VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rehabilitace a spokojený život, to jsou dva pomocníci proti bolesti zad

Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ - Bolavá záda řeší odborníci Centra komplexní rehabilitace Oblastní nemocnice Příbram hodně často. O tom, co na bolesti zad zabírá nejvíce, jak problémům se zády předejít a o souvislosti spokojeného života s ústupem bolestí jsme si povídali s primářkou Centra MUDr. Barborou Daňhovou.

5.12.2015 AKTUALIZOVÁNO 5.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Víta Pavlíka

Když od pacienta uslyšíte stížnost na bolavá záda, jak mu můžete pomoci? 
Pacienta nejdříve vyšetří rehabilitační lékař. Pokud to zdravotní stav vyžaduje, předepíše mu další vyšetření, aby se zjistilo, proč vlastně nemocný obtíže má. Potom rozepíše individuální rehabilitační program. Zpočátku procedury, které zklidní bolest – fyzikální léčba, vodoléčba, teplé zábaly. Dále postupně zařadí individuální cvičení, které začíná uvolněním kůže, podkoží, svalstva a kloubů a následně je nutná i stabilizace páteře. Pro dobrou funkci páteře je nutná spolupráce čtyř hlavních svalových skupin, které tvoří takzvaný hluboký stabilizační systém páteře: hluboké svaly břicha, svalstvo pánevního dna, krátké hluboké stabilizační svaly v oblasti bederní páteře a v neposlední řadě bránice. Po ukončení individuálního cvičení může pacient docházet na skupinové cvičení pro vertebropaty, tedy pro lidi s bolestmi zad.

Je možné rehabilitaci ještě nějak rozšířit? Lékařka Barbora Daňhová
Samozřejmě že v průběhu léčby si může pacient přikoupit procedury nehrazené zdravotní pojišťovnou – masáže, bahenní zábaly, kinesiotapy, cvičení v bazénu pod vedením fyzioterapeutky, nebo uhličité koupele. Vše mu vysvětlí a mohou doporučit rehabilitační lékař, fyzioterapeuti a zdravotní setry na recepci.

Mohou k vám lidé přijít bez doporučení lékaře, nebo vždy jen s doporučením?
Přijímáme klienty všech zdravotních pojišťoven a nemusí mít doporučení jiného lékaře. Na recepci našeho centra v areálu II Oblastní nemocnice Příbram se objednají k našemu rehabilitačnímu lékaři, ten je vyšetří a na základě vyšetření doporučí a rozepíše vhodný individuální program rehabilitace.

Řešit problém, když už propukl, asi není ideální. Co byste doporučila jako prevenci bolestí zad?
Prevencí je cvičení – například skupinové. Dobré je věnovat se všestrannému sportu, dobré jsou procházky, jízda na kole, cvičené na míčích, joga. Zásadní je udržet si pozitivní mysl a žít šťastný a spokojený život.

Spokojený život je tedy také prevencí? Jak se naše duševní rozpoložení odráží na stavu zad?
Opravdu hodně. Každý, kdo má obtíže s páteří, má vždycky i starosti, nějaké špatné myšlenky, které vedou k nepohodě jak mysli, tak těla. Žijeme to, na co myslíme a co říkáme. I této oblasti se samozřejmě u nás věnujeme: asi nejvhodnější metodou je metoda RUŠ, kde si můžeme srovnat životní záměr a záměry k vyléčení. Člověk si musí uvědomit, co vlastně od života chce a „špatné" programy se pak dají vyčistit.

Jaký podíl na rehabilitaci má sám pacient? Co pro sebe může dělat mimo prostory Vašeho oddělení?
Především je nutné se pro léčení a vyléčení sám rozhodnout. Pokud je pacient v přístupu ke svému zdraví nadále pasivní, obtíže se můžou jen krátce zmírnit, ale většinou se vrátí. Spolupráce pacienta, jeho chuť a motivace se vyléčit je nutná. Co pro sebe může udělat, jsem uvedla výše – věnovat se všestrannému sportu a mít radost z pohybu.

Speciální skupinu vašich pacientek tvoří těhotné ženy. Bolesti zad se v tomto životním období berou téměř jako samozřejmost. Je přesto možné jim předejít?
V těhotenství se vlivem hormonů rozvolňuje vazivo celého těla, včetně oblasti páteře a pánve a těhotné trpí většími bolestmi zad už jen díky tomuto faktoru. Proto je velice vhodné cvičit během těhotenství, aby se udržela výživa svalů a svalová síla v dobrém stavu a vliv vazivového aparátu se tolik neprojevil. Tak, jak plod postupně roste, snižuje se svalová síla břišní stěny budoucí maminky, a proto je vhodné zlepšit sílu ostatních tří svalových skupin - bránice, dna pánevního a hlubokých svalů v oblasti bederní páteře. Během těhotenství je tedy vhodná péče fyzioterapeuta.

Jaká rehabilitace a jaké pohybové aktivity jsou v těhotenství nejvhodnější?
Cvičení v těhotenství nejen pomáhá k zachování celkové kondice, ale také psychické pohody těhotné. Během fyzioterapie můžeme jemnými technikami pomoci řešit bolesti celé páteře. Vhodné je také cvičení v bazénu, protože voda tělo nejen nadlehčuje, ale má i příznivý relaxační vliv a uvolňuje přetížené svaly a klouby. Od třetího měsíce gravidity se nedoporučuje leh na břiše, proto se fyzioterapie a cvičení provádí vleže na boku anebo v poloze na čtyřech. Z rehabilitačních postupů je zakázaná magnetoterapie, není vhodná akupunktura v oblasti břicha. V našem rehabilitačním centru nabízíme těhotným cvičení ve skupince. Pokud mají maminky bolesti zad, po celou dobu těhotenství se o ně staráme a učíme je vhodné cviky.

Už poměrně běžné jsou vánoční dárky typu: thajská masáž. Můžeme své blízké obdarovat i stejně atraktivním dárkem z oblasti „české" rehabilitace?
Ano určitě, v našem rehabilitačním centru prodáváme dárkové poukazy na nejrůznější typy relaxačních procedur. Připravili jsme pro klienty program s názvem „Lázně na dosah", který nabízí řadu oblíbených lázeňských a relaxačních metod v našem ambulantním centru. Jsou to různé typy masáží, například relaxační, podvodní, horkými lávovými kameny, medové masáže či masáže hlavy, obličeje, plosky nohou a další. Oblíbené jsou také perličkové či vířivé koupele, nabízíme i plavání ve vyhřívaném bazénu či léčebné zábaly. Jsou to vesměs procedury, za nimiž mnozí lidé jezdí do lázní. V Příbrami a okolí za nimi nemusíte cestovat, stačí přijít k nám do centra Komplexní rehabilitační péče v areálu příbramské nemocnice na Zdaboři.

A jak je to s placením?
Tyto procedury samozřejmě nehradí zdravotní pojišťovna – klient si je platí sám. V našem centru však za své peníze dostane skutečnou kvalitu a navíc s tou významnou výhodou, že o něj pečují kvalifikovaní profesionálové ve svém oboru, ať jsou to rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti či zdravotní sestry. Tento fakt by nikdo, kdo hledá rehabilitační či relaxační služby tohoto typu neměl podcenit, může mít podstatný vliv na vývoj fyzické kondice a zdravotních potíží. Pokud tedy chcete obdarovat své blízké něčím kvalitním a zároveň prospěšným jejich zdraví, mohu naše „Lázně na dosah" vřele doporučit.

Co byste vašim pacientům popřála do období blížících se Vánoc?
Přeji všem krásný advent, spokojené a radostné Vánoce a do nového roku, aby zdraví bylo samozřejmostí. Hojnost smíchu, radosti a pohody, nadbytek příjemných a nevšedních zážitků, plnou náruč vděku, klidu pochopení a lásky.

Jitka Kalousková, Oblastní nemocnice Příbram

Autor: Redakce

5.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení