VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář Marček: Stav budovy, kde sídlí dětské oddělení, nás také trápí

Příbram /PTÁTE SE LÉKAŘŮ/ – Máme pro vás další díl seriálu z lékařského prostředí příbramské nemocnice. Své dotazy, námitky či připomínky k lékařům jednotlivých oddělení můžete zasílat každý týden, na jaké téma, vás budeme vždy předem informovat. Tentokrát jsme zavítali na dětské oddělení příbramské nemocnice. Na otázky, které jste poslali, odpovídá primář MUDr. Pavel Marček.

11.12.2013
SDÍLEJ:

Pavel Marček, primář dětského oddělení příbramské nemocnice.Foto: Markéta Jankovská

Chci se zeptat. Neuvažujete o snížení poplatku za nadstandardní pokoje. Když je matka s dítětem v nemocnici třeba 10 dní, tak částka 3000 Kč je dost veliká.
Souhlasím. Průměrná ošetřovací doba je však 2,9 dne, takže počet uvedených případů, kdy celková suma za nadstandardní pokoj dosahuje několika tisíc, tvoří mizivé procento. Na standardním pokoji se nic neplatí.

Často slýchám, že na dětském odd. je rotavirová infekce, nemohou se nakazit i děti přicházející s jiným onemocněním?
Absolutně vyloučit to nelze. Riziko je však stejné jako ve všech zařízeních s větším počtem osob (kolektivní zařízení). Na dětském oddělení hospitalizujeme i pacienty s virovými záněty zažívacího traktu. Snažíme se takové děti s doprovody umisťovat do pokojů se sociálním zařízením, kde jsou částečně izolováni od ostatních pacientů. Vzhledem ke skutečnosti, že se onemocnění přenáší nejen dotykem, ale i vzduchem, nelze přenosu na jiného pacienta zabránit, ale zvýšenou hygienou a disciplinovaností doprovodů lze nebezpečí přenosu výrazně omezit.

Je v plánu oprava pavilonu, kde je dětské oddělení? Podmínky pro pobyt obzvláště v zimních měsících nejsou komfortní. Okna jsou dosti letitá.
Rekonstrukce dětského oddělení je plánovaná v rámci rekonstrukce celé zbývající části monobloku nemocnice, protože jednotlivá křídla se rekonstruují za plného provozu nemocnice, a proto postupně. Rekonstrukce také závisí na investičních prostředcích. Stav budovy, kde sídlí dětské oddělení, nás trápí stejně jako naše pacienty, nelze jej však řešit jakýmkoliv provizoriem, které by bylo i absolutně ekonomicky neefektivní.

Pokud náš dětský lékař již neordinuje, stále ještě zbývá mnoho času před otevřením dětské pohotovosti. Mohu navštívit s dítětem Vaši příjmovou ambulanci?
Samozřejmě. Je nutné však upozornit, že po pracovní době (15,30 hodin) mají sloužící lékaři dětského oddělení v nemocnici na starost tři oddělení nemocných dětí včetně porodního sálu, takže se může stát, že do zahájení pohotovostní péče (17 hodin) mohou rodiče s dítětem, které nevyžaduje urgentní léčbu, čekat na ošetření i delší dobu.

Nemá nemocnice v plánu vytvořit ordinace specialistů pro děti. Mám na mysli hlavně gastroenterologii, hematologii a zubního lékaře?
O specializované odborné ambulance, zvláště dětskou gastroenterologii, alergologii případně i neurologii v rámci dětského oddělení by nemocnice jistě stála, ale jejich realizace je podmíněna mnoha aspekty, které zatím toto neumožňují – především je to dnes prakticky nemožnost si v současném modelu postgraduálního vzdělávání takového odborníka vychovat, dále na vůli zdravotních pojišťoven tyto druhy péče nasmlouvat a v konečné řadě i na efektivitě (počtu klientů). Péče zubních lékařů o děti nepatří k dětskému lékařství jako takovému. Patří k lékařství zubnímu.

Jak funguje sponzorství na Vašem oddělení? Máte nějaký fond, kam mohou zájemci posílat peníze? Co Vaše odd. teď nejvíce potřebuje a s čím může veřejnost pomoci?

Za každý finanční i věcný dar jsme vděčni. Je možné na základě Darovací smlouvy poskytnout dětskému oddělení věcný nebo peněžní dar, který je pro potřeby dětského oddělení vázán v textu smlouvy. I v této věci nás samozřejmě můžete kontaktovat.

Chci velice pochválit precizní a citlivou práci celého personálu dětského oddělení. Vstřícnost lékařů a sester je nezměrná.
Děkujeme za každý podnět ze strany rodičů. Pochvala potěší a ujistí nás, že jsme na správné cestě, kritická poznámka, není-li známkou zlé vůle, nám pomáhá správnou cestu udržet. Maximální odměnou jsou pro nás všechny, ať to zní jak chce pateticky, rozzářené oči uzdravených dětí.

Čtenáři, nyní posílejte otázky MUDr. Filipu Závadovi, primáři interního odděleníNa další otázky čtenářů Příbramského deníku bude v příštím dílu odpovídat primář interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Filip Závada. Posílejte otázky týkající se zdraví či připomínek k oddělení. Své dotazy posílejte na mailovou adresu redakce: redakce.pribramsky@denik.cz, a to do čtvrtečního odpoledne. Odpovědi a reakce primáře Filipa Závady si pak přečtete za týden v Příbramském deníku a také na našem webu. 

Autor: Markéta Lišková

11.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení