VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramské podzemí letos přilákalo už desítky tisíc lidí

Příbram – Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, dny veder střídá často chladné a deštivé počasí, a naopak. V tajuplném podzemí březohorských dolů je však celoročně stejná teplota, 8 až 10 stupňů.Ideální typ k prázdninovému výletu. Národní kulturní památka, Hornické muzeum Příbram zpřístupnilo při letošní Prokopské pouti další úsek historického podzemí v celkové délce 810 metrů na úrovni 1. patra, a to v hloubce přibližně 44 metrů.

17.8.2016 AKTUALIZOVÁNO 17.8.2016
SDÍLEJ:

Hornické šprýmování. Foto: Deník/Kateřina Chourová


„Jde o část historické štoly Karla Boromejského ražené roku 1708, která před vybudováním Dědičné štoly Císaře Josefa II. byla hlavní odvodňovací štolou v této části revíru," sdělil Příbramskému deníku ředitel hornického muzea Josef Velfl.

Návštěvníci mají nyní možnost zavítat i do komor, v nichž před aplikaci parních strojů pracovala vodní kola, a dostanou se i do okolí někdejšího Jánského dolu, prohlubovaného v letech 1725 až 1729, v místech starší šachtice.

„Kromě toho mohou sfárat na takzvaný Wasserlauf a projít podzemím mezi dolem Anna a Vojtěch trasu dlouhou 750 metrů nebo se vydat z dolu Vojtěch opačným směrem, Vodní štolou Anna, která měří 330 metrů, jejíž vyústění je před cáchovnou dolu Anna. Z nádvoří tohoto dolu se nabízí rovněž možnost jízdy důlním vláčkem Prokopskou štolou dlouhou 260 metrů k ústí jámy Prokop hluboké 1600 metrů, nejhlubší ve zdejším revíru a třetí nejhlubší na území ČR," dodal Josef Velfl.

Hornické muzeum Příbram je jediným muzeem Evropě umožňujícím pohled do takovéto hloubky. Také z areálu Ševčinského dolu se mohou turisté vypravit do hlubin březohorských dolů. Jedna z cest směřuje k vodnímu kolu dolu Drkolnov z 19. století, jedinému dochovanému na území ČR. Tato ojedinělá technická památka má průměr 12,4 metrů a je situována v podzemní komoře, ke které se mohou návštěvníci dostat jednak chůzí přívodní štolou nebo jízdnou po skluzavce v úpadnici dlouhé 51 metrů.

„Další novinkou letošního léta je prohlídka podzemí Ševčinské dopravní štoly dlouhé 130 metrů, ke které návštěvníky doveze z nádvoří národní kulturní památky, Ševčinského dolu, povrchový hornický vláček," připomněl ředitel muzea.

Také v tomto roce projevuje veřejnost zájem o technické a zvláště hornické památky. K polovině srpna zavítalo do Hornického muzea Příbram okolo 60 tisíc návštěvníků, což je o několik tisíc více, než za stejné období v loňském roce.

A jaká byla bilance loňské turistické sezony dle právě zveřejněných výzkumů agentury CzechTourism a společnosti NIPOS? „Hornické muzeum Příbram přivítalo 127 tisíc zájemců o montánní historii, stalo se tak nejnavštěvovanějším muzeem Středočeského kraje a 13. nejvyhledávanějším v rámci České republiky," uzavřel Josef Velfl.

Autor: Kateřina Chourová

17.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení