VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŘÁD SRDCE: Lenka Mottlová vrátila desítkám postižených lidí důstojnost

Nalžovice – Bývaly doby, a není to tak dlouho zpět, kdy lidé s mentálním postižením trávili svůj život za zdmi ústavů, skryti před světem a o nemožnosti jakéhokoli projevu či výběru činnosti ani nemluvě. Ani v zámku v Nalžovicích to klienti dříve neměli růžové. Od doby, co se vedení ujala Lenka Mottlová, je všechno jinak.

18.12.2015
SDÍLEJ:

Sociálně terapeutické dílny Nalžovického zámku v Příbrami. Ředitelka Lenka Mottlová s klientem Emanem Mášou.Foto: Markéta Jankovská

Řád srdce

 „Ty doby nemilosrdných praktik opravdu nejsou tak dávné. Nějaké prvky ve smyslu, že klient nemá možnost vybrat si činnost, že se musí podřídit režimu, že nemá šanci si některé věci rozhodnout sám, ještě dnes v některých ústavech vyskytují. Měla jsem možnost sledovat práci s postiženými lidmi v Rakousku, kde ti lidi „rostou" a fungují, proto příchod do Nalžovic byl pro mne šok," vzpomíná Lenka Mottlová na dobu před třemi lety, kdy se stala ředitelkou Nalžovického zámku, poskytovatele sociálních služeb.

Tehdy ji ze způsobu péče o klienty mrazilo v zádech a věděla, že v tomhle systému dlouho nevydrží, že se musí něco razantně změnit. „Nejhorší bylo, že někteří lidé, kteří tam pracovali dvacet let, se už nedokázali na svou práci podívat jinýma očima. Dlouho jsme debatovali nad tím, jestli klienti mají například právo na dostupnost toaletního papíru," vypráví Lenka Mottlová, v době svého nástupu vyzbrojená dlouholetým studiem, praxí v zahraničí a jistotou, že si kolem sebe musí vytvořit nový tým lidí, kteří mají stejný cíl – vrátit klientům Nalžovického zámku lidskou důstojnost.

Když se podívá tři roky zpátky, jak se daří s klienty s lehčí formou postižení pracovat, jak jsou v jistém ohledu soběstační, přátelští a navíc si dokáží prostřednictvím firem vydělat peníze, je ráda, že se touto cestou vydali a že se daří. V Nalžovickém zámku ještě bydlí klienti s nejtěžší formou postižení, ale i se změnou pro tyto uživatele se počítá. Zpřetrhat vazby a jít do nového, čistého a minulostí nezatíženého prostředí je přáním a cílem celého týmu pracovníků. Klienti si nemohou vynachválit několik domů s chráněným bydlením, odkud je pracovníci Nalžovického zámku učí samostatně dojíždět do města nebo docházet do sociálně terapeutické dílny. Umí si uvařit, vyprat si, upéct cukroví, nakoupit, uklidit…

Mýty o zdravotně postižených lidech v současné době Nalžovický zámek boří projektem Dejme si šanci, s nímž pracovníci zařízení společně s klienty navštěvují příbramské školy.

Autor: Markéta Lišková

18.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení