VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motyka: Zvukařem se člověk musí narodit

Pribram /NAŠE ŘEMESLO/ -Naše řemeslo. Tak se jmenuje pravidelný seriál Příbramského deníku. Minulou sobotu jsme přinesli rozhovor s kadeřnicí Terezou Klečkovou, která svou práci bere spíše jako koníček.

17.4.2011
SDÍLEJ:

Motyka v akciFoto: Vlastimil Ševr

V tomto pokračování seriálu vám přiblížíme další profesi, tentokrát zvukaře.Vladimír Motyka je zvukař Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami. Zvučí také několika hudebním kapelám, podílí se na tvorbě DVD známých českých umělců a také tvoří světelné složky koncertů hudebních skupin. Zapojuje se do mnoha hudebních projektů a Deník ho vyzpovídal.

Jste vyučený zvukař, Vladimíre, nebo jste se k tomuto řemeslu dostal postupným vývojem a hledáním?

Zvukařem se člověk nevyučí, ale narodí! Našel jsem si „životní inzerát“ v jednom lokálním deníku, který nabízel práci zvukaře v Divadle Antonína Dvořáka. Tahal jsem v té době barevné dráty z bodu A do bodu B na rozvaděčích. Řekl jsem si, proč bych to nemohl zkusit. Elán a odhodlání mi nescházely.

Měl jste v divadle někoho, kdo vás v úvodu vedl a byl učitelem?

Pod křídlo si mě vzal zvukař Jiří Prášil. Pod ním jsem zažil zvukařskou školu. Naučil mě základy chování a komunikaci mezi mnou, herci a muzikanty. Poté mě pustil do akce, abych se ukázal. Za to mu velmi děkuji.

Pamatujete si první kapelu, kterou jste zvučil?

Tento pán mi také pomohl s prvním angažmá v kapele Gentiana, kde jsem dělal zvuk. Vrhnul jsem se do tohoto řemesla po hlavě. Náhle přišel koncert Alkehol a poté Tři sestry. Byla to velká škola, ale zároveň sranda. To se stalo před devíti lety a někdy v té době nastal zlom v mém životě. Chtěl jsem se stát skutečným a profesionálním zvukařem. Zásadním bodem byl první březnický Rockfest, kde jsem zvučil moji oblíbenou kapelu the. switch. Ti o něco později hledali zvukaře a tuto práci jsem dostal já. Od této doby jsem podle mého názoru právoplatný zvukař.

Jak dlouho jste zaměstnancem příbramského divadla?

Do příbramského divadla jsem nastoupil v roce 2001. A přesně 1. června 2011 budeme tedy slavit deset let spolupráce. Našel jsem v divadle příjemné pracovní prostředí.

Kromě zvučení koncertů se věnujete také natáčení DVD a různých záznamů z koncertů. Co z těchto dvou činností vás baví více, jestli se to dá nějak srovnat?

To srovnávat určitě nejde. Natáčení posledního DVD mi zabralo i s postprodukcí přes půl roku. Zvučení koncertů zabere něco okolo tří hodin i s přípravou. Samotný koncert pak přibližně hodinu. Každá z činností má svá pozitiva i negativa. Koncert je plný emocí přímo při produkci. Jde o živelnost. Jeden člověk řekne, že se mu líbil zvuk vpředu a další zase, že vzadu to bylo špatné.Naopak výsledek natáčení DVD poznáš až dlouho po vykonané práci. Až když si lidi koupí finální produkt, tak můžeš poznat zpětnou vazbu.

Máte nějaký hudební sen nebo cíl? Třeba být zvukařem nějakého slavného umělce? Nebo natočit DVD s oblíbenou kapelou?

Chtěl bych udělat videoklip příbramské kapele Origami. Tato kapela mě velmi baví a kluci by měli pochopit, že ten klip chci opravdu natočit (smích). Je to jedna z kapel, s kterou je skvělá komunikace a po stránce zvukařské jsou to hrozně ukáznění muzikanti. Jejich projev je neuvěřitelně pestrý. Origami jsou těžko zařaditelná kapela a to je na ní zajímavé.

Co pro vás osobně znamená hudba?

Tím, že se v hudebním světě pohybujete řádku let možná dochází k určitému oposlouchání a zevšednění?Určitě máte pravdu. Už měsíc poslouchám jen ZPUTNIK a ani nevím proč. Hudba je však můj život a vždycky bude. Bez dobré hudby by nebyly příjemné okamžiky. Neberu hudbu jako svou práci. Vždy je příjemné, když váš koníček je i vaše práce a naopak.

V Divadle Antonína Dvořáka se dostáváte do kontaktu s místními herci. Neřekl byste čtenářům nějakou perličku ze zákulisí?

Perličky by měly zůstat pod pokličkou (opět smích)!

Jste rodákem z Březnice a žijete v Příbrami. Do kontaktu se však dostáváte s celorepublikovou hudební scénou. Je oblast Příbramska, co se týče hudebního života, aktivní?

Myslím, že se to lepší. Určitě tomuto regionu držím palce. Jsou určitá sezonní specifika. Nyní se pomalu rozjíždí festivalová sezona, kterou mám velmi rád. Škoda, že se v našem okolí nekoná nějaký větší multižánrový hudební festival. V tomto je však celá republika lehce pozadu ve srovnání se světem.Klubová scéna na Příbramsku je určitým způsobem zažitá, ale chtělo by to, aby se do těchto aktivit začali zapojovat mladí lidé. Ti mají nápady a jsou kreativní. V kombinaci se zkušenými lidmi by mohl vzniknout zajímavý mix. Chce to však odvahu, zápal a nadšení. Bez toho to určitě nejde.

Zažil jste umělce nebo akci, která byla za nestandardních podmínek?

V podstatě u všech akcí je něco nestandardního a nového, což je na této práci moc zajímavéDost zajímavé pro mě bylo třeba zvučeni Atari Terror a the switch na výletní lodi na Vltavě.Bylo tam málo prostoru, tak jsem musel zvučit v úplně jiné časti lodi než byla kapela a před bedny jsem se z důvodu plné kapacity návštěvníků vůbec nedostal.Tak jsem to tam střílel doslova od boku. Po vystoupení Atari Terror přišel jeden technický problém a musela nás odtáhnout jiná loď. Její posádka koukala, co to je za párty loď.

Má divadlo Antonína Dvořáka své specifické vybavení a bylo by zde něco ke zlepšení?

Samozřejmě je stále co zlepšovat a vybavovat, ale osobně jsem spokojen. Žiji stále hudbou.

Autor: Vlastimil Ševr

17.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení