VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva Káčerková: Živé děti využijí temperament na bicích

Příbram /NAŠE ŘEMESLO/– Naše řemeslo. Tak se jmenuje seriál Příbramského deníku, v němž si povídáme s šikovnými lidmi z Příbrami a okolí. Minule jsme vyzpovídali kynologa Václava Svobodu. Tentokrát jsme si povídali o hudbě s Evou Káčerkovou, která ovládá několik profesí naráz. Je to nejen skvělá hudebnice a zpěvačka, ale svůj talent předává dětem na základní škole jako učitelka. Shodou okolností Eva Káčerková učí češtinu a hudební výchovu na Základní škole 28. října v Příbrami, která nedávno získala titul Nejlepší škola Příbramska.

17.10.2011
SDÍLEJ:

Hudebnice, zpěvačka a učitelka Eva Káčerková ve školní hudebně.Foto: Markéta Jankovská

Jak dlouho už předáváte dětem na této škole své hudební nadání?
Nastoupila jsem v roce 1983. V roce 1990 se nám podařilo otevřít třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy, a od té doby v této třídě působím.

Co pro vás výuka hudební výchovy znamená?
Já jsem byla odmalička hudbou obklopená. Můj dědeček byl kapelník Posádkové hudby. Tatínek hrál na trubku a já jsem odmala zpívala v různých souborech. V podstatě jsem celý život toužila hudbu i učit nebo jí nějak sama provozovat. A to se mi splnilo.

Učíte děti, které mají k hudbě už nějaký vztah…
Děláme výběr do tříd s rozšířenou výukou hudební výchovy a od samotného vzniku těchto tříd je ve škole mezi dětmi pořád zájem. Myslím si, že ta práce má smysl.

Škola má svůj sbor nebo orchestr?
Ano, každá třída má svůj sbor. Když děláme vánoční a jarní koncerty, každá třída vystupuje. Je jeden z nich ten nejlepší? Dříve jsme tu měli jeden reprezentativní školní sbor. Ale od vzniku hudebních tříd jsme nechali zpívat všechny děti, všechny třídy, aby na koncertech vystupovaly.

Na jaké nástroje s dětmi hrajete?
Děti se učí od první třídy na zobcovou flétnu, pak jsou tu všechny orphovy nástroje jako jsou xylofony, metalofony, zvonkohry, bicí nástroje, působí tady i školní orchestr, kde už jsou housle, violoncello, příčná flétna. Děti mají možnost chodit i na hodiny muzikoterapie, taneční výchovy, takže si myslím, že po stránce umělecké jsou doslova opečovávány.

Jaký vliv má hudba na dítě? Myslíte si, že vztah k hudbě podporuje vztah k učení?
Hudba jako taková je obrovsky silná a povznáší a kultivuje všechny lidi. U dětí je to o to cennější. Když je někdo dobře vede, má to vliv na celý rozvoj osobnosti. Děti pak mají lepší vztah i k sobě navzájem. Vedeme je k tomu, aby byly k sobě kamarádské, mají schopnost navzájem své umění hodnotit.

Podařilo se vám „zlobivé dítě“ třeba vytáhnout hudbou z problémů?
Víte, na to je těžké odpovědět. Některé děti jsou živé, jiné zas klidnější. Těžko říct, že živé děti jsou zlobivé. Ony jsou vlastně přirozené a svůj temperament naplno využijí i v té hudbě třeba přes bicí nástroje. Takové „zlobení“ se dá v hudební výchově docela dobře zvládnout.

Máte nějaký sen, co se týká hudebního nástroje, který byste si moc přála?
Hudebnu máme velice pěkně vybavenou, některé nástroje je čas od času potřeba koupit nové, opotřebovávají se. Máme tu i klavír, který je občas potřeba nechat naladit. Když bych řekla třeba harfu, tak ta by se mi samozřejmě líbila, ale to je naprosto nesplnitelný sen. V realitě, která tu je, si myslím, že vybavení je ve školní hudebně skvělé.

Autor: Markéta Lišková

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení