VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekreanti v kempech u Vltavy se i letos dočkají první pomoci

Příbram /ROZHOVOR/ – Kempy u Vltavy se brzy zaplní rekreanty užívajících si zaslouženou dovolenou. Ta se ale čas od času bohužel neobejde bez úrazu. Než se dostaví záchranáři s dodávkou, podstatně rychleji bývají u zraněného členové Českého červeného kříže, aby odborně poskytli před příjezdem záchranky první pomoc.

4.6.2015
SDÍLEJ:

Soutěž mladých zdravotníků v Příbrami u Nového rybníku. Miloslav Pštross z příbramského Spolku Českého červeného kříže. Foto: Markéta Jankovská

Jedním z členů je místostarosta Oblastního spolku Českého červeného kříže Příbram Miloslav Pštross, kterého Příbramský deník vyzpovídal při nedávné soutěži mladých zdravotníků u Nového rybníku. S letní službou na Orlíku má několikaleté zkušenosti, v organizaci je už třicet let.

Český červený kříž dnes pořádá osvětové akce v poskytování první pomoci, kromě toho, že se stará o dárce krve. Ale zajímá mne letní služba na Orlíku. Jak to bylo v minulosti a jak je to nyní? Co vaše praxe?
Červený kříž už za minulého režimu vykonával služby na Orlíku. Měli jsme tam buňku. Spadalo to pod TěReZu Příbram (Tělovýchovná a rekreační zařízení), jako zaměstnanci jsme tam měli služby. Většinou přes den tam byly dvě sestřičky ze špitálu, každý spolupracoval s každým, bylo to jednodušší. Sestry odjely autobusem domů a zůstal jsem tam sám jako zdravotnický supl. V devadesátým šestým jsme totiž dělali zdravotnické instruktory na Líšně, to je už starší záležitost. No a protože tehdy při službě nebyly telefony a vysílačky nevysílaly, musel jsem se postarat o opilé z Las Vegas. Musel jsem šít, udržovat při životě, životy jsme zachraňovali holýma rukama, hlavně o víkendech. Takže praxi mám dostatečnou.

Takže dnes už služby nejsou takový adrenalin? Je vás také zřejmě víc…?
Dneska je to jednoduchý. Zvednete telefon a přijede erzeta.

Kdy ta stará praxe skončila?
Takhle jsme to dělali asi do roku 1993, pak jsem přestal být zaměstnancem Červeného kříže a jsem neplaceným předsedou. Máme placenou ředitelku.

Co konkrétně znamená začátek sezony u vody?
V květnu už jsme připravovali loď, uklízíme chatičku, připravujeme sanitku, aby to všechno mělo, jako každý rok, technické kontroly. U léků kontrolujeme expiraci, jestli nejsou prošlé, musíme si doškolit některé lidi. A červenec, srpen pojedeme naostro.

Kolika lidem jste loni přijeli nebo připluli na pomoc?
Loni jsme ošetřili 60 lidí, u třech jsme prokazatelně zachránili život.

Tonoucím?
Ne tonoucím. Byla tam jedna retence močových cest a dvě tepenná krvácení následkem úrazu. To když se včas nepodchytí, tak člověk vykrvácí. Pak tam byly různé otravy dětí rostlinami.

Kolik se tam střídá zdravotníků?
Je tam sedmičlenná loďka, je dobré to kombinovat s hasiči, protože většinou mají papíry na loď. Máme na starosti pět kempů. Některé jsou naproti přes řeku. Než tam za dvacet, třicet minut přes přehradu dojede sanitka, my jsme tam za tři minuty. No a smlouva je podepsaná se samaritánama, to musím říct. Samozřejmě uvítáme každého profíka, který by tam s námi chtěl za půl darma pobýt.

Studenti středních zdravotnických škol se také hlásí do služby?
Teď už nastala doba, kdy se hlásí sami.

Je to zřejmě výborná praxe, i když není úžasně placená…
To určitě. Každej člověk by měl umět poskytnout první pomoc. Setkáváme se s tím, že hlouček lidí na ulici stojí nad člověkem a nikdo není schopen pomoct. Proto se konají tyto soutěže. Jak říkáme: nestát, nekoukat a něco dělat. Hlavně něco dělat, i když to může být špatně.

Autor: Markéta Lišková

4.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení