Jeho náměstek pro oblast dopravy Robin Povšík (ČSSD) ovšem připomíná, že spolupráci je třeba nejprve vyzkoušet. „Ve spolupráci s věznicí Jiřice, která se nachází na pomezí Nymburska a Mladoboleslavska, máme připraven pilotní projekt v mladoboleslavském regionu,“ připomněl s tím, že v první fázi půjde o zaměstnání čtyř až pěti vězňů. „Pokud se projekt ukáže jako životaschopný, plánujeme jeho rozšíření – a to i na Kladensku a na Příbramsku,“ upřesnil.

„Tuhle spolupráci domluvil náš ředitel v úterý,“ řekl Deníku mluvčí jiřické věznice Jan Novák. Už je o ní informován i Robert Káčer z Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. „Je to v kompetenci každé jednotlivé věznice, která si sama hledá subjekty, se kterými bude zajišťovat zaměstnávání odsouzených,“ konstatoval Káčer. Hejtman Rath si ovšem spolupráci s jiřickým nápravným zařízením pochvaluje ještě dřív, než mohla začít. Soudí, že za mřížemi je řada osob, které práci fyzicky zvládnou – a přitom nepředstavují pro své okolí ohrožení.

Využití práce odsouzených je podle Povšíka také „ekonomicky zajímavá záležitost“. Konkrétní čísla sice náměstek hejtmana Deníku neprozradil – zdůraznil ale, že práce lze takto pořídit podstatně levněji něž kdyby cestáři na jejich zajištění najímali lidi, kteří jsou běžně k mání na trhu práce. A Povšík je přesvědčen, že i dílo bude v dobré kvalitě. „Pokud se projekt ukáže jako životaschopný, plánujeme jeho rozšíření – a to i na Kladensku a Berounsku,“ připomněl.