VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další příbramský projekt prevence kriminality - Provázení

Příbram - Mezi projekty prevence kriminality patří i projekt, ve kterém se studenti ve volném čase věnují dětem z rizikové sociální skupiny

5.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Zbyšek Seifert

Půjčovna sportovního zařízení pro sociálně slabé občany, kurz bezpečného chování a sebeobrany pro ženy, brožurka Chraňte si svůj majetek či rozšíření městského kamerového systému o další dvě až tři kamery, to jsou plánované projekty z programu prevence kriminality, který připravila příbramská radnice na letošní rok. Dalším z nich je i projekt Provázení, jehož součástí bude také desetidenní letní sociálně-rehabilitační pobyt pro děti z rizikové sociální skupiny.

„Projekt Provázení je celoroční preventivně-výchovný program pro děti z méně podnětného prostředí, které jsou ohroženy sociálním vyloučením a kriminalitou a zároveň pro studenty středních škol, u kterých je možné využít jejich pozitivní osobnostní potenciál při pomoci těmto dětem,“ řekl starosta Josef Řihák.

Realizátorem programu je Středisko výchovné péče, oddělení sociálně-právní ochrany dětí z příbramské radnice společně s městskou policií, PMS Příbram a K-centrem Magdaléna. Projekt je zaměřený na děti ve věku od 9 do 14 let z Příbrami a blízkého okolí, které pocházejí ze znevýhodněného prostředí, jsou ohrožené nebo přímo oběťmi například šikany, zanedbávání péče, násilí a podobných jevů.

Základní myšlenkou je využití přátelského vztahu proškoleného studenta a ohroženého dítěte jako preventivního výchovného prostředku. Vztah se studentem je pro dítě příležitost poznat něčí pravidelný zájem, sdílet volný čas a něco společně zažít.

„V současnosti je do programu zapojeno 14 dětí. Ty mají zároveň svého garanta, odborného pracovníka střediska, který s dítětem a jeho rodinou pracuje. V zapojování dítěte do volnočasových aktivit využívá garant právě studentů dobrovolníků,“ přiblížil příbramský starosta.

Studenti prošli v březnu dvacetihodinovým úvodním výcvikem zaměřeným na sebepoznání a motivaci. Speciální pedagogové a psychologové střediska měli pomoci dobrovolníkům rozvinout svou osobnost, zejména jejich sociální dovednosti. Úspěšní absolventi výcviku budou v následujícím období navrženi garanty do dvojic s dítětem a společně budou připravovat harmonogram pravidelných setkání. Každá dvojice se sejde jednou týdně odpoledne a budou dělat to, co oba baví, například výlety, sport, výtvarnou činnost nebo hudbu.

„Po celou dobu projektu probíhají pravidelná supervizní setkání studentů a garantů, jejichž cílem je poskytnout dobrovolníkům podporu a vedení v obtížných situacích, ve kterých se mohou s dítětem ocitnout,“doplnil starosta Řihák.

Důležitou součástí projektu je desetidenní pobyt pro skupinu maximálně dvaceti dětí na začátku července v rekreačním zařízení v Hrachově u Sedlčan. Letní tábor povede pětičlenný tým osob s dlouholetými zkušenostmi ve vedení skautských nebo obdobných dětských pobytů. Vedle obvyklých táborových aktivit bude program obsahovat i třeba psychosociální výcvik či expresivní terapii. Cílem je navázat na předchozí práci s těmito dětmi ve Středisku výchovné péče.

Autor: Zbyšek Seifert

5.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení