Kvůli častým mlhám a kratšímu dni je pak snížená viditelnost a střet se zvěří je při sebemenší nepozornosti řidičů bohužel dost častý. Například na silnici I/4 v blízkosti odbočky na Orlickou přehradu havaroval v týdnu řidič octavie. Do jízdní dráhy mu vběhla srna a řidič již nestačil zabránit srážce.
„Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Alkohol vyloučila na místě provedená orientační dechová zkouška. Usmrcená srna byla předána mysliveckému sdružení,“ informovala mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová.
U obce Dubno zase vběhl pod kola osobního vozu divočák. I tato nehoda se naštěstí obešla bez zranění a škoda na osobním vozidle značky Toyota byla vyčíslena na 60 tisíc korun.
V tomto týdnu také kvůli zvěři boural osmadvacetiletý řidič volkswagenu na silnici I/18. Muž jel ve směru od Sedlčan do Příbrami a hodinu před půlnocí přehlédl již usmrceného divočáka a najel do něho. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, řidič zajel ke krajnici a zavolal policii. Dechová zkouška na alkohol byla negativní. Škoda na vozidle je 25 tisíc korun.
Na Příbramsku havarovalo kvůli srážce se zvěří v září 20 řidičů. V říjnu se už staly čtyři podobné nehody, kdy zvěř vběhla do jízdní dráhy. Nejčastěji vběhne pod kola aut srnčí zvěř a také divočáci. Oba druhy zvířat se běžně pohybují v tlupách, a proto by řidiči měli dávat větší pozor. „Při spatření jednoho kusu srnčí zvěře by měli řidiči počítat s tím, že za ním mohou jít další. Proto by měli vždy snížit rychlost, i když vidí zvěř zacházet mimo silnici,“ připomněl Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. Řidiči by si také měli podle Šilhy uvědomit, že zvěř je v nočních hodinách oslněna dálkovými světly a zcela ztrácí orientaci. „Je proto nutné přepnout z dálkových světel na tlumená,“ dodal myslivec.
Pokud po nárazu do auta zvěř zahyne, řidič si ji nemůže nechat. Podle zákona musí být odevzdána nejbližšímu mysliveckému sdružení nebo policii, která předání zajistí.