VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojer: Unikátem Středních Brd je už neosídlenost území

Příbram /ROZHOVOR/ – „Vzhledem k blízkosti Prahy lze očekávat velký tlak na výstavbu rekreačních zařízení v Brdech,“ říká František Pojer z Agentury ochrany přírody a krajiny, kde se nyní pracuje na návrzích na budoucí formě ochrany přírody. K původnímu návrhu zpracovaném skupinou odborníků měla agentury prý jen menší připomínky. František Pojer zná Brdy dobře, roky se tu věnoval a věnuje mapování čápů černých a je znám z projektu Africká odysea, která sledovala tah čápů. Františku Pojerovi jsme položili několik otázek ohledně budoucnosti Středních Brd.

12.7.2011
SDÍLEJ:

Padrťský potok ve Středních Brdech.Foto: Karel Hutr

V jakém stadiu je příprava na ochranu přírody Brd?

V současné době je zodpovědným orgánem ochrany přírody ve vojenském újezdu újezdní úřad a nadřízeným je ministerstvo obrany. Úvahy a přípravy podkladů reagují na ohlášenou možnost zrušení újezdu. Budoucnost současného újezdu z hlediska ochrany přírody musí projednat zejména zodpovědná ministerstva – obrany a životního prostředí, celou problematiku pak vláda a parlament. V případě, že to nastane, bylo by vhodné zároveň upravit ochranářský status území současného vojenského újezdu nejpozději k datu jeho zrušení.

Mají Brdy šanci na CHKO?

Chráněná krajinná oblast je podle zákona definována jako rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení. Za druhé hospodářské využívání těchto území se provádí podle zón odstupňované ochrany tak, aby se udržoval a zlepšoval jejich přírodní stav a byly zachovány a vytvářeny optimální ekologické funkce těchto území. Rekreační využití je přípustné, pokud nepoškozuje přírodní hodnoty CHKO. Podle této definice o ochraně přírody lze Střední Brdy jistě klasifikovat jako území s harmonicky utvářenou krajinou a charakteristicky vyvinutým reliéfem, další body definice již území Brd příliš nesplňuje, ale potenciál ke zlepšení přírodního stavu je veliký - významné, ale zlomkovité jsou zbytky lesních ekosystémů s přirozeným druhovým složením a dále jsou zde také dochované památky velmi řídkého historického osídlení a velmi specifického využívání – hrad Valdek, torza vesnic, rybníky, louky, dopadové plochy, vojenské stavby. Největším specifikem je neosídlenost a to je unikátní situace, kterou je potřeba udržet a zachovat a zároveň využít pro budoucí funkci území, to je pro vhodnou formu rekreace. Podle mého názoru je pro veřejnost nejpřitažlivější právě neosídlená krajina téměř bez staveb, elektrických vedení a podobně, kterou je možno putovat a procházet a v případě potřeby a zájmu se velmi rychle vrátit do běžné civilizace. Je to zároveň velká šance pro okolní obce po celém obvodu dnešního vojenského újezdu, kam budou přicházet a přijíždět návštěvníci a využívat služby, které by se zde měly nabízet – jídlo, ubytování, půjčovny kol, lyží apod., průvodci a pamětníci, výstavy, expozice a místní produkty a výrobky.

Co považujete za nejcennější ve Středních Brdech?

Geomorfologie, geologie, skalní výchozy, zbytky lesů s přirozeným druhovým složením, včetně podmáčených porostů, potoky a jejich nivy; a na tyto lokality vázané druhy rostlin a živočichů a dále člověkem vytvořené a udržované biotopy - padrťské rybníky, luční enklávy, dopadové plochy a druhy zde žijící a rostoucí.

Myslíte, že existují snahy na zástavbu krajiny v Brdech?

Vzhledem k blízkosti Prahy a velkému zájmu o území lze očekávat velký tlak na výstavbu rekreačních zařízení a zařízení a vybavení pro turistiku a rekreaci. Tento vývoj a snahy jsou a budou velmi pravděpodobné, téměř jisté. Případní zájemci by měli být směřováni do obcí a sídel v okolí.

Co by tedy pomohlo, aby byla situace plně pod kontrolou?

Shoda centrálních úřadů, krajů, obcí i obyvatel na dohodnutém řešení a jeho „uzákoněním“ na všech stupních zákonodárných sborů a zastupitestev. To je zákon o vojenských újezdech - ponechání území v režimu objektů důležitých pro obranu státu mimo vojenské újezdy, trvalé vlastnictví státu předmětných pozemků v újezdu, stavební uzávěra, ponechání hospodaření na Vojenských lesích a statcích ČR s jasným zadáním k péči o území, lesní porosty obhospodařované přírodě blízkým způsobem, udržování přiměřeného podílu luk a bezlesí, budování základní infrastruktury a zařízení pro přiměřenou turistiku a vhodnou rekreaci.

Autor: Karel Hutr

12.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

The Tap Tap
24

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Strakonice – Na ukazateli svítilo v 15. minutě hrozivé skóre 0:4. Bylo tomu tak v prvním přípravném utkání hokejistů Strakonic doma proti Příbrami. Čtyřgólové manko však Jihočeši v sobotu 19. srpna dokázali vyrovnat, ale v závěru zápasu inkasovali popáté a prohráli nakonec 4:5 (0:4, 3:0, 1:1).

AKTUALIZOVÁNO

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Vláda dnes krok schválila, uvedl na twitteru ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení