Na to Příbramskému deníku Jiří Burian odpověděl v následujícím rozhovoru.

Máte za sebou dvacet let starostování. Co vám tato práce přinesla nebo naopak vzala?
Starostovat pět volebních období je pro mě velká čest, na druhé straně i odpovědnost tak, abych nezklamal naše voliče. Tato práce mi přinesla značné zkušenosti z komunální politiky, především při řízení a spolurozhodování o dalším rozvoji města a jeho budoucnosti. Jinak je to práce velmi náročná na čas, která omezila mé zájmy a koníčky.

Podařilo se vám za tu dobu dotáhnout do konce něco zásadního?
Myslím si, že je toho poměrně dost, především z pohledu investiční výstavby. Připomenu například nový školní pavilon 2. ZŠ, úplnou, byť postupnou rekonstrukci budov 1. ZŠ, modernizace městské nemocnice, nové prostory městské knihovny, muzea, 48 bytových jednotek v domě s pečovatelskou službou, centrální městskou ČOV, plynofikaci celého města ve čtyřech letech, centralizaci městských tepelných zdrojů včetně nových sídlištních rozvodů tepla a tak dále.

Když srovnáte své úplné začátky ve funkci starosty se současností, zaznamenal jste nějaké zásadní změny?
Začínali jsme v době velkých politických, ekonomických a společenských přeměn, v době jisté euforie ale i odpovědnosti. Osobně jsem vítal vznik a postavení samospráv, jejich samostatnosti v rozhodovacích procesech. V současné době mi vadí složitá, někdy i nevyhovující legislativa, narůstající alibismus úředníků a byrokracie. To, co jsme řešili v 90. letech jednoduše, přímočaře, mnohdy na „ slovo rytíře“, je dnes, respektive v posledních osmi letech, složité a komplikované.

Do čeho se teď nejdříve pustíte?
Hlavní prioritou našeho města v příštím volebním období bude přivaděč pitné vody Benešov – Sedlčany, s napojením na vodárenskou soustavu Želivka. Město se potýká již 15 let s nedostatkem pitné vody, což negativně ovlivňuje současný život města, ale především jeho další rozvoj ve výrobní sféře, bytové výstavbě apodobně.

Sedlčany tedy řeší problém s pitnou vodou a vybudování vodovodu je jedním z hlavních plánů města. V jaké fázi nyní projekt je?
V roce 2004-5 byla zpracována projektová dokumentace pro územní řízení, následně v roce 2007 bylo vydáno územní rozhodnutí. V současné době dokončujeme projekt pro stavební povolení a souhlasná stanoviska 242 vlastníků dotčených pozemků. V závěru loňského roku jsme podali žádost ke SFŽP na financování této náročné investice z operačního programu Fondu, tedy z prostředků EU. Jedná se o stavbu, která zahrnuje 32 km vodovodního řadu, dva vodojemy a řadu doplňkových objektů za cca 440 milionů korun.

Jak jste daleko s odprodejem městských bytů, je o ně zájem?
Prodej městských bytů jsme zahájili v roce 2008 zásadně dle zájmu a požadavků nájemníků, nikoliv z tlaku radnice. V současné době je z celkového počtu 740 bytů prodáno 115 a v jednání o prodeji je dalších 250 bytů.

Existuje v Sedlčanech nějaké místo, které je takzvanou ostudou města?
Určitě by se našly některé neopravené objekty různých vlastníků, které svým vzhledem nezapadají do jednotlivých parterů města.

Lidem ve městě slouží nová policejní služebna. V souvislosti s krizí na ministerstvu vnitra je existence služebny v ohrožení. Uvažujete o snížení nájmu?
Město v nedávné době investovalo 1,1 milionu korun do stavebních úprav a modernizace prostorů, které využívá obvodní oddělení. Nevím, proč máme snižovat nájemné na minimum, když původní dohody s ředitelstvím policie Středočeského kraje byly jiné. Jakékoliv úpravy nájemného budou v kompetenci nové městské rady.

Kde jste pracoval před nástupem do starostovského křesla? Jaké máte záliby?
Povoláním jsem stavební inženýr – obor pozemní stavby. Před starostováním jsem pracoval na zdejším odboru výstavby, předtím jako stavbyvedoucí na různých stavbách. Svoji profesi jsem neopustil ani v době mého starostování, což mi velice pomáhá při řešení rozvojových programů. Mé záliby jsou již úměrné mému věku, přesto mám nejraději muziku a z ní aktivní hru na trubku a křídlovku.