VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umístění nové věže na Radíč pobavilo diváky

Radíč - Barokní kaple Navštívení Panny Marie na zámku v Radíči prochází celkovou rekonstrukcí. Díky tomu se obyvatelům obce naskytla ve čtvrtek 23. září možnost netradiční podívané, v podobě usazení mosazné sanktusní věže na střechu kaple.

5.10.2010
SDÍLEJ:

Novou věž na Radíč přivezl náklaďák a pak už musel precizní práci provést jeřábníkFoto: Václav Čermák

K její instalaci došlo jednak za pomoci peněz vybraných na vstupném při Kastelánských dnech na zámku a za přispění dalších firem, které poskytly těžkou techniku.
Ovšem samotná instalace s sebou přinesla i drobné komplikace, protože možnosti zámeckého areálu jsou omezené, a tím také poměrně dost omezily manévrovací schopnosti přítomného autojeřábu. Tyto dílčí problémy se ale nakonec podařilo úspěšně vyřešit a věž mohla být usazena na své místo. Největší potíž při instalaci byl fakt, že nová věž byla uložena v hospodářské části zámku, odkud jí bylo nutné přemístit ke kapli.

Do dvora se pro samotnou věž dostal jeřáb nakonec přes přilehlé pastviny. „A to mi manžel říkal, že jsem ohrady na pastvinách vyměřila špatně, že tudy žádný zemědělský stroj neprojede,“ postěžovala si na oko majitelka zámku Lenka Šíchová, když se začal řešit problém, jak věž dostat ke kapli.

Jeřáb naložil věž na náklaďák a ten jí přepravil do blízkosti kaple. Tam na místě došlo ještě na poslední drobné úpravy. Na vrchol věže byla umístěna malá koule, do které byla vložena schránka s odkazem pro další generace.

„Až tu věž někdo bude za sto nebo dvě stě let opravovat, tak se doví také něco o době, ve které jsme tam tu věž dávali my. Ve schránce jsou údaje o obci Radíč, o místních spolcích, fotografie současného stavu zámku, naše současná měna nebo třeba noviny, které se nám dnes podařilo koupit,“ popisuje obsah schránky Lenka Šíchová. Úplně na vrchol věže dělníci pak připevnili původní kříž, který nechali majitelé zámku zrestaurovat.

Rekonstrukce kaple bude zřejmě dokončena příští rok a manželé Šíchovi předpokládají, že se bude využívat jak k církevním tak i ke svatebním obřadům nebo křtům. „Vše záleží, jak se nám podaří domluvit s místní farou,“ dodala na závěr Lenka Šíchová.

Obnovy kaple v Radíči i nadále podporují další akce pro veřejnost. O víkendu byly poslední Kastelánské dny, kdy bylo možné si zámek prohlédnout naposledy v tomto roce. Na opravu kaple půjde také výtěžek koncertu Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, který se v sále zámku uskuteční 22. října od 19.30 hodin a vstupenky na něj je možné zakoupit v městském informačním středisku v Sedlčanech nebo přímo na zámku v Radíči.

Václav Čermák

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem
76

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Dobříšský sportovec Jan Tománek si vylepšil osobní rekord v polovičním Ironmanovi a pojede na mistrovství světa.
45

Tománek si vylepšil osobní rekord a získal nominaci na MS

OBRAZEM: Olympijský běh se letos pořádal i v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy - Ve středu se na mnoha místech v České republice konal T-mobil Olympijský běh. Část výtěžku z akce putuje České olympijské nadaci. Ta pomáhá sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, které nemohou sportovat právě kvůli nedostatku finančních prostředků. Celkově se běhu účastnilo kolem sedmdesáti tisíc běžců.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Násilník pokousal strážníka a nešetřil kopanci do hlavy

Březnice – Až čtyři roky ve vězení hrozí osmadvacetiletému muži, který v týdnu vyhrožoval ženě v Březnici podřezáním. Trochu pomohlo, když násilníka policie vyzvala, aby toho nechal, ale dal se na útěk.

OBRAZEM: Příbram uspořádala Podvečer pro Antonína Dvořáka III.

Příbram /FOTOGALERIE/ - Koncem května zemřel ve věku 88 let Antonín Dvořák III., vnuk slavného českého hudebního skladatele. Město Příbram proto ve středu v podvečer uspořádalo v Galerii Františka Drtikola za účasti zástupců města, rodiny a blízkých přátel Antonína Dvořáka III. a veřejnosti Podvečer pro Antonína Dvořáka III.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies