VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Řezbáři vdechli mrtvému dřevu život

Petrovice - Park na náměstíčku v Petrovicích patřil od pátku 28. do neděle 30. července Petrovickému řezbování. Třídenní sedmý ročník akce, který pořádala petrovická radnice společně se sdružením Humbuk, byl vyloženě mužskou záležitostí.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Petrovické řezbování.Foto: Marie Břeňová

Zatímco v pátek večer muziku tvrdila jihočeská kapela Suteren rock a v neděli odpoledne potěšila příznivce dechovky Kubešova Veselka, sobotní rytmus udávaly od rána do večera motorové pily. Řezbáři motorovkami nejprve opracovávali lipové a javorové dřevo. Kusy dřeva kolem létaly, ale nebyl to žádný masakr. Potom přišla na řadu dláta, hoblíky, brusky a další nářadí. Doslova tu platilo vyjádření petrovického starosty Petra Štěpánka, který s obdivem k účastníkům Janu Holubovi, Michalu Štěpánkovi, Jiřímu Balounovi, Václavu Křížkovi, Jiřímu Švarcovi a Filipu Šímovi prohlásil: „Řezbáři jsou kouzelníci, kteří dávají mrtvému dřevu nový život.“

Chlapi, kteří tu před zraky diváků čarovali, se shodli v tom, že jsou dobrá parta. Proto se prý na řezbování do Petrovic vždycky těší. Potvrdil to i Václav Křížek z Křepenic: „Všechno tady klaplo, i počasí. Starosta se o nás vzorně stará.“ Jen litoval, že nemohla tentokrát přijet také jeho známá řezbářka z Jizerských hor. „Časově jí to nevyšlo. Já jsem vynechal jen dva ročníky,“ podotkl ke své účasti. Do Jizerských hor se ale Křížek ještě letos podívá. „Koncem srpna tam budu působit jako řezbář – učitel,“ pochlubil se.

Po víkendovém řezbování po Křížkovi v Petrovicích zůstane romantický motiv zamilované dvojice, Jiří Baloun ze Žďáru u Nalžovic zase ztvárnil úsměvné vztahy z rostlinné říše. „Vytvořil jsem houbu zamilovanou do slimáka,“ představil své dílo s úsměvem. Baloun je na řezbování potřetí. „Je to tu naprosto super.“ Málokdo se asi může pochlubit jako on, že strávil dvě noci v malém stanu, který si na náměstíčku postavil. Stavbu měl pro tuto akci povolenou a navíc na naprosto ideálním místě - jen kousek od svého stanoviště a pár kroků od hospůdky…

Jak starosta Štěpánek upozornil, byl pro místního řezbáře Filipa Šímu letošní ročník premiérou. „Vloni jsem stačil vyřezat za jedno odpoledne dvě houby a ze zdravotních důvodů jsem nemohl pokračovat. Houby byly umístěny u mateřské školy,“ poznamenal Šíma. „Teď vyřezávám velký kříž, kolem kterého bude omotaný had,“ ukázal na rozdělanou práci. Na ukázku, podobně jako jeho kolegové, rozložil na trávníku na ukázku několik svých menších dřevořezeb.

Jan Holub je ten, který spolu se starostou Petrovic Štěpánkem v roce 2011 tradici řezbování založil. Dopředu prý nikomu neprozrazuje, na čem právě pracuje. Nebyli jsme výjimkou.

Sdílnější byl Michal Štěpánek. „Ze starého lipového kusu dřeva bude křeslo. Jakými prvky jej ozdobím, to si ale musím ještě rozmyslet,“ podotkl. Přijel z Pacova na Vysočině, ale do Petrovic dobře trefil. Jak by také ne… „Jsem tu pošesté,“ řekl. „Kluci ze spolku Humbuk, kteří přijeli z Klecan – Jan Holub a Jan Busch - to na Příbramsko mají ještě více kilometrů než já,“ připomněl další místo, kde se řezbářům daří a kde jejich aktivity radnice, podobně jako ta petrovická, podporuje.

Hotové sochy byly veřejnosti představeny v neděli 30. července ve 14 hodin na vernisáži pod letní oblohou. O tom, jaká místa v obci budou zdobit, rozhodne po rozpravě s veřejností v září místní zastupitelstvo.

Marie Břeňová

Autor: Markéta Lišková

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení