VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Petrklíče pomohl získat desítkám maminek práci

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Rodinné centrum Petrklíč v Sedlčanech prošlo od doby svého založení v roce 2000 výraznými změnami. Program, který byl v počátcích určen především maminkám na mateřské (rodičovské) dovolené, se otevírá víc veřejnosti. A pod Petrklíčem navíc funguje také Hnízdo, které od letošního roku překvapilo nabídkou různých aktivit. Vysvětlila to v rozhovoru i předsedkyně Petrklíče Lída Hegerová.

29.4.2014
SDÍLEJ:

ZAJÍMAVÝ program v dětské komunitě svědčí také oběma dětem Jany Synkové, která je místopředsedkyní Petrklíče.Foto: Marie Břeňová

Proč vůbec vzniklo Hnízdo?
Hnízdo nemá vlastní subjektivitu. Je součástí Rodinného centra Petrklíč a nabízí program pro volný čas dětem starším čtyř let, ale i pro dospělé a také pro seniory.

Jakou má podobu současný Petrklíč?
I nadále je pro maminky a nejmladší děti od 9 do 12 hodin otevřena od pondělí do pátku herna, kde si mohou popovídat o různých rodičovských úskalích nebo naopak téma hovoru zaměřit jinam a odreagovat se od běžných povinností. Společný program necháváme víc na aktivitě všech členek než tomu bylo dřív. Při schůzce nazývané ´klíčení´ si řeknou, co by si představovaly. Ponechaly jsme akce, které se osvědčily. V květnu jezdíme například za koňmi, dříve to bylo do Kosovy Hory, letos se chystáme do Radíče.

Petrklíč také nabízí hlídání dětí za poplatek a zdarma poradenství…
O děti se postarají v čase od 8 do 15 hodin pečovatelky s tím, že o požadavku na hlídání by nás měli rodiče upozornit minimálně čtyřiadvacet hodin předem. O tuto nepravidelnou péči je stále velký zájem. Denně jí využijí čtyři až pět maminek. Pokud jde o poradenství, dojíždí sem odpoledne několikrát měsíčně pracovnice Střediska výchovné péče z Příbrami. Na základě dohody s radnicí zde poskytuje bezplatné psychologické poradenství, aby za ní klienti nemuseli dojíždět do Příbrami.

Co se děje v centru odpoledne?
Maminky s malými dětmi využívají především dopolední čas a jak jsem vysvětlila, tvoří si program samy a podle nálady si udělají například hodinu nebo patnáct minut výtvarné výchovy. Jedna maminka zajistila, že nám sem chodí občas hrát na kytaru Miroslav Mašek. Je již v důchodu, říkáme mu ´strejda´ a hraje a zpívá výhradně písničky pro děti. Odpolední kroužky jsou odborně vedené a jsou pro větší děti. Zájem mají hlavně maminky, které už se vrátily zpět do zaměstnání a jejich zájem se přece jen posunul trochu jinam.

Kurzy, o kterých hovoříte, ale jsou dost finančně náročné. Prý se jejich ceny pohybují od tisíce do 1700 korun. Je o ně zájem?
Argumentujeme tím, že když ceny za kurz přepočteme, tak hodina vychází kolem třiceti korun. Zaplatíme tím materiál, lektora a něco málo zůstane Rodinnému centru Petrklíč. Každý týden se jedná o tříhodinovou aktivitu. A žádnou dotaci nedostáváme…

O jaké kurzy je zájem a které se vám naopak nepodařilo otevřít?
Kurz s názvem Páni kluci se líbí. Jedná se o práci s nářadím a řemeslnou tvorbu pro kluky od pěti do jedenácti let. Ukázalo se, že jedna skupina je málo, tak přibyla druhá. V každé skupině je sedm kluků. Malé velké holky je kurz, v němž je v každé ze dvou skupin pět až šest dívek od pěti do patnácti let. Učí se pracovat s jehlou, vyrábí si z textilu vlastní hračky nebo módní doplňky. U Tanečků pro nejmenší se bez problému naplnily dvě skupiny. Kurz Matláno patláno pro nejmenší od tří let se neotevřel, výtvarničení pro předškolní děti vyzkoušíme tedy příště. Po angličtině pro děti, stejně jako pro rodiče s dětmi, je zájem. Animační wokrshop, kdy si děti od šesti do dvanácti let mohly vyrobit svoje vlastní animované filmové dílko, se hodně líbil. Šlo o třídenní kurz během jarních prázdnin. Ten určitě budeme opakovat. Do kurzu, kde se senioři učili na počítači, se přihlásilo sedm lidí, nakonec se deseti setkání účasnilo ještě o jednoho méně. Nabízíme i cvičení jógy pro lidi nad padesát let a pro všechny věkové generace výtvarný salón.

Velký úspěch měl Petrklíč s projektem Klíč k práci, kdy se vám podařilo dosáhnout na několikamilionové prostředky z Evropské unie. Jeho posláním bylo vzdělávání, aby maminky po rodičovské dovolené snadněji našly práci ve svém oboru nebo si udělaly základní kvalifikaci pro něco jiného. Žádnou žádost o dotaci jste letos nepodaly?
Dotační programy skončily v roce 2013, některé dobíhají do roku 2015. Od roku 2015 by měly být vypsané nové, takže budeme čekat, jak vše nastaví nová vláda. Rády bychom měly již na podzim nějaké zásadnější informace, protože zpracování projektu trvá tři měsíce, vyhodnocení další půlrok. Je to dlouhodobé plánování… Certifikát získalo během trvání projektu Klíč k práci kolem stovky maminek, třiceti z nich se podařilo podle mých informací získat práci. Je to velký úspěch.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

29.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční Korzo Obora přilákalo mnoho návštěvníků, také díky letnímu počasí.
14

Korzo Obora doprovodila živá hudba i divadlo

Ilustrační foto.

Kraj a pojišťovna dali provozovateli nemocnice poslední šanci

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer: Brdy nešetrné zásahy do potoků neminuly

Region - Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer byl hostem dalšího on-line rozhovoru Deníku. Čtenáři se ho ptali na to, jakým způsobem třeba bude řešit správa vodní režim v Brdech nebo jak je to se značením turistických tras, běžkařských tratí nebo zda nehrozí v oblasti výstavba.

Příbram se s první ligou rozloučila porážkou a bezzubým výkonem

Fotbalisté Příbrami se rozloučili s nejvyšší soutěží a svými fanoušky porážkou.

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Lidice – Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se v sobotu odpoledne zúčastnili vzácní hosté: prezident republiky Miloš Zeman, velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, chargé d'affaires USA Kelly Adams-Smith, velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, Roman Tkačík, plukovník generálního štábu. Přítomné byly také přeživší lidické ženy a děti i starostové okolních spřátelených měst a obcí.

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies