VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočet Příbrami připravil příspěvkovky o miliony

Příbram - Rozpočet města Příbrami na tento rok už zastupitelé na svém posledním zasedání schválili. Letos je ve znamení výrazného šetření a prodeje velké části městského majetku. Škrty se dotknou téměř všech příspěvkových organizací nebo škol.

23.2.2010 8
SDÍLEJ:

Zvedly by ruku také děti pro škrtání ve školských rozpočtech?Foto: Zbyšek Seifert

„Rozpočet se připravoval vzhledem k menším daňovým příjmům velice náročně. Každý rozpočet je pouze předpoklad, nikdo nedokáže odhadnout, jaké budou příjmy a výdaje ve skutečnosti. Vycházeli jsme z toho, že letos budeme muset hodně šetřit, předpokládané příjmy jsme snížili o patnáct procent,“ uvedl místostarosta Příbrami Ivan Šedivý na obhajobu připraveného návrhu rozpočtu. Ten je složen vyrovnaně na straně příjmové i výdajové ve výši 715 milionů korun. Některé body návrhu však vyvolaly vášnivou debatu mezi zastupiteli.

Jednou ze sporných otázek byl téměř dvoumilionový dar, který dostane 1.FK Příbram vedle obvyklé dotace. Podle vedení města jde o podporu významného fotbalového klubu, který reprezentuje město a zároveň vychovává mladé sportovce, čímž přispívá k boji proti kriminalitě. Narozdíl od fotbalistů ze stadionu u Litavky se mladí atleti z příbramského Spartaku na žádné dary těšit nemohou.

„Pokud takto výrazně chceme podporovat sport, měli bychom stejnou pozornost věnovat také kultuře. Navrhoval bych například snížit dar fotbalistům a ušetřené peníze darovat Matici svatohorské na stavbu nových varhan,“ oponoval zastupitel Vladimír Kyselák. „Kromě jiného by také měly dostat více peněz technické služby, které stěží zvládaly sníh v zimě. Mají staré mašiny, je to až ubohé,“ dodal Vladimír Kyselák.

Velkou ránu zasadil schválený seškrtaný rozpočet příspěvkovým organizacím. Těm dá město o patnáct procent méně financí než minulý rok. Většinou se jedná o milionové částky.

„Snížení příspěvků se netýká pouze Galerie Františka Drtikola a Městských jeslí a rehabilitačního stacionáře. V těchto případech jde totiž naprostá většina peněz na platy zaměstnanců,“ řekl místostarosta Ivan Šedivý. Milionová snížení však čekají ostatní organizace, jako technické služby, příbramské divadlo, sportovní zařízení města nebo knihovnu. Kvůli menšímu rozpočtu budou muset například Sportovní zařízení města Příbrami propouštět zaměstnance.

O čtvrtinu méně než loni dostanou také příbramské školy. Podle slov vedení města bývají tyto neinvestiční příspěvky použity většinou na vybavení, a jelikož školy dokupovaly minulý rok nábytek a podobně, nebude to pro ně letos tak velká rána.

Vášnivou debatu rozpoutala mezi zastupiteli položka v oddílu kapitálových příjmů. Podle ní se totiž má město zbavit svého majetku celkem za 109 milionů korun. Zastupitelé se však nedozvěděli, o jaký majetek se konkrétně jedná.

„Rozdělili jsme majetek města na zbytný a nezbytný s tím, že ten zbytný prodáme. Nejedná se o majetek, který by ovlivnil chod města,“ komentoval místostarosta Ivan Šedivý, který se zabýval přípravou městského rozpočtu. „Nechceme předčasně zveřejňovat, o jaký majetek se jedná kvůli tomu, aby nedošlo k nějakým nekalostem mezi potenciálními zájemci. Pravděpodobně se bude prodej projednávat už na příštím jednání zastupitelů,“ doplnil místostarosta.

„Nechci tady podepisovat nějaký bianco šek a nechci být vydírán,“ reagoval zastupitel Rudolf Smetana, který předpokládal, že v případě odsouhlasení rozpočtu budou muset zastupitelé obchod odhlasovat i v případě, že by s prodejem konkrétních nemovitostí města nesouhlasili.

Rozruch na jednání způsobily také pozměňovací návrhy zastupitele Vladimíra Králíčka, který požadoval například snížení příspěvků příbramské knihovně o další tři miliony, protože podle jeho názoru neodpovídá kvalitou podobným institucím v jiných městech. Žádný jeho návrh včetně zvýšení financí na vysprávky silnic po zimě ze 700 tisíc na dva miliony korun však neprošel.

Autor: Zbyšek Seifert

23.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení