VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vondrášek: Kdybych neuspěl, šel bych do důchodu

Rožmitál /VOLBY 2010, ROZHOVOR/ - Každé komunální volby prožívá dosavadní starosta Rožmitálu Josef Vondrášek trému. V čele radnice je již třetí volební období, tedy dvanáctý rok. Na Příbramsku se tak řadí mezi lidi, kteří vydrželi ve funkci nejdéle.

16.10.2010 2
SDÍLEJ:

Starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef VondrášekFoto: Deník/Karel Hutr

Lidé mu v těchto volbách znovu dali důvěru a po sečtení hlasů se dostal do městského zastupitelstva. Získal výraznou převahu hlasů v počtu 1042 na kandidátce KSČM jako bezpartijní. Ještě předtím, než znal Josef Vondrášek výsledky voleb, prozradil Deníku, že pokud by neuspěl, šel by do předčasného důchodu. Letos totiž oslavil 60 let. Josefa Vondráška jsme navštívili v sobotu, tedy v druhý den voleb na radnici. Požádali jsme ho o rozhovor.

Co vám tato práce za těch dvanáct let přinesla a naopak co sebrala?

Tahle práce mi především vzala veškerý volný čas. Co mi dala? Poznal jsem například spoustu zajímavých lidí.

Co považujete za váš největší úspěch za dobu svého starostování?

Chtěli jsme něco udělat pro zlepšení životního prostředí na Rožmitálsku a vůbec zlepšení života v regionu, co se týče sportovního vyžití nebo kultury. Myslím, že se nám to povedlo. Rekonstruovali jsme školy, základní i mateřskou, plynofikovali jsme město, stavíme kanalizaci, vybudovali jsme hřiště v osadách a především jsme z naprosto nevyhovujících prostor vytáhli městskou knihovnu a postavili nové muzeum.

Jaké máte plány, pokud budete znovu starostou?

Chci pokračovat v tom, co se začalo a především je nutné vybudovat vodovody a kanalizace v osadách. To je samozřejmě závislé na tom, jak budou dostupné peníze na podobné investice.

Podle výsledku voleb se dá předpokládat, že znovu budete usilovat o post starosty. S kým půjdete do koalice?

To už je tradice. Se sociálními demokraty, nezávislými kandidáty a pak se ještě podle potřeby uvidí, koho bychom vyzvali ke spolupráci.

Asi uznáte, že chátrající rožmitálský zámek je největší ostudou města, i když jej radnice nevlastní. Podnikáte nějaké kroky, aby se jeho opravou majitelé zabývali?

Ano, zámek se skutečně stává doslova hrůzou našeho města. Bohužel, stát nemá dostatečné páky na to, aby takovou význačnou památku dokázal uchránit před zkázou. O záchranu zámku se snažíme. Spolupracujeme se slavnými osobnostmi, aby se záchrany zámku zastaly – normální cestou to bohužel nejde. Menšinový vlastník Arcibiskupství pražské je ochotné k jednání, ale většinový vlastník nemá zájem a jednání se vyhýbá.

Myslíte si, že kdyby zámek zůstal ve vlastnictví města, že by vypadal lépe?

Možná ano, ale nebylo by to zas tak výrazné. Obce nemají tolik peněz na tak nákladné opravy, ale využili bychom možností požádat o dotace na opravu. To určitě. Tohle současný majitel neudělal. Asi by jsme se pokusili objekt nabízet bohatým investorům k využití a tím získali peníze na rekonstrukce. Když byl zámek města, každý rok se do něj investovaly nějaké peníze, stále se něco opravovalo.

V této souvislosti mě napadá, co zamýšlíte s budovou sokolovny, kterou jste odkoupili? Objekt také příliš parády městu nedělá.

Plánujeme ze sokolovny vybudovat společenské a především sportovní centrum pro veřejnost. Máme zpracovanou studii, ale investice vyjde tak na 40 až 50 milionů. Opravili jsme zatím střechu a zajistili budovu, aby tam nikdo nemohl vniknout. Sokolovna je prostě v pořadí. Zatím jsou přednější jiné věci, jako například současná rekonstrukce mateřské školky. Bude také záležet na kupní síle obyvatelstva, protože v sokolovně chceme něco nabídnout a to nemůžeme poskytovat zadarmo. Sokolovna je zkrátka v pořadí a dojde na ni, nevím, třeba za pět let.

Přemýšlel jste o tom, co byste dělal, kdyby tyhle volby pro vás zkrátka nevyšly?

Šel bych do důchodu (smích).

Jak prožíváte komunální volby, kde lidé vlastně rozhodují nejen o osudu města, ale v podstatě i o tom, co budete další čtyři roky dělat?

Popravdě řečeno, nervy to jsou, ale před čtyřmi roky to bylo horší. Bylo mi šestapadesát a já musel pomýšlet na to, co budu dělat, pokud mě lidé nezvolí. Nyní jsem z mého pohledu v klidu, ale co se týče města, to už je jiné. Máme rozjednané a rozpracované akce za desítky milionů korun a pochybuji o tom, že někdo jiný by dokázal na tohle navázat a plynule pokračovat. Však to známe, nastoupí někdo jiný, vymění různé vedoucí a rok, namísto, aby pracoval, bude hledat, co se udělalo blbě… Tady jde o obrovský peníze a z tohoto důvodu by mě to mrzelo. Vždyť každé volební období se podaří pro město získat přes 200 milionů korun z dotací a jejich získání a potom uhájení, je stále složitější.

Autor: Karel Hutr

16.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení