VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auto je na Příbramsku častým prostředkem osobní dopravy

PŘÍBRAMSKO - Ekocentrum v Chrašticích zítra pořádá pro veřejnost akci, kde se bude také hovořit o tom, proč jsou na Příbramsku ulice plné aut.

21.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Červinka

Ze dvou míst vyrazí zítra cyklisté do ekocentra v Chrašticích, kde se bude diskutovat o problémech dopravní obslužnosti v okrese, nedostavěných cyklostezkách a autech, které jsou pro náš okres typickým prostředkem osobní dopravy. Cyklisté vyrazí dopoledne z Milína a z Březnice do ekocentra Zelená pumpa. V Chrašticích pak čeká všechny cyklisty přednáška o tom, jak emise z výfukových plynů poškozují životní prostředí a celou naši planetu, a jak používání aut místo prostředků hromadné přepravy zabírá ulice z nichž vymizel život.
Touto akcí Dnem bez aut vyvrcholí v ekocentru Evropský týden mobility. Kromě přednášky je připravena diskuze o dopravě v regionu se zástupci veřejné správy. S nimi mohou návštěvníci Zelené pumpy diskutovat o tom, s čím jsou spokojeni ve svém regionu a naopak, co by se mělo zlepšit.
„Emise z automobilové dopravy jsou jednou z nejdůležitějších příčin skleníkového efektu a jím způsobovaných klimatických změn. V posledních letech se mnohé vyvinulo k lepšímu – jezdíme kvalitnějšími auty, která spotřebují méně paliva a používáme kvalitnější pohonné hmoty. Tato opatření však naprosto nestačí přebít následky toho, že se osobní automobilová doprava za posledních dvacet let u nás zdvojnásobila. Ze statistik vyplývá, že na následky znečištěného ovzduší umírá v ČR předčasně až deset tisíc lidí ročně,“ upozornila Linda Klvaňová, vedoucí ekocentra.
Letošní Evropský týden mobility svým heslem Ulice lidem!, upozorňuje na to, že auta vytlačila z ulic a cest život. „Ulice jsou plné aut, hluku a nebezpečí a přestala být místem setkávání. Z parků se stala parkoviště a lidé k takovému místu ztratili vztah.
Tyto problémy, které se projevují ve všech regionech nejen České republiky, může každý region řešit sám. Kladných příkladů u nás najdeme mnoho. Příbramsko však mezi nimi není. Automobil zde zůstává hlavním a často jediným prostředkem osobní přepravy,“ uvedla Klvaňová s tím, že o výše uvedených problémech by měli lidé diskutovat právě při zítřejším setkání.
Po debatě je pro veřejnost připravený zábavný program - koncert, hry s tématikou dopravy pro velké i malé o ceny, sklízení technického konopí, jehož pohon je ekologickou alternativou ropného paliva, opékání na ohni a cykloservis zdarma.
„Příbramsko je krásné. Ideální krajina pro jízdu na kole, autobusem, vlakem… Jenže nic z toho nejde. Když se chci na devátou dostat z Příbrami do Chraštic, nezbývá mi nic jiného než jet autem. Autobus odjel v sedm, vlak nejede a na kole je to trasa pro vrcholové sportovce nebo sebevrahy. Stejná situace, jak vím, znemožňuje dalším lidem jezdit tady za prací jinak než autem. A to je přeci proti filozofii rozvoje regionu.“ doplnila Linda Klvaňová. Chraštické ekocentrum Zelená pumpa spojuje ekologickou osvětu široké veřejnosti s odborným vzděláváním veřejné správy, podnikatelů a pedagogů. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Díky tomu jsou všechny služby poskytovány zdarma. Sobotní Den bez aut podpořil Středočeský kraj.
 
 
Den bez aut v Chrašticích
9. 30 start cyklojízdy od nádraží v Březnici
10. 00 start cyklojízdy od Základní školy v Milíně
11. 00 cyklisté dojedou na Zelenou pumpu do Chraštic, kde budou přivítáni energetickým nápojem s obsahem konopného semínka Kamikaze.
11. 00 stručná přednáška o dopravě a důvodech, proč méně jezdit autem, ale více na kole a hromadnou dopravou
11. 20 film z festivalu ekologických filmů s dopravní tématikou
11. 50 diskuze o dopravě v regionu se zástupci veřejné správy. Během diskuze čekají na děti smysluplné hry.
13. 30 až 16. 00 volný program na zahradě ekocentra. Připraveny jsou hry pro děti a kvízy pro dospělé. Každý bude odměněn tématickým dárkem. Na připravených stanovištích se můžete zajímavou formou dozvědět o dopravě více. K pohodě a poslechu zahraje kapela L+P folkovou muziku. Budou se opékat buřty a grilovat zelenina. Občerstvení je zdarma.
 
21.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení