VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybáři z Příbramska vrací do našich vod úhoře

Příbramsko /FOTOGALERIE/ – Pro rybáře Františka Budku z Příbramska a nejen pro něho, bude začátek tohoto měsíce dost památný. Zorganizoval akci, která je pro členy celého Českého rybářského svazu velmi významná. Na svých sádkách na Červeném Hrádku u Sedlčan uvítal automobil z Holandska speciálně upravený na přepravu ryb. Rodinná firma totiž zaslala českým rybářům na 60 tisíc úhořů.  

10.7.2017
SDÍLEJ:

Do sádek v Červeném Hrádku přivezli Holanďané 60 tisíc úhořů.Foto: Marie Břeňová

„Úhoři strávili na cestě 45 hodin. V automobilu jim nesměl chybět kyslík, přídavnými čerpadly se jim provzdušňovala voda, aby dalekou cestu přežili v dobré kondici. Živou zásilku hlídají holandští i čeští veterináři, aby ryby nebyly nemocné nebo poškozené. Červený Hrádek je překladištěm, odkud se tyto zvláštní ryby rozváží do jednotlivých regionů. Úhoři jsou určeni pro vodní revíry Českého rybářského svazu zejména na řekách Vltava, Sázava, Labe a do některých pražských rybníků s cílem udržet a obnovit populaci úhoře říčního, která u nás dramaticky klesá,“ vysvětluje František Budka.

Toto vysazování trvá posledních pět let. Rybáři se snaží navrátit úhoře do sportovních vod a třeba ani Příbramsko nepřijde zkrátka. „Počítáme s úhoři pro Zrůbek a Cholín,“ upřesňuje Budka. „Pro dovezené úhoře je při vysazování důležité, aby měli dostatek kyslíku, ale i vyrovnanou kyselost vody,“ upozorňuje.

„Úhoři celý život migrují. Jsou odchytáváni, když putují ze Sargasového moře, které leží v Atlantském oceánu u břehů Severní Ameriky. Sargasové moře je jediné na světě, kde se dospělí jedinci vytřou a hned po výtěru uhynou. Malým úhoříkům až tři roky trvá, než docestují k břehům Anglie a Francie,“ vysvětluje rybář s tím, že po odchytu holandský partner českých rybářů vezme úhoře do umělé odchovny, kde je vykrmí na deset až patnáct centimetrů granulemi – odtud pochází název odkrmený úhoř. Tyto ryby mají pak největší šance na přežití.

„Další způsob zarybňování je nasazování úhořího monté – to jsou přímo odchytané pouze šesticentimetrové ryby bez dalšího přikrmování. Několikrát jsme takové zásilky přebírali na letišti. Když se tak malé rybičky dají do našich vod, je zjištěno, že jejich šance na přežití je přibližně kolem deseti procent a devadesát procent populace nepřežije. V případě úhoře odkrmeného na deset až patnáct centimetrů je naopak šance obrácená – osmdesátiprocentní,“ tvrdí. Zatímco úhoří monté stát dotuje, v případě odkrmených úhořů sáhli rybářské svazy výhradně do vlastní kasy.

Budka, který má s chovem ryb dlouhodobé zkušenosti, nepopírá, že úhoři mají snahu dostat se zpět do moře. „Někteří takoví cestovatelé ale bohužel končí život pod vodními turbínami. Na několika místech jsou pro ně už ale vybudovány rybí přechody,“ dodává.


I středočeští rybáři plánují po celé léto oživit sportovní revíry v celém Středočeském kraji jinými druhy ryb. Už před několika dny vysadili prvních zhruba 2500 kilogramů kaprů v Božkově, Jelitě, ve Smilovicích a ve Dvorcích.

„Přes prázdniny postupně do rybníků našeho územního svazu nasadíme 100 metrických centů kapra. Navíc břehy všech rybníků jsou posekané a upravené, a tak tomu bude po celé léto,“ informuje Dušan Hýbner, předseda Středočeského územního svazu a připomíná, že se rybářům podařilo získat výjimky pro čtyřiadvacetihodinový lov na čtyřech revírech. Jde o revíry Labe 19 místní organizace Čelákovice, Labe 18 místní organizace Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Vltava 15 údolní nádrž Kamýk a Berounka 4A místní organizace Kladno. „V této souvislosti se uskutečnilo na těchto revírech několik nočních kontrol rybářskou stráží a s radostí musím konstatovat, že jsme nemuseli řešit žádné závažné nedostatky,“ dodal s radostí Dušan Hýbner. 

Jedna z kontrol se uskutečnila minulý čtvrtek ve spolupráci s Policií ČR a Poříčním oddílem Labe Nymburk. Ke kontrole pak bylo použito plavidlo poříční policie a akce začala po osmé hodině ranní a skončila v 18 hodin. Celkem rybáři společně s policií zkontrolovali zhruba 26 kilometrů toku Labe. Podařilo se osobně zkontrolovat 43 rybářů, z nichž čtyřem byly zadrženy povolenky k lovu a dále byly uděleny čtyři pokuty říční policií za porušování plavebního řádu.

Do sádek na Červeném Hrádku přicestovalo 60 tisíc kusů úhořů. Na cestě strávili 45 hodin a než se dostali do Čech, byli úhoři vykrmeni na deset až patnáct centimetrů délky.Rybáři vysadili už před několika dny zhruba 2500 kilogramů kaprů v Božkově, Jelitě, ve Smilovicích a ve Dvorcích.
Přes prázdniny postupně do rybníků v kraji vysadí 100 metrických centů kapra.

M. Břeňová, K. Hutr

Autor: Karel Hutr

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Oblastní nemocnice Příbram.

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení