VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rektor příbramské VŠERS Lubomír Pána: Volební kalkulačky mohu doporučit

Příbram – S rektorem příbramské Vysoké školy evropských a regionálních studií Lubomírem Pánem jsme hovořili nejen o nadcházejících volbách.

10.10.2013
SDÍLEJ:

Rektor VŠERS Lubomír Pána. Foto: Archiv VŠERS

S jakým povědomím o politickém dění a situaci k vám studenti nastupují? Je podle vás vzdělání mladých v tomto ohledu dostatečné?
Povědomí nastupujících studentek a studentů o politickém dění je velmi rozmanité. Záleží na tom, z jaké přicházejí školy či rodiny a v jakých přátelských uskupeních se pohybují. Dlouhodobě je známo, že mladí lidé mají zájem o politické dění. Převažuje zájem o kulturní dění či sport.

Byl byste pro zavedení předmětu věnujícího se této problematice i na středních školách a učilištích?
Na všech středních školách by měla být politologická problematika vyučována v rámci předmětu Základy společenských věd, to je filozofie, sociologie, psychologie a politologie. Za dobu středoškolského studia by měla každá škola předmět Základy společenských věd vyučovat v průměru 6 hodin, to je jednu až dvě hodiny v každém ročníku. Záleží na každém školním vzdělávacím programu, kolik času věnuje politologii.

Myslíte, že nové předměty pomohou zlepšit politickou gramotnost?
Obecně bych rád zdůraznil, že zavedení nového předmětu na tu či onu problematiku mnoho neřeší. Je to oblíbený způsob řešení problémů v českém školství. Lidé něco neznají , například finanční gramotnost, tak by to měl vyřešit nový předmět. Nových předmětů bychom se následně nemuseli ani dopočítat. Daleko vhodnější je na studenty působit například pomocí besed či připomenutí některých výročí české státnosti v různých předmětech a uplatňovat ve výuce tzv. interdisciplinaritu.

Blíží se předčasné volby. Řada lidí se utápí v předvolebních maratonech a politických diskuzích. Výběr je velmi osobní záležitost, přesto – co by rozhodně voliči neměli zanedbat?
Sám volební akt je vždy iracionální. Proto by voliči měli věnovat pozornost programu politických stran. Tím by iracionalita zmizela. Ještě důležitější než aktuální volební program jsou také dlouhodobé cíle a stanovy jednotlivých volebních stran.

Čeho by se měli voliči vyvarovat?
Voliči by neměli podlehnout populistickému vábení některých nových politických stran a zvážit realizovatelnost a důvěryhodnost jejich programu, osobností a politických cílů, u stávajících stran by měl reflektovat dosavadní výsledky – úspěchy či neúspěchy. Osobně mne mrzí, že v posledních letech se volí spíše metodou nejmenšího zla, než koho bych chtěl opravdu volit a podpořit.

Lze doporučit nějaký postup?
Univerzální přístup k volbám neexistuje. Existuje pouze individuální přístup vycházející ze životních a osobních zkušeností a plánů. Je to jako v životě… někdo volí více rozumem, někdo zase srdcem. Každý z těchto způsobů je však relevantní, plnohodnotná a legitimní volba.

Jaký máte názor na internetové předvolební kalkulačky, které dokáží vygenerovat nejvhodnějšího kandidáta? Lze spoléhat na jejich objektivnost?
Z osobní zkušenosti i zkušenosti mých kolegů a studentů, mohu tento způsob ověření si svých názorů, postojů a priorit jednoznačně doporučit. Každý zodpovědný volič by si měl ověřit, zda se shodují jeho názory a postoje s tím, kterou stranu či osobnost chce volit. Nicméně nesmíme zapomínat, že programatika současných politických stran je ve svém jádru výrazně totožná, stírají se dřívější ostré ideologické rozdíly. Důraz na klíčová společenská témata kladou vesměs všechny relevantní strany volební soutěže stejný.

Liší se v něčem?
Liší se ve způsobu provádění těchto cílů. To však již není předmětem volebního boje (reálně, rétoricky silně), ale koaličních jednání a vyjednávání legislativních hlasování. A v tomto momentu volič zjistí, jak flexibilní jsou politické strany ve svých volebních předsevzetích. K tomuto faktu však výraznou měrou přispívá nastavení volebního systému, který nemůže vygenerovat silnou parlamentní většinu (jedné či dvou stran), která by umožnila vítězné straně hladce prosazovat své volební záměry, aniž by z nich musela slevovat v rámci parlamentního vyjednávání.

Autor: Kateřina Chourová

10.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení