VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potvrzeno: na Litavce je račí mor!

Příbram – Na Litavce se už několik týdnů objevují mrtví raci. Příbramský deník o tom informoval s tím, že David Fischer, zoolog příbramského muzea, se obával, že za úhyny může račí mor. Bohužel, tuto obávanou nemoc nyní potvrdily analýzy odebraných vzorků.

24.9.2011
SDÍLEJ:

V Litavce umírají raci. Bohužel tam byl potvrzen račí mor.Foto: Vlastimil Ševr

To podle zoologa znamená, že všichni raci v Litavce od Příbrami po soutok s Litavkou, jsou v podstatě odsouzeni k úhynu. I když se tam třeba ještě neprojevuje choroba, jistě se vodou spory nemoci přenesou nebo přenesly po vodě i na dolní tok Litavky.

„Pokusíme se nějakým způsobem zamezit průniku račího moru do přítoků Litavky. Nemoc je tak nakažlivá, že stačí přenést raky, ale i jiné živočichy z Litavky do jiného toku a nemoc se tam rozšíří také. Proti proudu říčky by bylo dobré dát nějaké migrační bariéry, aby živočichové nemohli pronikat proti vodě,“ vysvětluje David Fischer a prosí veřejnost, aby dbala zásad, které si mohou lidé také přečíst na cedulích podél Litavky.

„Pokud by někdo našel nějaké uhynulé raky kdekoliv na Litavce i jinde, prosil bych, aby mě lidé okamžitě informovali v muzeum v Příbrami (318 626 307). My budeme nadále situaci monitorovat a dělat vše proto, aby se nemoc nepřenesla na další přítoky Litavky a také proti proudu,“ doplnil Fischer.
Nebezpečí pro račí populace tak hrozí v Litavce až po soutok s Berounkou. Nemoc se může dostat do všech přítoků Litavky a tím pádem hrozí vyhynutí raků i v Obecnickém, Příbramském, Ohrazenickém a Červeném potoce a nejhorší by bylo z pohledu ochránců přírody, kdyby se choroba dostala do Stroupinského potoka a jeho přítoků, které jsou významné výskytem nejen raka říčního, ale především vzácnějšího kamenáče.

Na uhynulé a umírající raky říční v Litavce upozornili zoologa žáci z březohorské základní školy. Od té doby se našly už stovky mrtvých raků, dalším odpadávají končetiny a jiní jsou již v různém stádiu rozkladu.

„Račí mor je plísni příbuzný organismus napadají výhradně raky a pro naše původní druhy je stoprocentně smrtelný. Když se tato choroba vyskytne, znamená to vyhynutí takřka celé populace,“ řekl už dříve Deníku David Fischer s tím, že jakékoli laické pokusy o záchranu raků nemají smysl, pouze znamenají přenos choroby na jiná místa.

Mezi zásadní opatření náleží - nepřenášet raky jinam a to ani ty, kteří se zdají být zdraví. I ti jsou odsouzeni k úhynu. Pokud mají přežít další populace raků v jiných vodách, nesmíme nejen přenášet raky, ale ani jiné živočichy, ani vodu. Podle zoologa se stačí projít v holinkách a s nimi vstoupit do jiného potoka a nemoc přeneseme. Informace o račím moru už mají rybáři, obecní úřady i Povodní Vltavy.

Kolem Litavky jsou umístěny cedule s upozorněním co dělat, aby se choroba nepřenesla. Kromě jiného v textu stojí: těmto živočichům bohužel nelze pomoci – „nákaza“ se nedá vyléčit. Všichni raci, včetně těch, kteří prozatím žádné známky nákazy nevykazují, uhynou. Račí mor se šíří nejen přímo s nakaženými jedinci, ale i s rybami, vodou z toku, ale třeba i na vlhké rybářské výstroji. Proto prosím raky ani jiné živočichy v toku nechytejte, nepřenášejte, ani se je nesnažte jinak zachraňovat. Dále je třeba veškeré vybavení, které přijde do styku s vodou v toku, nechat přinejmenším důkladně vyschnout, lépe je pak jej i vydezinfikovat například Savem. Jinak HROZÍ ROZŠÍŘENÍ NÁKAZY NA DALŠÍ LOKALITY! Přemístěním jednoho nakaženého jedince na jinou lokalitu tak můžete v dobré víře zabít tisíce dalších.

Račí mor je zavlečená choroba od cizokrajných druhů raků, pocházejících z území USA. tyto druhy jsou vůči chorobě imunní, ale pro naše raky znamená jistou smrt.

Autor: Karel Hutr

24.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

The Tap Tap
24

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Strakonice – Na ukazateli svítilo v 15. minutě hrozivé skóre 0:4. Bylo tomu tak v prvním přípravném utkání hokejistů Strakonic doma proti Příbrami. Čtyřgólové manko však Jihočeši v sobotu 19. srpna dokázali vyrovnat, ale v závěru zápasu inkasovali popáté a prohráli nakonec 4:5 (0:4, 3:0, 1:1).

AKTUALIZOVÁNO

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Vláda dnes krok schválila, uvedl na twitteru ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení