Radnice tak získá zhruba 60 milionů korun, i když chtěla prodat všechny nebytové prostory z těchto lokalit za přibližně 90 milionů korun. Ne všichni podnikatelé si totiž odkup podle svých slov mohou dovolit.

Většina živnostníků záměr radnice prodat nebytové prostory uvítala. Někteří ale raději zůstanou dále v nájmu a budou čekat, co se bude dít dál. Úvěr na splácení obchodu si brát nechtějí.

„Nepůjdu do toho. Je to hodně peněz a zisky jsou tady minimální. Nemůžu si dovolit vzít úvěr a platit úroky, navíc by bylo třeba i do obchodu ještě investovat hodně peněz. Jsem tu už dvacet let, ale tohle pro mě nemá smysl,“ komentovala rozprodej Eva Pechová, která má obchod na náměstí 17. listopadu.

Drtivá většina prodejců z náměstí se však rozhodla pro koupi a začala sjednávat půjčky u bank.

„Současný prodej se týká pětačtyřiceti obchodů, za které dostaneme zhruba šedesát milionů korun. Získané peníze potřebujeme na spolufinancování různých dotovaných projektů, na druhou stranu je nemusíme za každou cenu získat, nikoho jsme ke koupi nenutili,“ uvedl starosta Příbrami Josef Řihák.

„Do komunálních voleb můžeme současným nájemníkům garantovat zachování podmínek i výše nájemného. Co bude potom, rozhodnou noví zastupitelé,“ dodal starosta.

Samotný prodej se však setkává s neustálou kritikou části zastupitelů. „Město prodejem přichází o trvalý zdroj příjmů v řádech milionů korun,“ řekl zastupitel Vladimír Králíček.

„Částka, za kterou chceme nebytové prostory prodat, by se městu vracela 17,5 let,“ reagoval první místostarosta Příbrami Ivan Šedivý.