VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek chátrá, majitel o dotaci vůbec nestál

ROŽMITÁL - Význačnou památku v centru Rožmitálu neúprosně nahlodává zub času. Nikdo se o historický objekt nestará. Památka se před očima místních obyvatel rozpadá.

31.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Vlastníkem je společnost Trinity Coop. Majitelem společnosti je z 20 procent Arcibiskupství pražské, majoritním vlastníkem Trinity Coop je pak Roderick Marshall. Představitelé církve přitom v roce 1998, když tehdejší radnice firmě zámek darovala, tvrdili, že společnost byla založena za účelem rekonstrukce objektu. Bohužel, realita je jiná. Jediné, co Trinity Coop dotáhla do zdárného konce, byla výstavba správcovského domku.

Pustnoucí dominanta města už štve všechny obyvatele. Na osud zámku se ptá skoro každý návštěvník města, který stane před jejími zavřenými vraty. Kvůli neutěšenému stavu se dokonce podepisovala petice. Petiční archy byly rozeslány ministerstvu kultury, majitelům zámku a Národnímu památkovému ústavu v Praze. Tím ale vše zřejmě skončilo.

Situaci se před časem snažila řešit i radnice. Dopisem byl o památce informován tehdejší ministr kultury Vítězslav Jandák. „Odpověď, která přišla, nás šokovala. Vyplynulo z ní, že společnost Trinity Coop nikdy o státní dotaci na nějaké rekonstrukce nepožádala,“ uvedl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek. Město se nyní zkontaktovalo s jednatelem společnosti, který přislíbil nápravu.

Rožmitálská památka chátrá, nepomáhá ani petice

Sesype se snad rožmitálský zámek místním na hlavu? Zatím to tak vypadá. Jeho vlastník, kterým je společnost Trinity Coop, podle všeho nedělá nic, aby tak význačná historická památka nechátrala doslova před očima a byla zachráněna před blížící se zkázou.

Zámek, který v roce 1998 město darovalo Arcibiskupství pražskému, vypadá žalostně. Je toho málo, co se podařilo současnému vlastníkovi opravit. Přitom plány měl s památkou ještě před lety velkolepé. Sliboval zpřístupnění zámku veřejnosti a městu slíbil, že tam bude expozice mapující slavnou historii města, ve které se vystřídala řada i světově známých osobností. S Rožmitálem a jeho zámkem je spjato několik známých postav jako například královna Johana nebo Lev z Rožmitálu.

Společnosti se podařilo opravit hlavní věž zámku, s jejíž rekonstrukcí ještě začala radnice, když památka patřila městu. Už tehdy slibovala společnost, že umožní veřejnosti přístup na ochoz věže, odkud je překrásný výhled na město. Zůstalo pouze u slibů. V jakém žalostném stavu se zámek nachází, mohli návštěvníci naposledy vidět při příležitosti červnových slavností Den s českou královnou, kdy se alespoň podívali na nádvoří.

Trinity Coop po dlouhé době zareagovala na dopisy od radnice a prý je slíbeno v blízké době jednání mezi městem a vlastníkem. „Hovořili jsme nedávno s jednatelem společnosti a ten slíbil, že dojde ke schůzce,“ řekl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek. Toho nejvíce zarazilo, když před časem zjistil, že společnost nikdy nežádala stát o dotaci.

„Nyní nám pomáhá Bohumil Vurm, který je mimo jiné autorem knihy Praga Mystica - Město Velké Bohyně. V současné době bydlí ve Vševilech a není mu osud zámku lhostejný,“ řekl Vondrášek. Bohumil Vurm je údajně ve spojení s většinovým vlastníkem zámku Roderickem Marshallem a snad se prý podaří najít společnou řeč.

Vondrášek také o problému informoval kardinála Miloslava Vlka při jeho poslední návštěvě města v červnu. „Kardinál mi sdělil, že zámek je v dezolátním stavu už dávno, ještě od doby, kdy v něm lesní závod nechal postavit byty. Už tenkrát tam prý vznikla škoda řádově za 200 milionů korun. To se prý nemělo stát. Je to všem známá věc. Jenomže dnes je majitelem někdo jiný a za památku nese odpovědnost. Pan Roderick Marshall musel vědět, jak zámek vypadá, a přesto měl o něj zájem. Věříme, že své představy o památce a jejím využití nakonec uskuteční,“ dodal starosta Vondrášek.

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení