VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukcí špejcharu splatil dluh svým předkům

Drážkov /FOTOGALERIE/ - Jako soukromé regionální muzeum slouží Váchův špejchar v Drážkově na Sedlčansku. Majitel usedlosti František Vácha nechal dvoupodlažní sýpku zrekonstruovat a návštěvníci ji mohou obdivovat při výstavách, besedách, kulturních a společenských akcích.

18.7.2017
SDÍLEJ:

Váchův špejchar v Drážkově. Špejchar v Drážkově je historicky cenný objekt, který mohou návštěvníci obdivovat v sezóně při běžných prohlídkách, ale také při výstavách, besedách, kulturních a společenských akcích.Foto: Marie Břeňová

 O jindy navštěvovanou památku je ale v létě menší zájem. „O prázdninách sem zavítají děti, které jsou v okolí na letním táboře a jinak je návštěvnost takřka nulová,“ posteskl nad bilancí po sedmi letech letního provozu majitel špejcharu a kastelán v jedné osobě. Obětoval rekonstrukci hodně času a peněz.

„Moji předkové mi zanechali řadu dokumentů. Především to byl pradědeček. Hospodařil tu a v roce 1892, kdy v Drážkově vyhořelo šest usedlostí, dokázal celý svůj statek obnovit a ještě zakoupil zpět sýpku. Když jsem se seznámil s obtížným životem předků, tak jsem čím dál silněji cítil, že kdybych sýpku nechal zchátrat, že bych je zradil,“ vypráví František Vácha a rozhodně svých kroků nelituje.

Těší jej, že se díky špejcharu podařilo krásný kout Sedlčanska zviditelnit. „Dříve málokdo tušil, kde vůbec Drážkov je,“ usmívá se.“ Před rokem tu byl i americký spisovatel Robert Fulghum. „To byl naprostý vrchol, jestliže se Fulghum rozhodne, že před vládním sídlem dá přednost Drážkovu, to byla pro nás velká čest. Stalo se tak díky herci Lukáši Hejlíkovi a jeho pořadu Listování,“ připomíná.

Po dobu prázdnin tu bude výstava obrazů Pavla Hlavatého a v přízemí je stálá expozice s historickými motocykly, zemědělským nářadím a s hasičskou stříkačkou z roku 1935. Připomínáno je i ševcovské a kovářské řemeslo. „V podkroví je moc hezké řezbářské dílo Jakuba Doubravy řezbář tu nechal vyřezávanou sochu filosofa 15. století Rosenkreutze, který poslední roky života trávil na císařském dvoře Rudolfa II. Nejstarším exponátem je modlitební knížka z roku 1730. Krásný je i přes dvě stě let starý mandl,“ upozorňuje Vácha.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

18.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení