obce v okolí odmítla záměr společnosti Ekototalbau CZ, která chce u města těžit kamenivo z největší haldy v bývalém uranovém revíru. Radní v pondělí vyslovili nesouhlas s tímto záměrem, sdělila Zuzana Kučerová z příbramské radnice. Navržený způsob těžby se nelíbí ani státnímu podniku Diamo, který je správcem odvalu. S Ekototalbau CZ nechce uzavřít smlouvu, což pro pro firmu v podstatě znamená, že záměr nemůže uskutečnit.

13.8.2015
SDÍLEJ:

Pohled na haldy z Žežic, kde se také měří radiace.Foto: archiv Osadního výboru Brod

Příbramští radní si podle Kučerové uvědomují, že uranové haldy představují trvalou ekologickou zátěž, navržený způsob těžby ale pokládají za nešťastný kvůli možné prašnosti, hluku a dalším škodlivým vlivům na zdraví lidí.

Zástupci opozice kritizovali vedení města za to, že se k záměru Ekototalbau CZ údajně dlouho nevyjadřovalo. Podle nich dokonce promeškalo lhůtu, v níž mělo být stanovisko odesláno ministerstvu životního prostředí. Kučerová to ale odmítla. "Toto stanovisko bylo po vzájemné dohodě s ministerstvem životního prostředí 11. 8. 2015 odesláno příslušnému odboru ministerstva. Radnice tak dementuje zprávy, které se objevily v médiích, že se město Příbram jako jediná dotčená obec k žádosti o těžbu a úpravu kameniva z odvalu šachty číslo 15 ve stanovené lhůtě nevyjádřila," uvedla.

Vzhledem k nesouhlasnému postoji Diama považují radní svolání veřejného projednání záměru za bezpředmětné. Pověřili nicméně odbor kanceláře města, aby ve spolupráci s odborem životního prostředí zorganizoval veřejnou debatu za účasti odborníků k otázce možného odstranění všech odvalů v příbramském regionu.
Proti plánům na využití hlušiny v areálu šachty číslo 15 se bouřili místní lidé, především z Milína, Lešetic či příbramské části Brod. Společnost tvrdí, že těžba by se v okolí odvalu zásadně neprojevila. Poukazuje naopak na to, že se odtěžením haldy sníží radonová zátěž. V haldě je asi 12,8 milionu tun kameniva a zhruba 640 tun uranu. Povolení se vydává na 20 let a za tu dobu by se halda vysoká přes 60 metrů měla snížit na polovinu.

Autor: ČTK

13.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obsluha farmářské prodejny Český grunt v Příbrami Katka Šáchová s mísou krájeného másla, o které je teď větší zájem. Vyjde totiž cenově přibližně stejně, jako zdražené máslo v supermarketech.
6

Máslo zdražilo. Lidé jsou při slevě schopni se o něj poprat

Cukrářka Andrea Žižková ve své výrobně, kterou považuje za splněný sen.

Cukrářská patriotka Andrea Žižková: K náhražkám mě drahé máslo nedožene

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

Březnický Filmovar ozdobí Slam poetry show

Březnice – Odbor kultury březnické radnice opět připravil ve spolupráci s místním spolkem Kulturní gang letní festival s názvem Filmovar. Není určen pouze milovníkům filmů, ale i divadla a nově také poezie. Na starém kluzišti začíná ve čtvrtek 20. července rodinnou komedií Špunti na vodě. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Hřiště je otevřené. Konečně děti nekňourají, když jdeme kolem, říkají rodiče

Příbram /FOTOGALERIE/ - Pokaždé, když Hana míjela s malou Barborkou hřiště vedle Q-klubu, musela dokola vysvětlovat dceři, proč je zavřené. Teď už se na něm mohou vyřádit ti, kterým je určené.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení