VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy bojují o studenty, letos se jich hlásí málo

Příbram - Po devíti letech na základní škole si mají děti vybrat, kam půjdou dál. Střední škola v mnohých případech určí i to, čím se nakonec bude člověk živit. Bojovat o vysněnou školu však dnes nikdo nemusí, školy totiž bojují o žáky. Těch by totiž muselo být dvakrát tolik, aby školy zaplnili. V těchto dnech se proto konají další kola přijímaček, volných míst je pořád dost a dost.

21.5.2010 1
SDÍLEJ:

Na gymnázium se mohou hlásit děti ze sedmých a devátých, ale i pátých tříd.Foto: Zbyšek Seifert

Příbramská průmyslovka má zatím nové ročníky naplněné z osmdesáti procent. Kromě geotechniky se tam jinak otevřou všechny obory.

„Naplněno asi nemá žádná škola kromě gymnázií, protože je to nastavené tak, že drtivá většina žáků odchází právě na gymnázia. Takže my můžeme vyhlásit další kolo, ale v podstatě není pro koho. Střední školy na Příbramsku nabízejí zhruba dva tisíce míst pro studenty, ale žáků z devátých tříd vychází něco kolem tisícovky. I když k tomu připočteme několik desítek uchazečů, kteří hlásí druhým rokem, pořád to nemůže v žádném případě školy naplnit,“ vysvětlil Tomáš Hlaváč, ředitel Střední průmyslové školy Příbram.

„V současné době ti žáci, kteří chtěli, jsou přijati a nám nezbývá nic jiného, než se zapojit do toho závěrečného boje o zbývající žáky, kteří někde neuspěli a jdou do druhého kola. Je to důsledek trendu podpory gymnázií a samozřejmě neschopnost regulace od zřizovatele, kterému je jedno, že přibližně polovina dětí odchází na všeobecné vzdělávání. Ono se jim to vrátí za čtyři roky, až budou postrádat techniky a odborníky,“ dodal Tomáš Hlaváč.

Jedna z mála škol Příbramska, která nemá v plánu vypsání druhého kola přijímacích zkoušek, je Gymnázium Příbram. „Čtyřleté i osmileté studium je plné. Další kola přijímacích řízení už vypisovat nebudeme, to co jsme měli povoleno, to jsme naplnili,“ uvedla ředitelka školy Iva Kadeřábková. Dobříšské gymnázium má zatím ještě šest volných míst ze šedesáti. Pro stejný počet žáků chce otevřít třídy i Gymnázium pod Svatou Horou, tam však chybí ještě dvacet žáků, proto se včera konalo další kolo přijímaček.

Každý uchazeč o studium může podat celkem tři přihlášky. „Dítě, které se hlásí k nám na školu, se zpravidla hlásí ještě na další dvě. Vysoký počet přihlášených uchazečů tedy neznamená, že se nám podaří zaplnit všechna nabízená místa. Záleží na tom, pro kterou školu se nakonec uchazeč rozhodne,“ komentovala situaci Marcela Hodková, ředitelka Integrované střední školy Příbram. Tam se hlásilo téměř pět stovek lidí. Z 270 volných míst však přesto ještě chybí zaplnit 89, druhé kolo přijímaček zde bude příští pátek. „Nyní máme naplněno to, co jsme potřebovali. Od kraje jsme ale měli povoleno nabídnout větší počet míst,“ doplnila ředitelka.

Střední zdravotnická škola v Příbrami uvádí jako maximální počet 180 přijatých studentů ve třech oborech na příští školní rok. Zbývá ale obsadit ještě téměř stovka, dostat se na zdravotnické obory by tedy pro zájemce neměl být tak velký problém.

„Strojníka požární techniky máme naplněného, na dalších dvou maturitních oborech je asi pět volných míst a u učebních oborů jsou také ještě volná místa. Budeme to řešit třetím kolem přijímacího řízení 1. června, takže děti, které by se chtěly ucházet o naše obory, tak stále mohou,“ konstatovala Marta Procházková ze Středního odborného učiliště Dubno. Stejně tak příbramská Waldorfská škola přijme žáky ještě na obor krejčové nebo na gymnázium.

Robert Nusl, Zbyšek Seifert

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení